Spojenie obrazov a hudby je úžasné

Autor: Martin Droppa | 8.4.2021 o 12:34 | Karma článku: 2,29 | Prečítané:  234x

 Spájanie, prepájanie vizuálneho umenia s umením hudobným, hľadanie inšpirácií v dielach umelcov, umelýň nie je v histórii novinka.  

Najskôr zopár viet o akademickom maliarovi Edmmundovi Gwerkovi (15. II. 1895, Banská Štiavnica, Rakúsko-Uhorsko ~ 4. XII. 1956, Československo), nášho vari najvýznamnejšieho predstaviteľa expresionistickej moderny, krajinára, teoretika výtvarného umenia, ale aj reštaurátora obrazov. Jeho obrazy, krajinomaľby i portréty, skice, náčrty či štúdie môžeme vidieť nielen vo zbierkach súkromných zberateľov a zberateliek umenia s verejne sprístupnenými galériami (spomeniem aspoň Galériu Nedbalka v Bratislave, špecializujúcu sa na slovenské moderné umenie), ale aj v Slovenskej národnej galérii a online i na webe Web umenia. Jeho obrazy sú v ponukách mnohých aukčných siení - u nás nielen v Aukčnej spoločnosti Soga. "Z duše nenávidel gýč a diletantizmus v umení. A za svoj názor na to, ako má vyzerať umenie, bol ochotný sa i pohádať. Edmund Gwerk bol nielen významný umelec, ale i nekompromisný kritik. Temperamentný maliar náruživo bojoval za autentickú tvorbu, obhajoval tvorivú silu a individualitu. Tvrdil, že maliar musí byť intelektuál."  * "Gwerk sa narodil do malomeštiackej rodiny nemeckého pôvodu, do Banskej Štiavnice sa za baníctvom prisťahovali jeho prarodičia. Otec bol vážený krajčírsky majster, matka Slovenka, robotníčka v tabakovej továrni, umrela veľmi skoro, keď mal Gwerk štyri roky."  ** Svoj text ilustrujem detailom z diela Edmunda Gwerka Autoportrét (1922). Gwerkove (resp. Gverkove) autoportréty majú jednu charakteristickú zvláštnu črtu: Na obrazoch má prelepené ľavé oko, na fotografiách pravé. Pri maľovaní autoportértov sa totiž umelec a mysliaci človek pozeral do zrkadla. Je veľmi pravdepodobné, že aj Jan Žiška z Trocnova sa sám na seba pozeral prostredníctvom "nejakého" zrkadla. O istej bájnej, mýtickej postave menom Narcis, nevraviac. To len tak, na okraj poznámok, ako sa vraví. Podstatné je (nielen pre mňa), iné, čo tvrdil umelec Gwerk. Autenticita umenia a tvorivosť individuálnej sily v ňom a v neposlednom rade inšpirácia. Príroda a prostredia, v ktorých žijeme "teraz a tu," sú inšpirujúce a diela, ktoré z nich vznikajú, sa nám mnohým páčia až tak, že po nich ztúžime. Lenže - na originály umeleckých výtvorov málokto z nás má také množstvá peňazí, aby ich kúpil, vydražil.  

 Martin Záležák je jedným z tvorivých, citlivo svet vnímajúcich ľudí, narodených po roku 1960. Pracuje ako "ítéčkár" v nemocnici, hrával na basgitaru v rockovej kapele amatérov takých, ako on: so záujmom o "poctivý, poriadny rock & hardrock." Zhodou náhod môj menovec výtvarne tvorí. Aj na streche paneláku, na terase či balkóne, v záhradách a sadoch - i v Sade Janka Kráľa v Bratislave. Vnímať sa dá všade. Spracovať vnemy je možné aj doma.  •

"Moja práca v nemocnici na IT ma nedefinuje ako človeka. Hrával som na basgitare v rockovej kapele, pisal som poviedky,  básne, celý život kreslím, maľujem, tvorím," napísal mi menovec Martin a k svojim prácam dopisuje: "Sú to síce staršie práce, ale sú farebné :-) Ostatných päť rokov totiž robím výlučne čierno-biele veci, ale už som sa vyčerpal. Vraciam sa k farbe."  Pán Záležák ma upozornil aj na svoje hudobné, inšpiračné zdroje. Medzi ne patrí aj moderný jazz a soul a z jeho výberu ponúkam tematckú jazzovú, saxofónovú ani nie deväťminútovú inštrumentálku z albumu Jazz Side Of The Moon (2008). Sam Yahel (1970, Shreveport, štát Louisiana, U. S. A.) je jazzový klavirista a hráč na Hammondov organ. V roku 1990 sa odsťahoval do New Yorku, kde koncertuje, nahráva, spolupracuje s hudobnými osobnosťami predovšetkým v oblasti moderného jazzu, soulu a im blízkych žánrov.  

  K Martinovi Záležákovi sa pripájam oficiálnym videoklipom ku skladbe Au Clair de la Pleine Lune (V žiari splnu Luny). Dadizmo & Sista Chance je ponáška na slová dadaizmus a premena sestry, Sista Chance je umelecké meno francúzskej speváčky Marie-Paul Riou. Marie Riou (21. VIII. 1981, Landerneau, France) je jachtárka a námorníčka, ktorá na Letných olympijských hrách 2012 súťažila na plachetnici v triede Elliott 6 metrov a zvíťazila.  Nápadité video o nekonečne sa nekončiacom súťažení napríklad v tom, kto bol prvý na Mesiaci a ako sa tam dostal, je poctou svetovej kinematografii aj vede. Sputnik 5 alebo Baron Prášil? Kto bol a kto bude prvý? Existuje odvrátená, temná strana Mesiaca, keď ju nevidíme? A čo na to vesmirne teleskopy a  astronomické observatóriá? A zrkadlá?  • 

~ ~~  ~

  Aby si kadekto nenamýšľal, že keď je tu priama aj nepriama reč o veľmi geniálnom albume The Dark Side Of The Moon od Géniov Geniality - skupiny Pink Floyd - a že náhodný menovec, ktorého som jakživ nevidel ani nepočul hrať či výtvarne tvoriť naživo, som ja, tak sa vrátim k Edmundovi Gwerkovi, prostredníctvom bratislavskej súkromnej Gallery Gwerk, kde sa aj v týchto časoch protipandemických nariadení a opatrení uskutočňujú virtuálne, online streamované podujatia. Gallery Gwerk je aj miestom, kde sa predávajú a kupujú obrazy, obrázky, grafiky i diela súvisiace s tvorbou manželov Gwerkovcov. Napokon - pani Melita Gwerková patrí medzi etablované obľubené VIP blogerky na webe SME blog.  

 K záveru textu mi ostáva zdôvodniť vari už len prítomnosť oficiálneho videoklipu Adama Mišíka v článku. Adam Mišík, podobne ako Jakub Kľúčik, je synom umelca - hudobníka Vladimíra Mišíka. Peter Kľúčik je náš veľmi známy grafik a ilustrátor, náš Láďa Mišík a jeho interpretácie nevlastných aj vlastných textov sú známe - podobne ako diela Petra Kľúčika - aj za morom, za oceánom. Voda a korene nás všetkých spájajú, podobne ako vzduch z atosféry, ktorý dýchame. Niet rozdielov v našich potrebách a túžbach - problémy sú len v ich interpretáciách - problémy sú v dezinetrpretáciách. Ale to sem, domnievam sa, nepatrí.  


  Gallery Gwerk  ---  link.  
  Zaujalo ma z najnovšej ponuky Gallery Gwerk & Robert Vano Gallery  
  Tomáš Morilon:Umenie by malo prinášať harmóniu.  (rozhobor)  ---  link.  


  Odporúčam navštíviť aj online prehliadky expozícií, výstav a podujatia:  
  Web umenia  ---  link.  
  Slovenská národná galéria  ---  link.  
  GUS - Galéria umelcov Spiša  ---  link  
  Šarišská galéria v Prešove  ---  link.  
  Východoslovenská galéria Košice  ---  link.  
  GJK - Galéria Jána Koniarika v Trnave  ---  link.  
  Galéria Martin v Martine  ---  link.  

...a mnohé iné štátne i neštátne galérie, vystavujúce Diela Umenia a organizujúce podujatia aj "dnes," v časoch prísnych protipandemických nariadení aj opatrení.   

  Súvisiace články a odkazy na blogy z mojich obľúbených blogeriek, blogerov:  •
 *  Nenávidel gýč a tvrdil, že maliar má byť intelektuál  (SME Kultúra)  ---  link.
**  Neodvracajte oči, toto je Edmund Gwerk  (SME Kultúra)  --- link.
  Melita Gwerková  (SME blog)  ---  link.  
  Jozef Černek  (SME blog)  ---  link.  
  Miro Jankes  (SME blog)  ---  link.  
  Jozef Javurek  (SME blog)  ---  link.  
  Anna Miľanová  (SME blog)  ---  link.  
  Helena Michlíková  (SME blog)  ---  link.  
  Ľubo Repka  (SME blog)  ---  link.  
  Mišo Šesták  (SME blog)  ---  link.  
  Helena Šmihulová - Laučíková  (SME blog)  ---  link.  

  Vladimír Mišík & Etc...  -  Ukončení koncertní činnosti  (1. IV. 2021)  ---  link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič mafiánsky útočí

Matovič na svojej tlačovke k Sputniku posúva definície politického nevkusu.

Pravidlá nosenia rúšok sa menia, pozrite si ako

Žiaci na základných školách nebudú musieť nosiť respirátor. Stačiť bude rúško. Zmeny začnú platiť od pondelka.


Už ste čítali?