reklama

Nechceme kvóty - chceme slobodu!

•  Manipulatívne štátne móresy a nátlaky neriadení, príkazov a prikázaní pretrvávajú aj vyše tridsať rokov od pádu boľševika.  •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

• Tentoraz v podobe akýchsi kvót povinných minút, ktoré musia byť v slovenských rádiách bez výnimky a podľa zákonov naplnené produkciou slovenských hudobných skupín, slovenských speváčok a slovenských spevákov, slovenských skladateľov, skladateliek, textárov, textárok. Aby toho nebolo málo - kvóty sa majú opäť zvýšiť - tak prikáže zákon. A beda tomu, kto nebude počúvať! Budú sankcie, tresty, rušenia a zákazy! •
• V časoch tvrdého boľševického temna diktatúry súdruhovia a súdružky prikázali - zákonmi, pod hrozbami trestov väzení, konfiškácií majetkov, rôzne kvóty - teda kontingenty. Muselo sa odovzdávať, štátu, toľko hektolitrov mlieka na kravu, toľko a toľko vajec denne, pšenice, zemiakov... Kto nesplnil - šup s ním na výsluchy, mlátiť eštébákmi, potom obviniť zo sabotovania a zavrieť do ťurmy jáchymovských uránových baní, deti vyhodiť zo škôl... A aby toho nebolo málo, tak boľševický ideologický uzurpátor zakázaj jazz, swing, blues, rock... 
 Dnes tu máme iný teror - štátny teror toho, čo musia vysielať, šíriť rádiá - a tým čo musíme, i keď nechtiac (napríklad v obchodoch, reštauráciách, v autobusoch...) počúvať my. O tieto neoboľševické praktiky sa zasluhujú umelecky anorektické vychrtliny typu Jožo Ráž, Maťo Ďurinda, Drišľak, Paľo Habera, Peter Nagy, Desmod, Senzus... ...a podobné elementy. 
• Čo s tým? Nuž - treba ignorovať všetky slovenské rádiá, omieľajúce odrhovačky. 
• Úbohé je zdôvodňovanie zvyšovania kvót - napríklad taký Martin Ďurinda tvrdí, že treba počúvať slovenčinu. Tak teda fajn - pozrime sa na tú slovenčinu, napríklad v podaní Petra Nagya, ktorý v pseudopiesni Krásny zadok vyspevuje: "Svet je krásny zadok a záleží od vkusu / či dáš naňho pusu, či nakopneš od hnusu" a tiež o "barákoch a hysákoch," o "sexy rytme Freuda." Ukážka chlipnosti a dutej prvoplánovej úbohosti - to má byť o "používaní slovenčiny," ako by to antiumelci chceli? Ešte to tak! 
• Úbožiatká nevedia zaujať tvorbou s hodnotou i nadčasovým posolstvom - tak to razia cez zákony. Primitívne. Ale - dosť kritiky, veď dotieravý hmyz ich akože tvorby je známy. Našťastie - máme insekticídy aj akaricídy: počúvajme to, čo sa nám páči, čo máme radi, rady. 
• Čo počúvam a súčasne vám odporúčam? Okrem geniálnej klasiky Pink Floyd a sólovej tvorby členov skupiny, okrem iných klasík hudobného rocku, artrocku, bluesu, soulu, jazzu etc., ponúkam zopár piesní, ktoré pravdepodobne nepoznáte, tak ako ani ich interpretov. 
• Indochine je francúzska rocková hudobná skupina, vznikla v Paríži roku 1981. V roku 2017 vydala album s názvom 13 (Treize) a na ňom je i svieža a úderná pieseň Un été français / Francúzske leto. Videoklip k nej bol nakrúcaný nocou, na streche De l'Arche de la Défense - teda Oblúka Obrany, je v ňom ohňostroj. A Paríž zadarmo. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Blackberry Smoke je americká skupina, vznikla v roku 2000 v Atlante. V roku 2012 vydala album The Whippoorwill a na ňom je aj pekná, baladická pieseň One Horse Town. 

• Deep Purple výborne poznáme a členky, členovia fanklubu ikonických Britov už majú ich najnovší album, vyšiel nedávno a volá sa Whoosh! - nájdeme na ňom aj ekobaladu s charakteristickým 'párplovským' zvukom a pekným ochranárskym videom: Nothing At All. 

• Budka Suflera z Poľska má tiež nový, tohtoročnýalbum. Volá sa W kinie tak jest - peknú, príjemnú titulnú pieseň z neho ponúkam k čaju či káve a doboške - aj s fajn videom. 

 Keď som to tak spočítal, ponúkol som vám asi dvadsať minút piesní nie slovenských interpretov a autorov hudby aj textu. Aby som "dodržal kvóty" - na záver jeden celý album. Má takmer 44 minút, volá sa Zelená pošta, v roku 1972 ho nahral Pavol Hammel a Marián Varga. To je hudba, to sú texty, to je slovenčina, to je spev! Viete si predstaviť, že sa skladby z neho lejú z našich rádií? Ja radostne áno - denne i nočne. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

• Bonus na záver: Včera (vo Veľkej Británii) a dnes (v USA) uplynulo presne 33 rokov od vydania geniálneho albumu A Momentary Lapse Of Reason od skupiny Pink Floyd. Kristove roky tohto Diela si pripomeňme oslavou a kompozíciou The Dogs Of War. 

• Súvisiaci článok: Buďme hrdý národ a počúvajme slovenčinu... (SME) - link. •

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu