Amy nám dnes zaspieva online z kina

Autor: Martin Droppa | 6.4.2021 o 12:21 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  274x

 Kto ešte nepozná britskú speváčku, textárku a skladateľku Amy Winehouse a jej tvorbu, má šancu napraviť to už dnes večer.  •

Úspešný cyklus Music & Film v kamennom bratislavskom Kine Lumière sa ujal aj ako projekt nline projekcií formou streamingu. Po tohtoročných marcových retro-návratoch do archívu Slovenského filmového ústavu sa dnes môžeme vydať do celého sveta.  

Miro Ulman, autor a dramaturg cyklu Music & Film v Kine Lumière, v pozvaní o filme hovorí: "Tony Bennett, s ktorým niekoľko mesiacov pred smrťou naspievala svoju poslednú pieseň, duet Body And Soul, o nej povedal: "Bola jednou z najlepších jazzových speváčok aké som poznal. Mali by sme ju brať rovnako ako Ellu Fitzgerald či Billie Holliday."  

 "Amy, známa hlbokým, nezameniteľných hlasom, šarmom a veľmi osobnými textami, stihla nahrať síce len dva, zato výborné albumy, získať  šesť cien Grammy a v lete tomu už bude desiať rokov, keď 23. júla 2011 vstúpila do Klubu 27," pokračuje Miro Ulman a pripomína, že dokumentárny hudobný film o Amy hovorí aj o jej rodine, vzoroch, o médiách a sláve, o závislosti i o túžbe po skutočnej láske. "Režisér Asif Kapadia vo filme použil doposiaľ nezverejnené archívne zábery, rozhovory, pohľad do nahrávacích štúdií i na pódium. Celoživotný príbeh Amy tvorcovia vyrozprávali aj na základe takmer stovky rozhovorov s jej priateľmi, so známymi, spolupracovníkmi, aj s lekármi. A tiež prostredníctvom jej textov, ktoré sa často objavujú na obrazovke, monitoroch digitálnaj kamery, počitačov..."   

Film Amy mal premiéru na festivale v Cannes a získal tie najvýznamnejšie ocenenia aké môže dokument získať: Cenu Európskej filmovej akadémie, Cenu Americkej filmovej akadémie - Oscara, aj Grammy za najlepší hudobný film. "Podľa mňa ich získal oprávnene," konštatuje Miro Ulman - a mne neostáva iné, než s ním súhlasiť, pretože film Amy je výborným filmom nielen pre skalných fanúšikov a fanúšičky umelkyne, ale i pre všetkých, ktorí Amy Winehouse a jej dielo, tvorbu, umenie aj interpretácie, jej hlas aj zljav a tetovačky dôverne nepoznajú.  
   •  Upútavka - Trailer na film  Amy  (02:15 minúty).  •

  Film  Amy  v online projekcii z Kina Lumière + info, online vstupenky,
pondelok, 6. IV. 2021 o 20:20 hod.  ---  link.
 
 


  Kino Lumière je v správe Slovenského filmového ústavu  ---  link.  •

  Rob Verhorst  -  oficiálna webstránka fotografa  ---  link.  •

   •  Zdroj článku: e-mailová komunikácia s Mirom Ulmanom & archívy autora. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE MARTIN KUGLA

Prečo Matovič zháňa pečiatku

Rád by sa podelil o zodpovednosť. O Sputniku vieme žalostne málo.


Už ste čítali?