Veď aj toto sa dá počúvať

Autor: Martin Droppa | 15.9.2020 o 16:46 | Karma článku: 2,26 | Prečítané:  387x

•  Týmto článkom uzavieram trilógiu o hudbe, piesňach, ktoré z našich rádií nepočujete - pretože kvóty, nariadenia, zákony. 

• Píšem o tom, že povinné kvóty slovenskej hudobnej produkcie, zákonom nariadené a zákonom sprísňované, ktoré musia dodržiavať všetky naše rádiá (domnievam sa, že aj na televízie príde čas), sú kontraproduktívne a v konečnom dôsledku ochudobňujú poslucháčsku verejnosť = odrádzajú ju od počúvania slovenských rozhlasových staníc, ich programov. Súčasne musím zdôrazniť, že mi v žiadnom prípade nejde o to, aby naše rádiá vysielali piesne, skladby, aby naše televízie vysielali videoklipy toho, čo chcem počúvať ja. Čo chcem počúvať, čo počúvam, čo mám v obľube - to si prehrávam doma či v aute. 
•  Súvisiace články trilógie:  
• 1.  Nechceme kvóty - chceme slobodu!  (SME)  ---  link. 
• 2.  Chceli by ste počúvať toto?  (SME)  ---  link. 

• V tejto časti sa vyberieme na "okružnú hudobnú cestu" po krajinách, hraničiacich so Slovenskom. Začneme Českou republikou. 
• Vladimír Mišík  v roku 2019 vydal album  Jednou tě potkám. Získal zaň celú sadu ocenení Cena Anděl Coca~Cola 2019 - bez toho, že by si to naše médiá vôbec všimli. Album je to vynikajúci - vybral som z neho pieseň Jo, jo, jo, jo.  Hudbu aj text zložil Láďa Mišík. Veselý a pravdovravný text zrkadlí partnerské - manželské vzťahy po dlhých desaťročiach spolužitia a spolunažívania. Mimochodom - viete, že Láďa Mišík sa celým menom volá Vladimír Jan Mišík a že jeho otcom bol americký vojak a matkou slovenská zdravotná sestra? Nevedeli? Už viete. 

 Roman Dragoun  so skupinou Futurum  v roku 1987 vydal album  Jedinečná šance a na ňom je i pomalá pieseň, 'slaďák' Zdroj.  Krásna skladba s peknými sólami. Pre upokojenie nervov vodičov a vodičiek v ranných zápchach v okolí Bratislavy a v meste samotnom je ako stvorená. Aj pri dlhej jazde diaľnicou Košice - Bratislava a späť dobre padne. 

• Poznámočka na okraj notového papiera: Piesne od Láďu Mišíka a Romana Dragouna si dovoľujem venovať diskutujúcemu s nickom 'jedák' - aj za upozornenie na skvosty hudby spoza rieky Morava. A pridávam ešte jednu, do tretice: Mejla Hlavsa  a skupina Fiction Básníci ticha  z albumu  Fiction (1995). Okrem toho, že ide o vynikajúcu generačnú výpoveď, môže pieseň poslúžiť aj ako malá učebnica angličtiny. 

  Pokračujeme Poľskou republikou. 
•  Na odľahčenie žánrov z Česka niečo popové s nádychom reggae. Skupina Vivat vznikla v roku 1996 v meste Suwałki a zatiaľ vydala päť albumov a natočila vyše dvadsať televíznych klipov. V Poľsku sa Vivat teší obrovskej popularite hlavne medzi mlaďou a omladinou. Pieseň  Oddam ci wszysko je tohtoročnou jarnou novinkou 'zespółu muzycznego.' 

• Tadeusz Nalepa  - napriek tomu, že už nie je medzi nami, patrí medzi ikony poľského blues. Pieseň Kiedy byłem małym chłopcem  nahral so skupinou Breakout a vyšla v roku 1971 na albume Blues. Myslím si, že nerobím zle, keď tvorbu Tadeka odporučím do pozornosti všetkým, majúcim náklonnosť k hudobnej i k interpretačnej kvalite. 

• Pokračujeme Ukrajinou. 
 Ignea je ukrajinská metalová skupina, vznikla v roku 2011 v Kyjeve. Skladba Alga  je z albumu The Sign Of Faith z roku 2017 a je výborne aranžovaná do zvukotvaru žánru, zvaného symphonic metal. Začiatok skladby je ako hudba k dobrému filmovému thrilleru. Viaceré kompozície od skupiny Ignea stoja za pozornosť nielen uší a ušiek. 

• СКАЙ - S. K. A I. je ukrainská rocková skupina, vznikla v roku 2001 v meste Ternopiľ na západe krajiny, pri rieke Seret. Jej produkcia je zo žánru tvrdšieho rocku. Pieseň Україно  vyšla na albume  Україно (Rock Version) v roku 2015 - je to silná, hymnická óda na vlasť, o vlasti. Veľmi pekné je video k nej - predstavuje Ukrajinu z mnohých uhlov: od histórie cez bohatstvo a kultúru, pamiatky a tradície, až po moderný dnešok. 

• Z Ukrajiny ešte jedna skladba - ukrajinská národná hymna - Державний Гімн України - a to v inštrumentálnej, rockovej verzii, hrá mladý a nesmierne populárny multiinštrumentalista  Микита Рубченко - Nicky Rubchenko  z Kyjeva. Nuž - nebyť či byť vlastencom?  •

• Hudobné putovanie zakončíme v Maďarsku. 
 Ricsárdgír  je skupina, ktorá vznikla v roku 2006. Viac neviem, už len to, že sa zameriava na indie pop a na hudobnú alternatívu. Veselotanečná pieseň Szintis Laci  je z albumu Rise Of The Koala z roku 2019. Videoklip nás presviedča o zmysloch pre rytmus, hudba je vhodná na počúvanie - opäť v zápchach, zo Šamorína vo všetkých smeroch.  

• O dievčenskej, vlastne už poriadne ženskej skupine Baby Dolls  neviem nič. Iba to, že hrá všetko: tanečnú aj elektronickú hudbu, rock aj r & b aj soul... Pieseň Nekem nő kell  je z rovnomenného albumu z roku 2008 - a video k nej je označené znakom +18 - teda patrí do kategórie 'šteklivé.' Nuž, pošteklilo - až som sa rozosmial. Ale muzika to nie je na zahodenie - hlavne ak sa nemôžete dostať z Bratislavy na cmiter v Dunajskej Strede - lebo zápchy. 

• To je všetko. Čo vy na to? 
• Hudbu, piesne, ktoré mám rád, páčia sa mi, nájdete na mojom Facebooku  ---  link.  
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?