Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dni minulé v mojom zrkadle (19.) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

Maťu,

keď to čítam, tak prvé čo ma napadne je slovenská bigbítová skupina Bez ladu a skladu. Potom “ farebná “ hudba ako na diskotékach niekedy.
Ale iné som chcel. Je to smutné, zostal si sám a ani poriadny čaj si nevieš pripraviť. Ideš ohurovať somarinou typu z akej výšky sa leje voda, ale ako udržať teplotu vody pri lúhovaní už neriešiš. A to najpodstatnejšie. Dĺžka lúhovania. Máš problémy so zrakom, ale pri roznych druhoch čaju sú rozne doby lúhovania. Píše to na krabičke takými malými písmenkami, napr. 3-5 min. Taký zelený čaj, a stačí len dve, tri minútky, luhuješ dlhšie a už cítiš nepríjemné pachute. Navrhujem, aby si si kúpil Pigi čaj a skúšal si to. A keď nemáš origo porcelánový čajníček, čudujem sa že ho nemáš, babka asi rozbila, tak na šálku pri lúhovaní polož podšálku. A potom scediť, ale to asi porozlievaš, rob to nad drezom, aby toho bordelu bolo čo najmenej po tebe. Preto tá výhoda Pigi sáčku.
Lórant K. nedáva recepty už od septembra 2019, elementi sa mu smiali, ale bol výborný. Stále vedel pobaviť a pravidelne prekvapiť, čo nové vedel vymyslieť. Si jeho plnohodnotný nástupca.
 

Ďakujem...

...za vynikajúce rady. Isteže - mal som napísať o predhrievanom čajníku, o dobe luhovania (dobre viem, aké tie doby sú, je to na krabičkách znázornené číslami, časom, logami - symbolmi (ciferník hodín) a pod. Čajníkov a čajových súprav máme dosť, ale čo som mal - nafotiť ich katalóg? Pochopiteľne - ja biedny, neviem uvariť ani čaj...
Viete, aký je rozdiel medzi lúhovaním a luhovaním? Nie.
Jednotlivé témy sú v samostatných odstavcoch, oddelené fotkami či videami. Zvýraznené sú dôležitosti. Vyzná sa v tom každý rozmýšľajúci.
Pána Kulíka ste vospolok vysmiali za jeho recepty, takže asi sa na to vykašľal.
Škoda, že ste si v texte nevšimli to najpodstatnejšie - hneď začiatok. Neoslovilo Vás vôbec nič, iba Váš Pigi čaj s citrodekom. Smutné.
 

Jazykovedný dezert

Lúh je hydroxid sodný a luh je mokraďový les. Teda koželuh kožu vylúhuje alebo vylúži, kdežto Droopa nechá čaj vyluhovať, čo znamená nechať rastlinku (čaju) reagovať s vodou .
Môže byť?
 

Samozrejme -

- hlúpy som. Pozrime sa na to:
lúhovať, -uje, -ujú nedok. (čo) spracúvať lúhom: l. kože; kyánové lúhovanie čistenie pomocou kyánu
lúhovať - spracúvať lúhom; máčať v nejakom roztoku: lúhovať kože
Čaje, a napokon i zalievané kávy a podobne, sa luhujú - nie lúhujú. Nemôžem za to, že je to všade popísané nesprávne.
Zato luh (ten luh):
luh, -u muž. r. vlhký vysokokmeňový les, háj pri vode: Vlahu tichú na luhy stala noc. (Sládk.); luhový i lužný príd. m.: l. háj, breh
Správne píšete, citujem Vás: "nechá čaj vyluhovať, čo znamená nechať rastlinku (čaju) reagovať s vodou."
Najradšej si čaje luhujem v lužných lesoch pri svite mesačnom či slnečnom.
 

 

Ešte existuje aj sloveso luhať. K tomu by sa tiež dal spraviť hĺbkový rozbor.
 

