Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Náš milý ne-priateľ medveď (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

V poriadku -
- budem s Vami súhlasiť. Lenže situácia je taká, že naozaj je na Slovensku "veľa" medveďov. Vraj sú "premnožené" - ale nikto akosi nevie jasne, vierohodne a zodpovedne povedať, čo je to to "premnoženie" a hlavne koľko medveďov máme a ešte dôležitejšie - koľko by sme ich mali mať a kde, v akých oblastiach (pritom vieme, že "akčný rádius" medveďa je 40 aj viac kilometrov. Takže - čo teraz s tým? Podľa mňa sme mali túto situáciu riešiť už dávno, možno pred dvadsiatimi rokmi (medveď sa dožíva veku až 30 - 40 rokov). Teraz lamentujeme, nariekame a bojíme sa ísť do lesa? Obávam sa, že je neskoro na lamentácie a ostáva nám prirodzený ľudský strach (o ktorom som písal v článku). Čo sa ochranárov týka - ich činnosť hodnotiť nejdem, to mi neprináleží. A čo sa týka toho, že medveď niekomu občas strhne ovcu alebo otrhá slivky zo stromu, z ktorého najskôr odlomí konár - nuž, ako si títo ľudia chránia svoje majetky? Alebo si ich tak isto nezodpovedne "chránia" pred zlodejmi? Asi nie. O kontajneroch, plných odpadov z kuchýň - hlavne v horských oblastiach - je škoda dookola písať. jednoznačne by mal nastúpiť zákon, ktorý by prísne určoval, že všetky kontajnery majú byť chránené pred prístupom medveďov a nesmie sa do nich dávať jedlý odpad. Kto to nebude plniť - tak sankcie. Je predsa choré a nezodpovedné, aby napr. v jednom hotelovom zariadení v Jasnej kuchári zámerne vynášali kuchynský odpad pred terasu hotela - odpad priláka medveďov - a hostia hotela si medvede potom filmujú a fotia spoza skla terasy. To je, opakujem, choré.
Martin Droppa
< 1 2

 

"Lenže situácia je taká, že naozaj je na Slovensku "veľa" medveďov. Vraj sú "premnožené" - ale nikto akosi nevie jasne, vierohodne a zodpovedne povedať, čo je to to "premnoženie" a hlavne koľko medveďov máme a ešte dôležitejšie - koľko by sme ich mali mať a kde, v akých oblastiach (pritom vieme, že "akčný rádius" medveďa je 40 aj viac kilometrov."

V roku 2015 ich bolo 1200. Môžeš si jednoducho spočítať, či na každého maca pripadá tak veľké teritórium, ako sa píše v učebniciach alebo na webe lesoochranérskeho združenia vlk (niekoľko desiatok km2).

K otázke kde - práve kvôli tomu, koľko medveď bežne prejde, pripadajú do úvahy len horské oblasti stredného a severovýchodného slovenska. Čo sú zároveň oblasti s dostatočne riedkym/absentujúcim osídlením, kde si medveď nezvykne na človeka.
 

To je síce všetko pekné,...

...čo píšete, ale netreba zabúdať na to, že medveď nie je vycvičený vlčiak alebo boxer, teda že medveďa jednoducho nemôžeme uspať a previezť kamsi 123 km inde do lesa a keď sa prebudí, povedať mu "Sadni - zostaň!" Medveď sa pravdepodobne bude snažiť dostať späť.
Čo sa týka tých počtov medveďov na Slovensku, už som čítal aj to, že ich je "najmenej 3 000!" Tak neviem kde je pravda.
 
