Facebook je fajn, ale... (aktualizované)

Autor: Martin Droppa | 6.1.2021 o 16:16 | (upravené 7.1.2021 o 13:43) Karma článku: 3,88 | Prečítané:  811x

  Sociálnu sieť Facebook nevnímam ako diabolské zlo, ktoré 4. II. 2004 rozpútal Mark Elliot Zuckerberg (1984) aby nás zničil.  

 Sociálnu sieť Facebook nevnímam ako diabolské zlo, ktoré rozpútal Mark Elliot Zuckerberg so spolužiakmi na Harvard University - s Dustinom Moskovitzom, s Andrewom McCollumom, s Eduardom Saverinom a s Chrisom Hughesom - aby nás oni a U. S. A. (z)ničili.  

Ako so všetkým, tak aj so sociálnou sieťou Facebook treba vedieť podľa možností čo najlepšie zaobchádzať. Ako s Ohňom, ktorý je výborný sluha, ale, vraj, mrchavý pán. Alebo naopak? To je jedno. Som v sieti Facebook od februára 2020. Som členom piatich skupín v sieti Facebook - z toho dve sú oficiálne skupiny samospráv dvoch miest, jedna je skupina ochranárov Prírody, jedna je skupina pre fotografov a fotografky a posledná, teda prvá, je celosvetová skupina fanúšikov a fanúšičiek Pink Floyd - Geniálnej skupiny Géniov Geniality. Toto mi prebohato stačí. Mám konto v sociálnej sieti Facebook, naň dávam pesničky a hudobné albumy, ktoré sa mi páčia, občas pozvanie na virtuálnu prehliadku výstavy alebo na stream filmového či koncertného, divadelného predstavenia, občas odkaz na zaujímavú recenziu alebo text, článok - všetko iba o Umení a o Prírode. Facebook využívam - používam aj ako pracovný nástroj (podobne ako webstránky médií) a na občasné zdieľanie potrebných, relevantných informácií, oznamov v prospech ľudu. Napríklad o tom, že do 15. januára 2021 musia vlastníci, vlastníčky rodinných domov našej vodárenskej spoločnosti nahlásiť odpočet vodomerov. Podľa možnosti príspevky a komentáre k nim nekomentujem - a ak, tak skôr výnimočne a hlavne stručne, jasne a zrozumiteľne. Na blbosti, na dopisovanie si, kdeže na dohadovanie či na hádanie sa nemám čas. Na to som sa nenarodil. K rôznym statusom a komentárom niekedy dám emotikon - ale vždy už iba palček hore, teda 'páči sa mi,' či srdiečko, teda 'super.' To stačí a súčasne je to dobromyseľný, pozitívny signál.  •
 V skupine fans Geniálne Geniálnej skupiny Géniov Pink Floyd z celého sveta a okolia to funguje tak, že keď tam ja či ktokoľvek pošle príspevok - status, tak ho najskôr schvália administrátori (sú dvaja) a až potom je zverejnený v sieti. To sa mi páči a rešpektujem to. Komplet fans z celého sveta a okolia to rešpektuje, lebo sa mu to páči.  •  
Priznám sa, z jednej skupiny v sieti Facebook ma vylúčili, ihneď po tom, keď som tu, na webe SME blog, zverejnil článok Extrémizmus, rasizmus spod Kriváňa. * Najskôr ma Miroslav Antol, administrátor tej skupiny, zablokoval na 24 hodín (dosal som o tom verejný oznam), ale potom ma už neodblokoval. Doteraz. Jeho vec, mne to žily netrhá. Raz som dostal "zaracha" na 31 dní - v skupine pre fotografky a fotografov, pretože som sa pozabudol a porušil som jedno z pravidiel skupiny: Zverejnil som v nej fotografiu, ktorá nebola z regiónu. Bola z Vysokých Tatier. A nebola moja - autorská. Išlo o sken dobovej pohľadnice (z oboch strán), tá vyšla pre celé Československo a autorom záberu na nej je otec (na rube pohľadnice je to uvedené). Ale - prosím. Poučil som sa, odvtedy je všetko v poriadku.. Ólrajt, ako vravia na Zemplíne a v oblasti kysuckých kopaníc. Občas do skupiny nejakú svoju fotečku dám.  
  Dávno som vedel, že mnohé elementy z ľudu a v ľude sú nie múdre - nemúdre. O zmysle pre logické uvažovanie nevraviac. Už sa ani nečudujem tomu, že sa niekedy čudujem. Facebook mi to všetko iba potvrdil. Dva čerstvé príklady:
1. Pani napísala komentár "Ale v tej kancelárii nikto nie je! Volám tam a furt majú obsadené!" (asi sto výkričníkov a asi raz toľko nasr...ch emotikonov). A k príspevku zhluk podobných emotikonov a 'srdiečok' a 'páčikov.'
2. Toto je príspevok k tomu, že 6. januára 2021 v nemocnici začali očkovať, najskôr zdravotníkov a zdravotníčky, proti ochoreniu Covid-19: "Držím Vám palce, len sa očkujte, v Rakúsku chodila včera Polícia a z ampliónu upozorňovali ĺudí aby sa neočkovali, došlo k nárastu úmrtí. /skúšal som reakcie/."
Táto osoba zverejnila ešte jeden komentár k téme očkovania: "uskladnenie vakcíny -72°C stupňov a teplota ľudského tela cca. +36,6°C tak to máme teplotní grad. 108,6°C, to nieje na zamyslenie čo to robí v ľudskom tele?"
Samozrejme, že ani na opakované výzvy v komentároch dotyčná osoba nedala odkaz na relevantný, pravdivý zdroj o tom, že "...v Rakúsku chodila včera Polícia a z ampliónu upozorňovali ĺudí aby sa neočkovali,..." - teda na už pomerne rozšírený hoax - a vysvetľovať tejto osobe, že čo všetko s ľudským organizmom napácha horúci čaj, pobyt v saune a skok do bazéna s ľadovou vodou, horúci kúpeľ, teplý grog... ...nemalo zmysel. Osoba razom od množstva komentujúcich dostala prezývku 'Amplión.'  •
 Okrem toho si treba veľmi dobre rozmyslieť, čo človek do sociálnej siete dá, a čo cez internet zverejní všeobecne, kdekoľvek. Pretože... Taký, tiež čerstvý príklad - tu je "stiahnutý" príspevok zo skupiny v sieti Facebook - fotografia a či sken:

Aby bolo jasné - ide o právoplatné rozhodnutie súdu, že LIPA - Liptovskí aktivisti, o. z., Liptovský Mikuláš, sa musia Mgr. Michalovi Jurčimu ospravedlniť. Za čo, v akej súvislosti - to neviem. Súdny proces sa ťahal zopár rôčkov, až sa dotiahol.  
  Takže tak je to. A teraz ma už aj ospravedlňte! Idem si do sýtostí zafejsbúkovať.  •
  Zdá sa vám, že je tento článok o ničom? Máte pravdu. Všetci vedia písať aj rozprávať o všetkom, ale veru len málokto vie rozprávať a písať o ničom.  •
  Ak sa vám text páčil, podporte ho kliknutím na 'Zvýšte karmu' pod článkom. Zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem. Ďakujem i za prípadné príspevky v otvorenej diskusii, rozprave.  •   
*  Extrémizmus, rasizmus spod Kriváňa  (SME blog)  ---  link.
  súvisiaci článok:  •
•  Andrej Bán:  Podiel sociálnych sietí na zdivočení človeka  (Denník N)  ---  link.  •

 stanovisko:  •
 LIPA - Liptovskí aktivisti, o.z. mi k zverejnenému skenu s ich príspevkom v sociálnej sieti Facebook poslali stanovisko, vysvetľujúce, prečo sa muselo občianske združenie LIPA ospravedlniť. V zmysle slušnosti, novinárskej etiky a - samozrejme - predovšetkým v zmysle Kódexu blogera na webe SME blog ho, pochopiteľne, zverejňujem.  

•  zdroj stanoviska:  
•  Nový Mikuláš (verejná skupina v sieti Facebook)  ---  link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?