Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O živote (nielen) s Pavlom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

No vidíte.

Keby ste celý článok nepísali len kvôli záverečnému kopancu do mňa, normálne by som Vás pochválil. Aj ten autorský rozhovor.

Napodiv sa na niečom aj zhodneme (hudba Paliho Hammela, teda u Vás Pavla).

Bol som na mnohých jeho koncertoch, od veľkých so symfonickými telesami, cez tie komornejšie vo dvojici s Jurajom Burjanom až po rôzne zostavy Prúdov.

Najmä s nezabudnuteľnou klasickou zostavou s Fedorom Griglákom či už v iných dimenziách hrajúcimi Fedorom Frešom a Mariánom Vargom.

Ten prišiel vtedy len na pár piesní (ale bol geniálny ako vždy), len mal vtedy to "nespoľahlivé obdovie", tak ho Pali za obrovského aplauzu privítal ako hosťa.

A Marián, kráčajúc po pódiu, ticho zamrmlal (ale dosť na to, aby ho zachytili mikrofóny, "keď niekoho nechcú do kapely, pozvú si ho ako hosťa").

Podobne nespokojne mrmlal v Bratislave na jednom sólo koncerte ešte v 80-tych rokoch, keď jeden reproduktor ho neustále rušil, chytal ako tranzistor nejakú rakúsku stanicu. Po prestávke už to technici odstránili.

Z tých koncertov mám od neho mnohé podpísané albumy a aj spoločné fotografie.
A v rámci možností sme prehodili aj pár slov.

Nie sme síce rodina, ale v jednom z tých krátkych pokecov som ho informoval, že do mojej vzdialenejšej rodiny výrazne zasiahol. Má totiž na svedomí krásnu, dnes už dospelú slečnu.

Chvíľu ostal zarazený, ale potom sa schuti zasmial. Dotyčná slečna (všetky výpočty tomu nasvedčujú) bola zrejme splodená v noci po jeho koncerte, kde budúci rodičia prespali v požičanej garsónke, aby nemuseli na noc cestovať.

Jeden z tých koncertov bol špecifický, ani nemal veľkú propagáciu, aj ja som sa o ňom dozvedel náhodou. V jednej martinskej krčmičke, diváci normálne sedeli pri pive a on len s gitarou, v prestávkach si prisadol raz tu, raz tam.

Pravda, nemohol si pripiť so všetkými, bol v práci. Ale v tej skoro rodinnej atmosfére nemal problém byť pre nás Pali, ba s mnohými si aj potykať.

Robili ste s ním rozhovor tak určite viete, že je to normálny bezprostredný chlap bez hviezdnych manierov celebrít.

Som rád, že čítate moje články a že Vás inšpirujú. Iste ste postrehli, že nemám potrebu Vás tam v nijakej forme spomínať.

Len škoda, že Vy ste neprekročili svoj tieň a neodolali potrebe znevážiť celý článok (a vlastne aj Pavla Hammela) už klasickým vybavovaním si účtov.

To ako keď do čaše kvalitného francúzskeho vína niekto napľuje.
Škoda, črtal sa po sérii čudesných zrkadiel kvalitný autorský počin.
 

Oprava.

Mám pred očami staré Prúdy a pomiešam členov. Griglák je samozrejme Fero. Teda František. Mea culpa.
 

Ďakujem...

...za príspevok do diskusie.
Myslím si, že keby som napísal kamkoľvek čokoľvek, hoc aj niečo o farbe svojich bokombradiek, o mojich obľúbených topánkach, o obľúbených Hmlách nad Ránom a podobne - vždy sa nájdu ľudia, ktorí to budú považovať za kopanie - kopanie si. Smutné reakcie.
Ale zabavil som sa - hlavne na tomto, citujem Vás:
"Som rád, že čítate moje články a že Vás inšpirujú. "
Parafrázujem: "Som rád, že Vy čítate moje články a že Vás inšpirujú, pretože môj autorský rozhovor s Pavlom Hammelom som na webe SME blog zverejnil 7. decembra 2018, v deň, keď sa Pavol Hammel dožil sedemdesiatky." Dokonca som ho zverejnil v symbolickom čase 07 hodín a 12 minút - akože 7. 12. Bolo to viac než rok pred tým, než ste si Vy založili blog na webe SME a zverejnili na ňom svoju prvotinu - to bolo 20. januára 2020. Som rád, že som Vás rozhovorom inšpiroval k napísaniu článkov o Maestrovi Hammelovi.
Škoda, že sa v diskusii nevenujete práve hudbe Pavla Hammela - privítal by som fundované názory, analýzy, rozbory, možno aj matematický pohľad na tú hudbu... ...pretože v tom sa veľmi nevyznám, nemám hudobný sluch.
 

Rado sa stalo.

Ale no tak, pan Droppa.

(Len ak by ste mali znova nejake napady pravovny cas v pohode. Skoncil som dnesne distancne vzdelavanie, tym co som mal na obed nebudem obtazovat okolie, teraz pojdem na hodinku s bestyjou skontrolovat 100 metrovy okruh a potom druha, uz neoficialna smena. Roztriedit a skontrolovat, ci mi decka poslali a dat im spatnu vazbu).

Vas rozhovor s Pavlom Hammelom som prbykrat cital az po kliknuti na link v tomto clanku.

Koncom roka 2018 som sa tu len zorientovaval a o Vas nemal ani potuchy.
Samozrejme narodeniny Paliho som registroval.

Ked mal "abrahamoviny" v roku 1998 mal v tom case prave koncert v Mestskom divadle v Ziline (samozrejme sme boli).
Bolo to v case, ked tragicky zahynul sefrefaktor SME Karol Jezik.

No a k tym inspiraciam.

23.10. Moj blog "Ratanie kamalasok. Dnes do jedna".
Prolog: Moj zivot s Palim.

24.10. Moj blog "Lockdown, ci jesenna depka (inventura kamalasok).

A v nom citat:
" A keďže ako som písal, Pali a jeho Dvorní básnici majú riešenia pre každú situáciu, požiadal som o radu.".
Nasleduje 5 skladieb Paliho Hammela v kontexte s clankom).

27.10. Vas blog "O zivote (nielen) s Pavlom".
(casova naslednost aj podobnost nazvu s Prologom urcite cisto nahodna).
A v nom Vase vyznanie umelcovi a obrazove a hudobne ukazky.

Mne nevadi, ze ste sa inspirovali.

Zopakujem, po prapodivnej bulvarno - brakovej Zrkadlovej serii to mohol byt slusny autorsky pocin. Znamkovat po vzore istych VIP nemienim.
Keby ste si odpustili posledne riadky (minimalne o stupen dole):

"Nikdy by som si ale nedovolil oslovovať ho menom Pali - tak ako sa volá tá nanič akože pikantná "paštika" v konzerve. A napokon - nie sme ani žiadna rodina."
(inak ja proti pikantnym pastikam nic nemam).

Nuz a dalej pisete:

" Myslím si, že keby som napísal kamkoľvek čokoľvek, hoc aj niečo o farbe svojich bokombradiek, o mojich obľúbených topánkach, o obľúbených Hmlách nad Ránom a podobne - vždy sa nájdu ľudia, ktorí to budú považovať za kopanie - kopanie si. Smutné reakcie."

No nie pan Droppa. Ine je smutne, nie tie reakcie.

Vy tak nenapadne pisete o tetuskach, nazerajucich do tanierov, snoch v rustine jednej diskuterky, hodinkach padnutych do betonu, vnucovanych zelenych knizkach stojacich akurat tak za 'katzenscheiße,' pracovnom case ucitelov, zodpovednych za tetovania deti (tu ste pravda zasli trocha dalej ako len narazky v blogoch), alebo sa len tak zasmejeme na elementovi, biednom matematikovi a poctarovi, ktory vypisuje o polkach a stvrtkach ci o pseudomajitelovi psika tesiaceho sa na gulaaaasik z kozi divej zveriny pozbierany v tom lese (v poslednych pripadoch ste pouzili mizerne sifry. Nie ze by teda tie ostatne vypadli z Enigmy...).

Nie pan Droppa. Tam nie je nic o farbe Vasich bombardakov, topanok ci o rannej hmle.

Napisali ste napriklad aj:

"V on-line aukci v neděl 25. října 2020 v Praze se prodal obraz Prorok od Otakara Kubína, u kterého byla vyvolávací cena 5,5 milionu, nakonec za 7,1 milionu korun. Je to jedna z nejvyšších částech za jeho dílo. Na 7 milionů se z původních 6,5 milionu korun vyšplhala cena obrazu Kávový servis, někdy také uváděného jako Zátiší s koflíkem, od Emila Filly."

Taka zbytocna bulvarna informacia, v podstate "krávovinka", ktora tu nikoho nezaujima, ale ok, Vam urobila dobre a nikomu neuskodila ani sa nevysmievala.

VIDITE TEN ROZDIEL?
 

Matematicky pohlad nedam,

ved som mizermy matematik. Viem len, ze su tam polky aj stvrtky tonov. Ba vraj aj cele.

Ale par zaujimavosti mozem z jednej starsej diskusie. Trocha tam rozpisujem aj jednu prihodu, co som uz spominal.