Hodnoť

Každy polovnik

...ktoreho som kedy stretol rozpraval o "premnoženych medvedoch" a ako ich treba "regulovat" . U mna su polovnici psychicky narušeni jedinci ktori len čisto pre zabavu zabijaju nevinne zvierata. Ani jeden z nich nie je odkazany na maso zo zvierata lebo naklady na ich choru zabavku su daleko vyššie a za cenu jednej pušky by si mohli hodne dlho mäso kupovat v obchode. Raz som s jednym isiel v aute a on hladiac na oblohu vyhlasil že su premnožene dravce. ( drave vtaky) a že by sa zišlo ich postrielat. Tak som sa opytal že prečo. Vraj žeru mlade bažanty a zajace. Takže Ty ich chceš vlastne chranit ? Opytal som sa ho. On prisvedčil. Moja dalšia otazka: A prečo ich chceš chranit ? Lebo ked vyrastu tak sa na jesen na ne poluje. Tak som povedal že on chce vlastne pozabijat aj dravce aj zajace aj bažanty. Odpoved ? TY SI K***T TY TEMU NEROZU MIŠ !!! A bolo vymalovane. Odpoved ktora hovori za všetko !!! Pokial ide o medvede je to ludska hlupost. Nakupovat potraviny v prehnanych množstvach a nasledne vyhadzovat. Pokial by sa zabezpačilo aby sa k tomu medved nedostal tak by do kontajnerov nechodil. Jednoduche a logicke
 

Vyborný príspevok -

- píšete mi z celej duše! Súhlasím!
K+ !
 

 

Tiež mám podobnú skúsenosť s poľovníkmi a aj podobný názor na nich.
A čo sa medveďov týka, tak to je veľmi vďačná téma, lebo pritiahne veľa čitateľov a sú kontraverznou témou. A hoci sú aj spomínané kliešte potencionálne smrteľne nebezpečné, medveďa považujeme za mnohonásobne väčšiu hrozbu, lebo stretnutie človeka s medveďou matkou a jej dieťaťom niekde v kukuričnom poli, by bolo prinajmenšom, desivé.
Čím je viacej ľudí na Zemi, tým viacej sa cesty človeka a divokého zvieraťa krížia. Zvieratám berieme miesta kde môžu žiť a poväčšine sme zabudli, že človek pre svoj život spotrebuje všetko naokolo a ešte to aj zamorí odpadom. Divé zviera naproti tomu, k životu, okrem priestoru v prírode, nič nepotrebuje. Nemali by sme ich preto skôr uctievať, než na nich poľovať?
 

Súhlasím s Vami -

- K+ .
 
Hodnoť

 

V článku ešte chýba rozbor faktu, že aj Macko Pu je taký milý a sympatický tvor.
 

Rozprávky som v článku spomenul -

- ale máte pravdu, mal som spomenúť i Macka Pu, veď on sa napokon zrodil podľa skutočného medveďa: https://www1.pluska.sk/zaujima... .
Mal som spomenúť aj macka Teddyho, ktorého má Mr. Bean.
Na jednej strane ľudia pripisujú nielen medveďom ľudské vlastnosti, zvieratá "pretvárajú" na rozprávkové bytosti pre detičky v rozprávkach, povedačkách, pesničkách, omaľovánkach... etc. - a na druhej strane tie zvieratá nemajú radi a najradšej by ich vyhubili.
Nie je to paranoidne choré?
 

Čičikov si spomenul

aj na Macka Uška, Šest medvědů s Cibulkou, či Mášu a Medveďa.
 

Isteže,...

...máte pravdu, ale pedsa len - článok je o niečom inom, nie prioritne o rozprávkach pre deti.
(Verím, že túto moju dvojzmyselnú vetu pochopíte.)
 
Hodnoť

 

Vážený pán Droppa, dovolil by som si prispieť do diskusie s jednou poznámkou. Ľudia a niekedy k nim patria aj poľovníci a fotenia chtiví "milovníci prírody", hrajú s medveďmi hnusnú a nečestnú hru. Chystajú fotopasce a aby macov navnadili, prinášajú na tieto miesta jedlo. Macovia si zvyknú na donášku do domu a keď prísun vypadne, jednoducho idú hľadať a chtiac, či nechtiac narazia na ľudí, ktorí s týmito nekalými hrami nemajú dočinenia.
------------------------------
Potom nám už len ostáva čakať na bulvárne správy ako rozzúrený medveď napadol mierumilovného návštevníka hôr.
 