 

z toho slovesa môže písať dizertačku
 

Lenže etymologicky je to s lúhom inak

Ak pripustíme, že čeština bola vždy o (malý) krôčik pred slovenčinou, tak naši českí bratranci výraznejšie rozlišujú medzi LUHEM a LOUHEM, aj keď v prapodstate má oboje rovnaký pôvod. Ide o ponorenie niečoho do dačoho, aby to dačo na niečo pôsobilo. Opúšťajúc prapodstatu, cestou do civilizácie Česi potrebovali rozlíšiť špecifický proces od všeobecného a tak Slovník spisovného jazyka českého v roku 1960 priniesol normalizovanie činnostných tvarov:
louhovat = působit louhem
loužit = máčet v kapalině
No a príbuzenské spolužitie s Čechmi nám zanechalo aj verbálne príbuzenstvo, takže v oblasti cikania v prírode ostane po Češke LOUŽE, kdežto Slovenka zanechá po sebe KALUŽ.
 
Hodnoť

Maťu,

vyčítaš mi, že som si nevšimol najpodstatnejšie - hneď začiatok blogu. Na začiatku spomínaš smutné výročie. Pred dvoma rokmi atď. ........Maťu, ale to si zaspal 9 mesiacov, tá vražda sa stala vo februári, o chvíľu to budú už tri roky. Je to samozrejme smutná udalosť, my ani si nedokážeme predstaviť bolesť rodičov, ale medzitým zomreli dalšie stovky, tisícky aj mladých ľudí. 11. novembra si si prečo nespomenul napr. na ročné výročie smrti Violy M.? Doteraz ani nevieme či tam bolo cudzie zavinenie alebo nie. Zomrel tvoj kolega, bloger p. Kmeť, ktorému si tak pravidelne nakladal.
A tá pesnička? Vieš, tie prvoplánové, akože spomienkové pesničky ja nemusím. Človek je rád, že zo svojej hlavy ako tak vytesní smrť svojich blízkych, nie aby si pripomínal dookola smrť cudzích ľudi. A počúvať takéto pesničky mi pripadá veľmi morbídne.
 

 

Ty si to precital? Klobuk dolu. To sa neda citat.
Pasaz o kralovskom vyroci od slova do slova je opajcnuta ( ta sa citat da, ale nebavi, ked som to citala inde) a aj to o futbalistoch uz volakde bolo.... ale autorovi nieco je a zhorsuje sa to.
 

Nič mi nie je,...

...takže sa to nemôže zhoršovať.
Základné info o výročí svadby Jej Veličenstva Alžbety II. a Princa Philipa sú základné informácie - čo sa k nim dá dodať? Výška svadobnej torty a obvody kolies svadobného koča? Objem cylindra ženícha alebo počet gombičiek na jeho oblečení? Na to máte Vaše obľúbené pseudobulvárne listy.
 

 

Hmmm, zase skladáme slová hala-bala a robíme zo seba vola, čo?

Predpona pseudo- (pseudos - lživý) znamená falošný, nepravý alebo klamlivý - skúsme príklad - čo ja viem, kde by ste to mohli aj vy pochopiť - trebárs pseudonovinár? Pseudobulvár potom bude falošný či nepravý bulvár, teda vlastne seriózna tlač. Takže vlastne vyčítate niekomu, že číta normálne noviny?

A ešte to napíšete vy, čo čítate Pravdu a vyberáte si z nej na komentovanie články o chlapovi v ženských šatách? Nie, to vôbec nie je bulvárna téma, vôôôôôôôôôôôôôôbec...
 

Speváka...

...vyobliekaného v ženských šatách, nafotili do svetového magazínu Vogue - nie do Pravdy. Článok o tom je i na webe SME (ak sa nemýlim, zverejnený neskôr, než moje zrkadlenie tej "udalosti tisícročia").
Ak pod slovom "pseudonovinár" myslíte mňa, tak ste v hĺbke omylov.
 

 

Uhm. A vy ste to čítali tiež vo Vogue. Alebo aj nie.

" Aspoň tak o tom píše Pravda - preto je to určite pravda."
https://martindroppa.blog.sme....

Ja nekomentujem koho kde nafotili. Téma ma nijak zvlášť nezaujíma, článok na SME som preletel, rozosmutnila ma diskusia a tým to skončilo. Ja komentujem, kde ste sa k tomu dostali vy. Začnite konečne čítať, čo kto píše, a vyjadrujte sa k napísanému, nie k svojim predstavám.
 

Hudobník Harry Styles...

