Prvá bude vždy len prvou

Autor: Martin Droppa | 13.1.2021 o 13:31 | (upravené 13.1.2021 o 16:46) Karma článku: 3,68 | Prečítané:  359x

  Tento článok je o ženách. O prvých ženách - o výnimočných pätnástich prvých ženách našej súčasnosti.  •

 Úspešný projekt  Prvá  vstúpil na prelome rokov 2020 a 2021 do ďalšej fázy - do novej platformy  Prvá dnes.  Ide o pokračovanie dokumentárnej série a aktivít vzdelávacieho projektu Prvá. Dramaturgia projektu sa posunula do prítomnosti, aby verejnosti ponúkla portréty súčasných žien, ktoré menia našu spoločnosť aj naše životy k lepšiemu. V týchto dňoch sa pre projekt spracovávajú profily lekárky Kristíny Križanovej, evanjelickej farárky Anny Polckovej, výtvarníčky Emílie Rigovej, kurátorky Jany Švantnerovej a hudobnej skladateľky Ľubice Čekovskej. Portréty až pätnástich výnimočných žien bude tvoriť viacero umeleckých výstupov, prvé z nich budú hotové už tejto jari.  

 “Chceme predstaviť široké spektrum, ktoré v istom ohľade zrkadlí profesie z 'historickej' kolekcie a prináša aj nové oblasti, ale v  celku ukazuje individualitu a hodnoty modernej ,súčasnej ženy. Zaujímajú nás silné osobné príbehy a inšpiratívny pohľad na svet. Nie superhrdinky, ale plnokrvné osobnosti, ktorých úspechy nie sú plné len vavrínov, ale sú za nimi neľahké rozhodnutia, aj pády, chyby i straty,” povedala  Barbara Janišová Feglová  zo spoločnosti HITCHHIKER Cinema o cieľoch projektu.  

Internetová stránka projektu ponúkne skutočne čo najširšej diváckej verejnosti aj celkom nové formáty: autorské texty, krátke filmy, výtvarne štylizované interpretácie, komiksy, rozhovory a ďalšie odkazy. Nosným obsahom budú krátke filmy, spracované ako dokumentárne portréty, ktoré vychádzajú z obsahovej aj formálnej koncepcie pôvodného cyklu Prvá. Za dokumentárnymi filmami stoja režisérky mladšej síce mladej, ale už úspešnej a cenenej i oceňovanej filmárskej generácie: Jana Bučka, Dorota Vlnová, Ivana Hucíková, Jana Durajova, Barbora Sliepková aj Lena Kušnieriková.   

•  Pretože ide o žijúce protagonistky, dokumenty nebudú vystavané z výpovedí iných osôb, ale budú koncipované ako osobné sebareflexie samotných protagonistiek. Animovaná vizitka je štylizovaným vyjadrením emocionálnej esencie protagonistky, komiks zas interpretuje formatívny moment z jej života,” dodala producentka Barbara Janišová Feglová - s tým, že autorkami výtvarných prvkov sú Ové Pictures. Texty a rozhovory, uverejnené na webovej stránke, budú zamerané na profesné pôsobenie stvárnených osobností.  •
•  Tvorcovia a tvorkyne projektu majú ambíciu prehĺbiť záujem najmä mladých ľudí o vzdelanie, o súčasné dianie v spoločnost, ale aj - a to hlavne - o pozitívne vzory. Už na jar sa môžu fanúšikovia a fanúšičky projektu tešiť na prvé výstupy. Celkovo bude kolekciu tvoriť pätnásť profilov žien, ktoré sa presadili v rôznych oblastiach spoločenského života. Koncepcia a náplň stránky vzniká v spolupráci s občianskym združením CHARACTER – Film Development Association, so scenáristami, dokumentaristami, animátormi a s mnohými ďalšími odborníkmi a odborníčkami, autorkami aj autormi. Obsah a posolstvo projektu preto budú reprezentovať viaceré umelecké žánre, ale aj komunikačná kampaň v sociálnych sieťach.  •
•  Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava prostredníctvom Nadácie mesta Bratislavy, Nadácia Tatra banky a Bratislavský samosprávny kraj. Pertnerom projektu je spoločnosť HITCHHIKER Cinema. 

•  Prvá dnes  ---  link.  •
  HITCHHIKER Cinema  ---  link.  


  súvisiace články  
•  Prvá navždy ostane prvou  (SME blog)  ---  link.  •
•  Päťkrát o žene - a vždy o tej prvej  (SME blog)  ---  link.  •

  zdroje textu  •
  Mediálne podklady z PR agentúry bARSdobrýchýr a autorov archív  ---  link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?