Máte pravdu -

- určite sa to dialo, asi ešte aj deje, ale, priznám sa, nesledujem to, takže neviem.
Viem ale o tom, ako dva či tri roky dozadu z jednej našej továrničky, vyrábajúcej sušienky, keksíky, dobošky, sladké tyčinky a pod. vyvážali sladký odpad z výroby takmer rovno pod posedy poľovníkov na okraji lesného masívu, kde sú medvede aj iné zvieratá lesa. Oblasť je blízko jednej dediny - len niekoľko stoviek metrov, ani nie kilometer od prvých domov. Takto si tam poľovníci, dohodnutí "s ich ľudmi z továrničky," akože "nadháňali" zvieratá z lesa rovno pod posedy.
 
Hodnoť

Pán Droppa, ďakujem za

krásne napísaný a aj vecne výstižný blog. Zmestila by sa doň ešte tá - veľmi dôležitá - informácia o zámernom vnadení poľovníkov, ktorú už niekto spomenul vyššie. K tomu odporúčam pozrieť si odstrelové poplatyk Lesov SR za medveďa :-( - tu: https://www.lesy.sk/files/lesy...
Je to celé doslova šialené: nielen nezodpovednosť ľudí, ktorí nechávajú voľne prístupné odpadky - ale predovšetkým zámerné vnadenie zveri, aby niekto zarobil ťažké prachy za jej odstrel. A poľovníci ešte bijú na poplach, že zver stráca svoju plachosť, zvyká si na človeka a namiesto úteku pred ním schádza nižšie do obcí. No prečo asi tak...?
Žiaľ, ani zďaleka nie všetci sú ochotní (a v mysli a srdci otvorení), aby Váš blog správne pochopili. Resp. aby pochopili všetky aspekty Vami opísanej tematiky. No nič, treba šíriť informácie a osvetu neustále a na všetky strany. A najmä treba vychovávať k citlivosti a láske. Nielen deti, ale predovšetkým tie - ony sú naša budúcnosť. Tak, ako Príroda - bez ktorej neprežijeme ani my, ani naše deti...
 

Veľmi Vám ďakujem,...

...pani Trubíniová, za Vaše slová, ktoré sú mi toľkou pochvalou. Cením, vážim si ich - od Vás ako od Človeka aj ako od Odborníčky.
Priznám sa, že článok som písal takpovediac "z hlavy" - len rôzne údaje, hlavne roky, obdobia, som čerpal z iných zdrojov, hlavne z Wikipedie / Wikipédie - pretože kto si má pamätať, odkedy a dokedy žil neandertálec, kedy pán Koky objavil skamenelú výplň lebky v Gánovciach a pod.
Priznám sa i k tomu, že ma prekvapuje aj vecná, kultivovaná diskusia pod článkom. Svedčí to otom, že ľudia majú o tému záujem a skutočne vedia čítať aj s porozumením, aj so zmyslom pre rozumnú reflexiu textu.
Ak smiem, rád by som Vás poprosil, aby ste môj článok šírili ďalej, k ľuďom, o ktorých viete, že ho - podobne ako Vy - ocenia a že pre nich bude dôvodom aj k premýšľaniu nad Prírodou a nami - ľuďmi v nej. Ďakujem Vám za to vopred.
Srdečne
M. D.
 

Ja sa zas priznám, že sa až za takú

veľkú odborníčku nepovažujem :-) Ale ďakujem Vám za slová uznania. Máte pravdu, že diskusia je až prekvapujúco normálna - to je veľmi potešujúce - dúfajme, že takou aj ostane. Váš blog som práve zdieľala na (verejnej) facebookovej stránke Slovenského ochranárskeho snemu (https://www.facebook.com/group... a keďže sa mi veľmi páči, o pár dní si ho dám aj na vlastnú fb stránku :-)
Všetko dobré a nech sa Vám darí. A tiež Vám želám veľa pekných dní a nocí v prírode - a teda veľa úžasných zážitkov :-)
 

Ďakujem Vám...