...v ženských sukniach sa objavil v slovenskej Pravde - tá o tom informovala na svojom webe článkom, vydaným 16. novembra 2020 o 12:00 hodine, web SME o tom informoval článkom, vydaným 19. novembra 2020 o 10:50 hodine. Môj článok s pár vetami o tom som zverejnil 16. novembra 2020 o 17:27 hodine. "Správu sveta" som našiel v iDnes - presnejšie v e-maili z redakcie, posielajú mi avíza na nové príspevky, texty, články...
 

 

Nestala sa tomuto skvostu v noci nejaká nehoda? Ako na to tak pozerám, tak to začína futbalom a bez pesničky, a ty mi neprídeš ako typ, čo máva vidiny a komentuje niečo, čo nikde napísané nie je - na to je tu iný lumen.

Čo, že by v noci prišla zlá víla s cirkulárkou a odrezala úbohému textíku inkriminovanú pasáž? Nie, to by autor nikdy nespravil, len tak čosi zmazať bez komentára. On nie je ten typ. vôbec... ale že vôbec.
 

Prvý odstavec článku...

...som odstránil (pozrite sa na údaj o aktualizácii textu) - na základe včerajšieho predpolnočného upozornenia od diskutujúceho nicku 'smarkaty,' nie od Vás.
Úvod článku ešte doplním.
 

 

Upozornenie? Myslíte to, ako vás vysmial, že meškáte s termínom a ešte aj vycapíte pseudosmutnú pesničku? No, každý to môže vnímať inak.

Odo mňa? Prečo by som vás ja mal na niečo upozorňovať v texte, ktorý som v pôvodnej forme nečítal? Neťahajte sem zas veci, čo nikto netvrdí.

Ak to už budete opravovať, tak si rovno opravte aj tú pseudofrancúzštinu: "Du Thé de Monsieur Chevalier Sa Majesté La Comtesse Lili de Normandie et de Wiking et son Monsieur Cher Chien Héroïque." - tá komtesa asi nebude Monsieur, ale Madame, a kráľovský prerogatív Sa Majesté, Jej Veličenstvo, tiež asi nepoužívala. Viem, toto vám Google Translate nepovie, berte to ako lekciu zdarma.
 

 

Možno sa dočkáme aj poďakovania ako za upozornenie na hrubú chybu od smarkaty a aj za tú lekciu francúzštiny. Tak nás to učí autor tohto článku.
 

Oui, tres bien,...

...Madame Pommes de terre.
 

 

Ideálne by bolo "zemiakové placky". Tie sa ako povedia vo Vašej takmer rodnej reči?
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 2 400
 2. Martina Hilbertová: Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ zaplatil až troch poradcov 1 765
 3. Marek Mačuha: SaS - prestaňte s tým populizmom! 1 498
 4. Michal Porubän: Urážač žien Blaha alias módny guru parlamentu..."Na scénu !!! " 772
 5. Peter Cmorej: Pellegriniho vláda rozdala svojim v posledných dňoch ďalších 3,4 milióna € 750
 6. Eva Gallova: Vtipy o vlekároch 706
 7. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic 690
 8. Anton Kovalčík: Fuj internet 1. Webkamky. 645
 9. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Vianočný večierok, na ktorý nikdy nezabudnem 575
 10. Peter Kollega: Pani Balogová, prečo SME asistuje pri samoamnestii malého Fica? 574

Rebríčky článkov


 1. Roman Hutira: Za pracovnou ponukou dnes sa zväčša skrýva kompromis na úkor peňazí, či pracovnej náplne.
 2. Štefan Vidlár: Hlasný Hlas
 3. Jozo Peric: Pfizer má vďaka prvenstvu pri vakcíne proti Covidu dobre našliapnuté
 4. Július Kovács: Najlacnejší pohrebák sveta z Ruska. Len 11 000 €!
 5. Michal Madaras: Chýbajú mi Radičová, Dzurinda, Mikloš, Lipšic
 6. Denis Jacko: Nechcem už spomínať
 7. Miroslav Binčík: Konverzná terapia v roku 2020? Budíček!
 8. Patrick Linhart: Hovorca si robí čo chce. Minister Mičovský o vyjadreniach svojho hovorcu ani len nevedel!
 9. Kristína Jakubičková: Ach, tí muži!
 10. Dušan Seberíni: Pani Čaputová vymenujte už konečne Matovičovho vládneho spíkra !


Už ste čítali?