Zvieracia matka talianskej dvojice

Autor: Martin Droppa | 11.3.2021 o 21:06 | (upravené 17.3.2021 o 15:00) Karma článku: 3,27 | Prečítané:  221x

 Je matka k svojmu potomstvu výhradne dobrá? Alebo je pre svoje dieťa desivou nočnou morou aj keď ono dorastie,  je dospelé?  

"Nie som monštrum. Som matka."
"Nie si monštrum," povedal som. Ale klamal som. Vlastne som ti chcel povedať, že nie je až také zlé byť netvorom.
"Dobre vedieť, zlatko."
S kamennou tvárou si odvrátila zrak, niekam za mňa. Naozaj dobre. Si matka, mama. Si aj monštrum. Ale som ním aj ja, a preto sa nedokážem od teba vzdialiť.
 V Kunsthalle LAB na Námestí Slovenského národného povstania 12 v centre Bratislavy vo štvrtok 11. marca 2021 otvorili oiginálnu výstavu - výstavný projekt

Grossi Maglioni ~ Zvieracia matka

Výstava potrvá do nedele 25. apríla 2021 a je možné zažiť i prežiť ju i "spoza výkladu" galérie Kunsthalle LAB Bratislava v našom hlavnom meste.  •

 Výstavný projekt talianskeho dua Grossi Maglioni, vytvorený pre Kunsthalle LAB, sa zameriava na skúmanie materstva a jeho transformačného potenciálu. Stredobodom projektu je postava matky s inštinktívnymi divokými vlastnosťami, ktorá chráni svoje deti a počas tohto aktu sa stáva desivou postavou. Kurátorkou výstava je Lýdia Pribišová.  •

Projekt Zvieracia matka vychádza z viacerých ideových línií - z postfeministického a antropologického diskurzu, z psychoanalytickej spisby, zo sci-fi literatúry a filmu, ich teoretickej analýzy, ako i z vlastnej materskej skúsenosti umelkýň a ich interakcie v skupine matiek a detí. Stredobodom je dvojica matka a dieťa, jeho dospievanie, cesta osamostatnenia sa od matky. Dvojica Grossi Maglioni skúma ikonografiu spojenú s materstvom ako s niečím desivým, kde sa v obraze matky prelína majestát i hrôza. Jej výskum sa odvíja od sugestívneho imaginária, od prehistorických predstáv, v ktorých ženské telo splýva so živočíšnymi a rastlinnými prvkami, cez starovekú mytológiu, mágiu, až k sci-fi víziám.  

 Jadrom výstavy v Kunsthalle LAB je príbeh Occupazioni: Nepretržitý dialóg, ktorý autorky rozvíjali dlhodobo v skupinách matiek a detí počas série stretnutí a workshopov v Ríme, v Novom Sade aj inde vo svete. Návštevníčky a návštevníci si ho môžu vypočuť v rámci výstavy, alebo aj prečítať v originálne spracovanej vystavenej publikácii.  

Inštalácia výstavy pozostáva z dvoch protikladných prostredí, z dejísk dvoch kapitol z príbehu. Tmavšie, temnejšie predstavuje jaskyňu, stan starostlivosti, akýsi archetyp príbytku. Je prívetivým útočiskom, na konci príbehu definovaným nanovo ako mobilné nomádske miesto zdieľané s komunitou. Svetlejšie prostredie predstavuje prázdnotu, ničotu, púšť z príbehu, ktorá však po dotyku s človekom ožíva, zakvitne.  

 Príbehy majú od pradávna magickú, liečivú moc. Tento - prezentovaný v presklenom výstavnom priestore - hovorí o matke a o dieťati, ktoré sa v rámci svojho vývinu transformovalo a podstúpilo rituálny iniciačný proces. "V aktuálnej situácii, v čase, keď sa kvôli pandémii deti a ich rodičia musia vzdať mnohých svojich potrieb a trávia spolu dlhší čas ako je obvyklé, je veľmi dôležité posilniť schopnosť vytvárať silné a podporné putá a prežívať vzájomnú blízkosť. Vytvoriť si nástroje na to, ako úspešne čeliť kritickým situáciám." informovala kurátorka výstavy Lýdia Pribišová médiá.  

 

~   ~~   ~


  Podrobnosti o výstave Grossi Maglioni ~ Zvieracia matka + profily autoriek a kurátorky výstavy --- link.  
   •  Zdroje článku:  
  Tlačová správa z Kunsthalle Bratislava a korešpondencia autora --- link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vakcíny v strednej Európe spochybňuje len krajná pravica, Slovensko je raritou

Očkovanie na Slovensku spochybňujú aj neradikálne strany.

Delta variant udrie asi už v polovici júla. Zasiahne nezaočkované regióny

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.


Už ste čítali?