Dni minulé v mojom zrkadle (21.)

Autor: Martin Droppa | 29.11.2020 o 20:20 | Karma článku: 5,88 | Prečítané:  226x

  Teraz aj o duševných stavoch, o diskusiách pod článkami, o raste bohatstva ponúk Umenia, Kultúry... To i ono komentujem.  

 Zomrel  Diego Armando Maradona  (30. október 1960,Lanús, provincia Buenos Aires, Argentína ~  25. novembera 2020, provincia Buenos Aires, Argentína). Významný, svetoslávny futbalista. Bohužiaľ, správu o jeho smrti prekryli ťalafatky o tom, koľko mal manželiek a koľko mileniek, že chcel byť po smrti zabalzamovaný... Na 'Diegovi s Božskou Rukou' ma zaujali dve veci. Po prvé: Futbalisticky ho vychovávala ulica biedy, chudoby. Ale z Diega sa nestal zlodejko kabeliek a peňaženiek, díler drog a pasák kurvičiek... Stal sa z neho svetový futbalista - pretože išiel za svojimi dobrými cieľmi a napokon bol za vzor generáciám chlapcov, bosky naháňajúcich lopty. Po druhé: V roku 2005 sa hnutie Greenpeace Argentina ocitlo v dramatickej situácii: Komunita pralesných indiánov mala byť vysťahovaná a unikátny les zničený v mene vzniku plantáží monokultúrny. Diego Maradona vtedy spustil vysoko sledovanú televíznu reláciu La Noche del 10 a na adresu vtedajšieho argentínskeho prezidenta Néstora Carlosa Kirchnera v nej povedal: "Pán prezident, prosím, urobte niečo. Inak uvidíme krviprelievanie proti domorodým obyvateľom, ako je vidieť vo filmoch z divokého Západu." Prezident už nasledujúci deň začal konať a čoskoro bolo územie domorodcov vyhlásené za národnú rezervu. To bolo zvratom k ochrane životného prostredia v Argentíne - ľudia začali viac dávať pozor na tichú devastáciu argentínskych lesov. Nevedel som o tomto aktivizme a ochranárstve Diega Maradonu. Možno by aj naša Petra Vlhová, spolu s lyžiarskou reprezentantkou Martinou Dubovskou - obe sú z Liptovského Mikuláša - mohli byť aktívne v ochrane našej Prírody, Zvieratiek, Stromov...  

 Chvíľka pre pesničku: Pre Diega Armanda Maradonu a pre všetkých, všetky chrániacich, brániacich - chániace a brániace Prírodu - Ian Anderson & Jethro Tull: Velvet Green z pôsobivého albumu Songs From The Wood z roku 1977.

 O duševnom zdraví: "Obavy z nemoci Covid-19 způsobují nárůst depresivních a úzkostných stavů ve společnosti. Podíl na tom mají i zavedená restriktivní opatření, která způsobují izolaci," řekl v televizi Prima ředitel Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech profesor, MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. Dle něho je letošní nárůst velké deprese a sebevražedných myšlenek trojnásobný. Podrobnosti si môžete prečítať v prehľadnom článku Studie o vlivu koronaviru prokázala zvýšení rizika vzniku depresí a sebevražd  *  a vypočuť v rozhovore s uznávaným profesorom psychiatrie Cyrilom Höschlom pod názvom Pandemie posune svět podobně jako vynález knihtisku.  **  

 Chvíľka pre pesničku:  Aj ľavoruký Sir Paul McCartney pozdravuje britský kráľovský pár: Jej Veličenstvo Alžbetu II. a Princa Philipa, ktorý nedávno slávil 73. výročie svadby - krátkym popevkom Her Majesty z albumu Abbey Road z roku 1969.  

 Čo ma sklamalo a rozčúlilo. Psychopati a udavači. Nejaký element - spochybňovač našich protipandemických opatrení a zosmiešňovač certifikátov ministerstva zdravotníctva o testovaní na Covid-19 napísal na web SME blog článoček, v ktorom z ľudí, ktorí sa dobrovoľne dali testovať, narobil poslušné ovce. V diskusii elementa podporil element - anonym s nickom 'Tautolog'a testovaných ľudí nazval dobytkom. Ohradil som sa a napísal som, citujem: "Predstavte si, dobrovoľne som sa bol dať dvakrát otestovať, dobrovoľne pôjdem opäť - a za žiadny dobytok, ovcu ani iné Zvieratká sa nepovažujem. Prečo urážate státisíce ľudí, ktorí sa dali dobrovoľne otestovať, či majú alebo nemajú Covid-19? Jasné - ako anonym si to "môžete" dovoliť. Čo si to dovoľujete!?" Do diskusie vstúpila aj anonymná bezvýznamnosť s nickom 'Gaudelier' a popísala o idiotoch, o blúzneniach, dramatizovaní. Napísal som reakciu, citujem: "Čo som Vám ja za idiot? Čo si to dovoľujete, ste o desaťročia mladší od mňa a budete ma urážať? Príďte mi to povedať do očí, hrdinský vypisovač! Vy tu robite z ludi, i zo mňa, blbých a idiotov, ovce a dobytok. Ak si neželáte diskusie a iné než Vaše pomýlené názory, tak pod svojimi pseudočlánočkami pred ich zverejnením nepovoľte diskusie. Mimochodom - čo je nás, na Slovensku, do testovania inde vo svete? Žijeme tam? Nie. Prečo nepíšete o testovaní dajme tomu na Novom Zélande, vo Švédsku, v U. S. A. a inde? Lebo by ste vyhoreli ako lojová svieca." Tento môj príspevok administrátor vymazal - vraj "osobný útok." Výborne - takže na webe SME je dovolené spochybňovať testovanie na Covid-19, je možno robiť z ľudí hlupákov, idiotov, ovce, dobytok, nesvojprávnych... - ale nesmiete sa proti tomu ohradiť! Výborne, tak hurá - len smelo vpred v udatnom boji proti hoaxom, proti nenávisti, proti popieračom a spochybňovačom kovidu! Čudujem sa, že v tomto čase vĺn pandémie a opatrení proti nej nikto v redakcii nedozrie na to, čo za hlúposti zverejnia blogeri, blogerky.  
 Na webe SME blog vypisuje aj šialenec, ktorý nedávno zosmiešnil ťažko zraneného predsedu parlamentu, ležiaceho v korzete v nemocnici. Psychopatický bloger (ktorého už pre jeho priestupky a vraj aj trestné činy vyšetrovala štátna polícia) zosmiešnil predsedu parlamentu, jeho liečbu, primitívne parodujúc zraneného aj vo videu, kde je zachytený s metlami, pripevnenými na krk. Nevraviac o mnohom inom. Tak som zareagoval v diskusii ku pseudočlánku a napísal som, citujem: "Robiť si posmech z toho, že je niekto s tažkým úrazom v nemocnici, po autohavárii - to dokaže iba korunovaný hňup." Príspevok administrátor vymazal - vraj "osobný útok." Výborne - takže na webe SME je dovolené robiť si primitívny posmech z ťažko zraneného človeka, ústavného činiteľa, z jeho liečby... - ale nesmiete sa proti tomu ohradiť! A vôbec - primitívne tupelá, kryté akože anonymitou nickov, si rady robia v diskusiách posmech zo zdravotného stavu ľudí, vymýšľajú muchoroby,klamú, zosmiešňujú. A nič sa nedeje. Lebo tento svet sa v starú kravskú riť obracia.  

 Chvíľa pre pesničku: Vybral som - mierne účelovo - pieseň Vianočná (o prímerí) - zložil ju, naspieval a zahral i nahral Meky Žbirka. Účel nie je iba v tom, že spoza hory už vytŕča chvost Vianoc. Meky Žbirka sa totiž stal slávnym aj vo Veku po celej Zemi. O tom nižšie.  

 O údajnej nevedomosti:  Miroslav 'Meky' Žbirka poskytol rozhovor časopisu Zem & Vek. Už to je zlé a na rozbolenie hlavy. Lenže Meky sa akosi nepresvedčivo vykrúca, rouhovor poskytol e-mailom. Meky tvrdí, že rozhovor kontroverznému a štvavému periodiku, na čele ktorého je Tibor Eliot Rostas - muž s problémami s dodržiavaním zákonov poskytol ako súčasť prezentácie nového filmu Juraja Jakubiska Perinbaba a dva svety, pre ktorý zložil titulnú pieseň. O samotnom časopise spevák, ktorý už dlhé roky žije v Prahe aj v Londýne, nič bližšie nevedel. „Priznám sa, že tento magazín nečítam, a preto nepoznám obsah jeho minulých vydaní. K rozhovoru došlo v rámci prezentácie filmu, keď som e-mailom odpovedal na úplne normálne otázky,“ napísal Žbirka fanúšikom. S Rostasom v poslednom čase udržiava vzťahy režisér Jakubisko, ktorý sa už na jeseň dal stvárniť v časopise ako „Zem a vek pozitívny.“ Podrobnosti píše web Denníka N.  ***  Nechce sa mi veriť, že tak desaťročiami a skúsenosťami aj s médiami ostrieľaný harcovník Maky Žbirka nič nečítal, nepočul, nevedel o štvavom plátku Zem & Vek. A aj keby - prečo si najskôr, pred písaním odpovedí, precízne nezistil, že čo je to zač, ten časopis? Calé je mi to čudesné. Vysvetlenie sa črtá v konštatovaní, že každá reklama - a všade - je dobrá, aj zlá reklama je dobrá. Výsledok u nás doma: Žbirku nechcem tri mesiace ani počuť a na nový perinbabafilm od Jakubiska nepôjdem vôbec.  •  
 O rozporuplnosti: Pani  Herečka Božidara Turzonovová poskytla rozhovo pre denník SME. Pochvaľuje si v ňom, že projektu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky s názvom Online živé umenie  ****  sa celkom darí a že vďaka nemu si na prvé spoplatnené streamované predstavenie Slovenského národného divadla kúpilo lístky vyše deväťsto divákov a diváčok. Všetci predstavenie sledovali z pohodlia domovov. Na druhej strane pani herečka výstražne zdvíha ukazovák, tvrdiac: "Dnes do rodín vnikol a okupuje ju nebezpečný votrelec - mobil, tablet a tak ďalej." Veď vieme - lenže vďaka technológiám, počítačom, tabletom, notebookom... môžeme, v podstate kdekoľvek na svete, sledovať aj 'strímovačky' umenia - filmov, divadelných hier, koncertov... - čiže aj to, čo uvedie Slovenské národné divadlo. Čo sa týka návštevností na kultúrnych podujatiach, filmových projekciách, na výstavách etc. - mám overené informácie, že o ne je veľký verejný záujem a že v žiadnom prípade na podujatia - aj na tie, ktoré cielene a dlho propagujem - nepríde pár ľudí - dvaja, traja, piati.  Celý rozhovor s ožidarou Turzonovovou je k dispozícii na webe SME.  ***** •
 Chvíľka pre pesničku: Pre naše herečky a hercov, tak úspešne a presvedčivo hrajúcich osudové tragédie. Koľko vĺn pandémie Covid-19 ešte má prísť, aby pochopili, že do divadiel sa "na nich" davy nepohrnú, ale že si ich davy rady pozrú vďaka 'strímovačkám' doma? Veď ak chcete, tvorkyne a tvorcovia, tak "televízne pondelky" môžeme mať hoc i celé týždne. Pozrite sa, počúvajte - taký Dream Theater odpremiérovali svoj koncert online v piatok 6. novembra 2020 - a neubudlo z nich, skôr naopak: pribudlo im.  