...

Nespočítam, na koľkých jeho (Mariánových) koncertoch som bol. Či už sólových, alebo s Collegiom, prípadne s Palim a Prúdmi. Je pravda, že keď mal "svoje dni", bol dosť nespoľahlivý a nevyspytateľný. Hammel bol a je naopak profesionál každým "coulem" a tak ich spolupráca bola niekedy ťažká.

Fascinujúce na ňom bola jeho improvizácia. Nikdy nijakú skladbu nezahral rovnako. A kapela sa mohla zblázniť...
Pamätám si jeden sólo koncert ešte z výšky, v Bratislave. Už neviem presne, kde to už bolo, taká honosná sála. Marián mal veľké repráky a spustil. Asi po štvrťhodine, neviem ako to bolo technicky možné, nie som odborník, ale jeden reproduktor začal fungovať ako rádio.

Normálne začal chytať signál a začal hrať (tuším nejakú rakúsku stanicu). A nastal neľútostný súboj. Marián versus "rádio"- Strašne škaredo na ten reprák zazeral, po čase mu začal aj nadávať (tým svojim nezrozumiteľným štýlom). Keď dohral skladbu, vstal a odišiel. A nastal súboj technici versus reprák. Dajako sa im ho podarilo "spacifikovať" a po asi 20 minútach koncert pokračoval už nerušene...

Collegium.
V asi optimálnej zostave na Konvergenciách - klávesy génius Marián Varga, famózny gitarista Fero Griglák, poctivá basa Fedor Frešo a asi najlepší bubeník v histórii kapely Dušan Hájek.

A potom, po rokoch, naväzujúce Divergencie.
A z nich moja "best", Pieseň o blate, naspievaná Paľom Hammelom (skoro mimo jeho rozsah, ale iba skoro, takže skvelá). Naviac ja som ju prvý raz počul asi dva týždne po rozchode s prvou VŠ frajerkou. Úplne ma dostala... (tá pieseň, frajerka ma naopak nechala)

Pripojím ju v závere príspevku, má sice vyše 6 minút, ale naozaj stojí za to. Ak dovolíte, malý rozbor.

Mariána a jeho klávesy nebudem komentovať. Hlavne záver čistý "orgazmus". Ale všimnite si orchestrálnu časť medzi slohami. Famózna gitara, to musí byť Fero Griglák! No nie je, je to Peter Peteraj.

A vrátim sa k záverečnej časti. Tam okrem už spomínaných kláves stoja za pozornosť aj bicie. Počúvajte. Možno aj Neskutočne ťažký part. Hájek? Vedľa :-). Karol Morvay z YPS. Ale.

Tu sa stalo niečo, čo vraj nie je na žiadnej inej platni. Striedanie bubeníka (ako hráča na futbale). Peter Peteraj hovorí, že "Morvay v polovici sa načisto zasekol, dostal krízu, keď už nebol schopný naprosto ničoho...".

Prepriahli, dohral to Kozma (pôvodne mal byť počas nahrávania mimo). Paradoxne, ten za zase zasekol v skladbe na tej istej platni Kominár (spieva Katka Karovičová), na "najjednoduchších bubnoch, aké existujú...". Ale to už zvládli, síce to dlhšie trvalo.

Práve pri Divergenciách boli Varga a Hammel "na nože", celú spievanú časť mal robiť Janko Lehotský. Ale to nezvládal, Marián už bol na prášky, nakoniec sám zavolal Hammela. Ten neriešil osobné veci, prišiel, naspieval (sú nakoniec na platni obaja).

Ale Janko tam famózne spieva pieseň Pomôž mi (tú napísal Kamil Peteraj práve o Mariánovi). Pre mňa najdepresívnejšia skladba slovenskej POP Music...

(Rozbor je môj. Informácie zo zákulisia sú čerpané z knihy Mariana Jaslovského: COLLEGIUM MUSICUM, Slovart 2007.
Začína zápisom v Mariánovej žiackej knižke:
Učiteľ: "Váš syn fajčí"
Otec: "Viem. Čo mám robiť? *)

A tu sú linky. Pieseň o blate (mimochodom, krásne nastrihané video):

https://m.youtube.com/watch?v=...

Pomôž mi:

https://m.youtube.com/watch?v=...
 


Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 15 195
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 6 886
 3. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 3 311
 4. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 2 491
 5. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 2 118
 6. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 1 696
 7. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 1 622
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 1 434
 9. Miroslav Ferkl: Pumpa nie je žiadna žumpa! 1 309
 10. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXII 1 268

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 2. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 3. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 4. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 5. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 6. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 7. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 8. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 9. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 10. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov


Už ste čítali?