...za zdieľanie môjho článku, vážim si to.
Srdečne Vás pozdravujem a želám Vám všetko dobré a veľa síl v boji za Prírodu.
 
Hodnoť

Su zvery ktore ...

ma poznaju, maju na to svoje zmysly a ktore ma nepoznaju pretože nechodim do ich reviru. Tie čo ma nepoznaju nerobia žiadne problemy a niekedy je ich ťažko aj registrovať. Tam kde chodim pravidelne si zvierata prirodzene obhajuju nekompromisne svoje pravo na život ich druhu a je na mne aby to nezašlo, neprekročilo zdrave hranice. Zvyčajne raz ročne v tom povolia a tak vznikne akasi chviľa keď sa svojim spravanim snažia vyprovokovať nejaky konflikt ktorym by dokazali že oni su v prave, nadradenom stave. Jednoducho si pridu v lese ku mne a čakaju na to čo urobim ja. Samozrejme ten čas je podľa druhu zveri od niekoľkych sekund až po minuty a v dobrom pripade aj cele hodiny. Vtedy začina pravidlo prirody - "zaži, pochop a vypadni" na ktore treba pristupiť. Pri medveďoch je ta chviľa v sekundach kedy venuju niekomu slabšiemu pozornosť a vzdialenosť je v idealnom pripade na počutie ich zarevania, bližšie a dlhšie by znamenalo že to pravidlo nerešpektujem z vlastnej viny. No a že tie zvery to nebudu rešpektovať tiež. Pointa je v tom že keď mi venuje svoj kratučky čas stary samec alebo dravec tak to berie aj cela jeho hierarchia pod nim. Zachadza to tak že musim občas davať pozor pod nohy na čo stupam. Zvery radi cez deň pospia či podriemu a keď sa zobudia v tej chvili urobia to čo zažili pred tymto stretnutim. Rozospate bez strachu odidu.
 

Zaujímavé a pekné,...

...usudzujem, že ste Človek s veľkým pochopením pre Prírodu, že ste s ňou veľmi zžitý a navzájom sa rešpektujete. To je dobre.
 

< 1 2

Najčítanejšie


 1. Peter Kollega: Som zločinec a nechcem aby ma riešila Ficova kurtizána a Čižnár-Gašparovičovi protežanti 1 630
 2. Jozef Sitko: Ficov zákon o teple „okradol“ veľa domácností 1 509
 3. INEKO: Rozbité vozovky sa dočkajú veľkých opráv 1 054
 4. Martin Ondráš: Minister pochopil, že Agrokoplex patrí pod jeho rezort, výborne! 718
 5. Dominika Dongova: Kňaz, jeho slová a ja.. 679
 6. Mišo Šesták: Čo sa stane, keď z lietadla vyhodíte loptu 610
 7. Rudolf Pado: Posledný výstrel Rudolfa Pada 588
 8. Martin Borguľa: Cestovný ruch na Slovensku krváca. Dokedy to vydrží? 586
 9. INEKO: Počet mostov v zlom stave sa za 5 rokov zdvojnásobil 581
 10. Maroš Chmúrny: Boj o Demänovskú dolinu a slobodu 486

Rebríčky článkov


 1. Olívia Lacenová: Bitcoin si razí cestu nahor. Prekonal trojročné maximá
 2. Peter Biščo: Pán premiér, je nevyhnutné odložiť plienky a ...
 3. Nikola Ivanov: 10 častých chýb pri investovaní
 4. Peter Žiak: Mao-Tovič - za 9 mesiacov tam, kde Fico za 12 rokov ...
 5. Miroslav Binčík: Deti, kto sa nezmestí na javisko, pôjde do sakristie
 6. Dušan Seberíni: Bájka o besnom kocúrovi
 7. Miriam Studeničová: Nepokoj duše
 8. Štefan Vidlár: Pán predseda vlády!
 9. Erik Koncz: Hont a jeho dejiny. Je potrebné sa venovať aj dejinám tohto regiónu?
 10. Vladimír Bohm: Na čo ukazujú útoky vo Viedni?


Už ste čítali?