 Do prírody tatranskej: O projekte Tatry vnútri - o tomto interiérovom, interaktívnom, zážitkovom "divadle" pre malých i veľkých som už písal. Teraz môžete nahliadnuť ako sa tvoril a vidieť jeho rozšírenú ponuku. Video má 3:45 minúty. Ostáva nám už iba jedno: vybrať sa do Starého Smokovca a dôkladne si prezrieť Tatry vnútri zvnútra. 

 Chvíľa pre pesničku: Dogfeet je predstaviteľ psychedlického a progresívneho rocku z Britska. Dogfeet - teda Psíkove Labky - je z mesta Shrewsbury, ktoré má vyše 70 000 obyvateľov a je centrom kraja Shropshire v Anglicku. Mesto leží na rieke Severn, asi 150 míľ severozápadne od Londýnska. Skupina Dogfeet v ňom vznikla v roku 1969 a v roku 1971 sa rozpadla - Psík dobehol... Z jej tvorby núkam asi jedenásťminútovú kompozíciu artrockového ducha, volá sa Voodoo Chile, je z výberovej kompilácie Dogfeet z roku 2014.  

 Veľkovianočný tip: Predpokladám, že máte radi, milujete a chránite Prírodu, Lesy, Stromy. V takom prípade ma, prosím, nasledujte - už pred výmito Vianocami. Stromček zatiaľ nemáme (budeme mať - umelý), ale to, čo máme, je pekne vyzdobené: triezvo a s citom vkusu.  

 Rada - ako zhodnotiť peniaze: Najstabilnejšie je to v základoch stability - teda v investovaní do umenia. Obraz s názvom Divertimento II sa už predal - v nedeľu 29. novembra 2020 na pražskej aukcii aukčnej spoločnosti Kodl. Toto dielo od Maestra Františka Kupku (23. september 1871, Opočno, Rakousko-Uhersko ~ 24. jún 1957, Puteaux, Francúzsko) sa vydražilo za 90 240 000,- Kč - teda za vyše 3 442 560,- eur. Podrobnosti a zaujímavosti o diele, o dražbe aj iných umeleckých diel môžete čítať na webe iDnes.  ****** Zdá sa, že moja Galéria bude mať aj Oddelenie investícií do Umení.  

 Vraj nemám aktuálnu fotku. Tak tu je - aktuálna, moja. Nazval som ju pekne.  

 Chvíľka pre pesničku pred koncom: Svetovoobľúbená, veľmi dobre známa a milá skupina Uriah Heep z Britska - skladba Free Me je z albumu Innocent Victim, ktorý vyšiel 27. februára 1977. Pieseň je mierne rýchlejšieho slaďákovitého typu a výborne sa počúva, spolu so spomienkou na Staročas a s pohárom dlaňohrejivého moku v prstoch.  

  Nabudúce: Nabudúce si niečo chutné uvaríme, pozrieme sa na diania, ktoré skomentujem, dohliadneme na Predvianoce a budeme žiť aj Kultúrou.  
 
Heslo dní - platné stále:  „Prečo si myslíš, že minulé časy boli lepšie ako tvoje? … Zabudli sme na ťažké časy hladu a vojen, o ktorých sa píše preto, aby sme nereptali proti Bohu pre prítomný čas? Aké to teda boli časy? Či sa nechvejeme všetci, keď o nich počúvame alebo čítame? Preto by sme mali skôr ďakovať, ako reptať pre naše časy.“  (Aurelius Augustinus - Svätý Augustín (13. november 354 ~ 28. august 430))   

*   Studie o vlivu koronaviru...  (iDnes)  ---  link.
**   Pandemie posune svět...  (iDnes)  ---  link. 
***   Zem & Vek sa pochválil Žbirkom na obálke...  (Denník N)  ---  link.
****   Online živé umenie  ---  link.
*****   Turzonovová: Do dnešných rodín vnikol votrelec...  (SME)  ---  link.
******   Český aukční rekord...  (iDnes)  ---  link.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Prečo ja? Pýta sa matematik po zásahu moci

Nadaný matematik skončil ako trestanec. Vraj na výstrahu.


Už ste čítali?