reklama

Nechceme kvóty - chceme slobodu!

•  Manipulatívne štátne móresy a nátlaky neriadení, príkazov a prikázaní pretrvávajú aj vyše tridsať rokov od pádu boľševika.  •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

• Tentoraz v podobe akýchsi kvót povinných minút, ktoré musia byť v slovenských rádiách bez výnimky a podľa zákonov naplnené produkciou slovenských hudobných skupín, slovenských speváčok a slovenských spevákov, slovenských skladateľov, skladateliek, textárov, textárok. Aby toho nebolo málo - kvóty sa majú opäť zvýšiť - tak prikáže zákon. A beda tomu, kto nebude počúvať! Budú sankcie, tresty, rušenia a zákazy! •
• V časoch tvrdého boľševického temna diktatúry súdruhovia a súdružky prikázali - zákonmi, pod hrozbami trestov väzení, konfiškácií majetkov, rôzne kvóty - teda kontingenty. Muselo sa odovzdávať, štátu, toľko hektolitrov mlieka na kravu, toľko a toľko vajec denne, pšenice, zemiakov... Kto nesplnil - šup s ním na výsluchy, mlátiť eštébákmi, potom obviniť zo sabotovania a zavrieť do ťurmy jáchymovských uránových baní, deti vyhodiť zo škôl... A aby toho nebolo málo, tak boľševický ideologický uzurpátor zakázaj jazz, swing, blues, rock... 
 Dnes tu máme iný teror - štátny teror toho, čo musia vysielať, šíriť rádiá - a tým čo musíme, i keď nechtiac (napríklad v obchodoch, reštauráciách, v autobusoch...) počúvať my. O tieto neoboľševické praktiky sa zasluhujú umelecky anorektické vychrtliny typu Jožo Ráž, Maťo Ďurinda, Drišľak, Paľo Habera, Peter Nagy, Desmod, Senzus... ...a podobné elementy. 
• Čo s tým? Nuž - treba ignorovať všetky slovenské rádiá, omieľajúce odrhovačky. 
• Úbohé je zdôvodňovanie zvyšovania kvót - napríklad taký Martin Ďurinda tvrdí, že treba počúvať slovenčinu. Tak teda fajn - pozrime sa na tú slovenčinu, napríklad v podaní Petra Nagya, ktorý v pseudopiesni Krásny zadok vyspevuje: "Svet je krásny zadok a záleží od vkusu / či dáš naňho pusu, či nakopneš od hnusu" a tiež o "barákoch a hysákoch," o "sexy rytme Freuda." Ukážka chlipnosti a dutej prvoplánovej úbohosti - to má byť o "používaní slovenčiny," ako by to antiumelci chceli? Ešte to tak! 
• Úbožiatká nevedia zaujať tvorbou s hodnotou i nadčasovým posolstvom - tak to razia cez zákony. Primitívne. Ale - dosť kritiky, veď dotieravý hmyz ich akože tvorby je známy. Našťastie - máme insekticídy aj akaricídy: počúvajme to, čo sa nám páči, čo máme radi, rady. 
• Čo počúvam a súčasne vám odporúčam? Okrem geniálnej klasiky Pink Floyd a sólovej tvorby členov skupiny, okrem iných klasík hudobného rocku, artrocku, bluesu, soulu, jazzu etc., ponúkam zopár piesní, ktoré pravdepodobne nepoznáte, tak ako ani ich interpretov. 
• Indochine je francúzska rocková hudobná skupina, vznikla v Paríži roku 1981. V roku 2017 vydala album s názvom 13 (Treize) a na ňom je i svieža a úderná pieseň Un été français / Francúzske leto. Videoklip k nej bol nakrúcaný nocou, na streche De l'Arche de la Défense - teda Oblúka Obrany, je v ňom ohňostroj. A Paríž zadarmo. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Blackberry Smoke je americká skupina, vznikla v roku 2000 v Atlante. V roku 2012 vydala album The Whippoorwill a na ňom je aj pekná, baladická pieseň One Horse Town. 

• Deep Purple výborne poznáme a členky, členovia fanklubu ikonických Britov už majú ich najnovší album, vyšiel nedávno a volá sa Whoosh! - nájdeme na ňom aj ekobaladu s charakteristickým 'párplovským' zvukom a pekným ochranárskym videom: Nothing At All. 

• Budka Suflera z Poľska má tiež nový, tohtoročnýalbum. Volá sa W kinie tak jest - peknú, príjemnú titulnú pieseň z neho ponúkam k čaju či káve a doboške - aj s fajn videom. 

 Keď som to tak spočítal, ponúkol som vám asi dvadsať minút piesní nie slovenských interpretov a autorov hudby aj textu. Aby som "dodržal kvóty" - na záver jeden celý album. Má takmer 44 minút, volá sa Zelená pošta, v roku 1972 ho nahral Pavol Hammel a Marián Varga. To je hudba, to sú texty, to je slovenčina, to je spev! Viete si predstaviť, že sa skladby z neho lejú z našich rádií? Ja radostne áno - denne i nočne. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

• Bonus na záver: Včera (vo Veľkej Británii) a dnes (v USA) uplynulo presne 33 rokov od vydania geniálneho albumu A Momentary Lapse Of Reason od skupiny Pink Floyd. Kristove roky tohto Diela si pripomeňme oslavou a kompozíciou The Dogs Of War. 

• Súvisiaci článok: Buďme hrdý národ a počúvajme slovenčinu... (SME) - link. •

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu