Štedrý deň, dni sviatočné i všedné

Autor: Martin Droppa | 24.12.2020 o 17:17 | Karma článku: 4,95 | Prečítané:  744x

  Tieto sviatky Vianoc, aj Nový rok a vstup no nového roka sú, budú trošku iné, než na aké sme si oddávna, v tradíciách, zvykli.  

 Vlani, v týchto dňoch, sme si všetci navzájom, krížom - krážom, želali pokojné, požehnané sviatky a hlavne zdravie, veľa zdravia v novom roku, ktorý rázne vykročil z kalendárov, na ktorých bolo napísané číslo 2020. Z toho kalendára náhle zostal už iba jeden list - decembrový, z iného kalendára ostalo už len necelých osem dní. Takto pred rokom sme ani náhodou, ani v zlosne netušili, že sa na jar na svet, na Európu, na Slovensko dovalí nebezpečný koronavírus SARS-CoV-2 - vírus ťažkého akútneho respiračného syndrómu, ktorý vyvolá ochorenie Covid-19 - Coronavirus disease 2019. A na to ochorenie, hlavne keď je spojené s inými vážnymi, ťažkymi chorobami, ľudia zomierajú. V tejto chvíli na Slovensku na následky útoku zo strany Covid-19 zomrelo 1 732 ľudí, z toho len dnes 46. Až 161 562 ľudí stačil Covid-19 napadnúť, 2 220 ľudí je v nemocniciach, z toho 191. Kto by to bol pred rokom, v také dni, aké sú teraz, povedal? Nikto. Teraz už vieme, koľko prázdnych miest ostane pri štedrovečerne prestretom stole, koľko ich ostane prázdnych navždy.  Bohužiaľ.  •
 Povedal som si, že do konca roka nebudem o Covid-19 písať - ak sa nestane nič vážne, dôležité. V tejto chvíli za veľmi vážne a dôležité považujem to - veľmi smutné, tristné, žalostné, že Covid-19 zabil 1 732 Sloveniek a Slovákov - a oni už nikdy nebudú medzi nami v dni sviatočné ani v dni všedné. Nateraz medzi nami nebudú ani tí ľudia, ktorí s Covid-19 ležia v nemocniciach: na jednotkách intenzívnej starostlivosti, na pľúcnych ventiláciách. Nikto nevie, kedy sa vo dverách izieb, kde ležia, vystrieda Život so Smrťou.  
 Nechcem teraz hodnotiť rok 2020, bilancovať, vyhlasovať svoje subjektívne rebríčky piesní, skladieb, kníh, filmov, albumov, kultúrnych udalostí... ...ani dejov, pohybov na domácich i zahraničných scénach. Takých hodnotení, rešeršov, podvyživených týždňov, sumárov už je dosť - a ďalšie prifrčia: či už od novinárov a novinárok, alebo od blogeriek, blogerov. Môžem napísať iba jedno - zásadné: V zdraví a v Božom požehnaní som sa dožil týchto dní. Prežil som tento rok, spolu s mojou rodinou, s najbližšími, priateľkami, priateľmi... užitočne - v pohode, v pokoji, zmysluplne, radostne, užitočne. Paradoxne - aj vďaka Covid-19, lebo radšej som bol doma, než niekde inde, riskujúc, že "lapím kovida." Teraz zisťujem, že mi za tie dlhé mesiace v podstate nič neušlo, dôležité veci som stihol, zariadil, vybavil - a stretnutia s priateľmi boli o to vzácnejšie, čím menej času sme na ne mali. Ešte jedno poznanie: Čo som nestihol (napríklad kúpiť), tak to nám, mne, v domácnosti nechýba. A čo sa toho glosovania rôznych udalostí a dejov u nás i vo svete, ktoré sa stali alebo pretrvávajú - ani v tom nie som stratený. Na to mám seriál na webe SME blog - Dni minulé v mojom zrkadle - už som napísal 23 jeho častí, dokopy má čítanosť vyše 9 140 prečítaní, čo činí v priemere vyše 397 prečítaní jedného článku. Stačí (mi) to? Áno, lebo čítanosť ani 'karmu' nevnímam ako preteky, súťaž - a na glosovanie tu máme iné "osobnosti." Píšem preto, lebo ma to baví a pre potechu čitateľskej verejnosti.  •
 To, z čoho sa najviac teším - okrem výbornej čitateľskej priazne - je, že opäť, po takmer dvoch mesiacoch skoro slepoty, vidím. Vďaka niekoľkým operáciám, ktoré vykonali odborníci a odborníčky a zachránili mi zrak do takej miery, že ani nepotrebujem dioptrické okuliare. Samozrejme - teším sa z rodinnej dobrej, láskavej, vrúcnej aj nápomocnej atmosféry.  

Vážené čitateľky, vážení čitatelia
vážené diskutujúce, vážení diskutujúci
prijmite moje prianie
do času vianočného i do nového roka

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?