Impulzívne fotoportréty

Autor: Martin Droppa | 3.9.2020 o 12:12 | Karma článku: 3,51 | Prečítané:  242x

•  Portréty štvorice finalistov a finalistiek Ceny Oskára Čepana 2020   vytvorila fotografka vietnamského pôvodu Kvet Nguyen. 

•  Tohto roku portréty štvorice finalistov a finalistiek Ceny Oskára Čepana 2020  vytvorila fotografka vietnamského pôvodu Kvet Nguyen.  Spolupráca s COČ ju veľmi potešila.„Prijala som to ako výzvu priniesť vlastný prístup do finálnych fotografií,“ povedala s tým, že fotenia koncipovala s osobným prístupom ku každému z finalistov. Meno laureáta či laureátky Ceny Oskára Čepana 2020   bude známe 13. novembra 2020. 

  „Pred foteniami som si urobila rešerš k tvorbe finalistov a finalistiek, ku každému, každej som priradila kľúčové slová a našla prienik medzi všetkými. Prienikom bol práve pohyb, ktorý sa objavoval vo všetkých prácach: či už metaforicky alebo doslovne. Fotila som vo vlastnom ateliéri každého z finalistov a finalistiek - pre autenticitu priestoru, v ktorom vznikajú diela a logicky v ňom umelci a umelkyne prežívajú veľa času. Výsledkom je séria fotografii, ktorá vystihuje povahu ako aj osobnosť umelca, umelkyne a približuje ich cez sériový portrét,“ opísala svoj postup pri tvorbe Kvet Nguyen. Len nedávno sa vrátila zo študijného pobytu na Royal Academy Of Art v Haagu, aby pokračovala na magisterskom stupni na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor fotografia a nové médiá. 

• Pred fotoobjektívom Kvet Nguyen už stáli všetci a všetky finalisti a finalistky  Ceny Oskára Čepana 2020:  Ludmila Hrachovinová  (1984, Bratislava), Daniela Krajčová  (1983, Žilina), Kristián Németh  (1983, Dunajská Streda),  Jozef Pilát  (1992, Poprad). Ich spoločná výstava sa uskutoční od 2. októbra 2020 do 6. decembra 2020 v Novej synagóge v Žiline. 
• „Kvet Nguyen sme tento rok oslovili preto, prečo sme minulý rok oslovili Ivana Kaleva a predminulý Jána Kekeliho - lebo si myslíme, že je to nadaná fotografka s citlivým prístupom, ktorej uchopenie zobrazenia a zachytenia finalistov nás úprimne zaujímalo. Z výsledku máme všetci vzájomne veľkú radosť, bola to opäť krásna spolupráca,” povedala riaditeľka Nadácie – Centrum súčasného umenia a zároveň Ceny Oskára Čepana  Lucia Gavulová. 

• Ako hovorí riaditeľka Ceny -"Cena Oskára Čepana nie je každoročne iba o finalistoch a finalistkách, ale aj o mnohých iných tvorivých ľuďoch v pozadí, ktorí o nich točia filmové dokrútky, stoja za tvorbou výstavy či vytvárajú ich portrétne fotografie, ktoré sú komunikované v súvislosti s daným ročníkom. „Zámerom je prizývať k tejto spolupráci každý rok nových talentovaných ľudí zo slovenskej scény a dať im priestor sa prezentovať, zviditeľniť. Tým, že každý rok vyberieme iného fotografa, alebo režiséra s vlastným rukopisom, vytvára sa určitá dôležitá vizuálna konzistentnosť daného ročníka, ktorá spoluutvára jeho identitu. S odstupom času tak vzniká niečo ako portfólio jednotlivých ročníkov a autorov z rôznych oblastí, ktorých pod seba Cena združuje. Ich diela, ktoré vznikajú za účelom promo v rámci Čepana následne ostanú archivované na webovej stránke a sieťach projektu, takže sa za nimi dá obrátiť aj spätne do histórie,“  dodala Lucia Gavulová. 
• Mladá fotografka, ktorá často prináša tému dvojitej identity, pretože aj v nej samej sa mieša slovenská a vietnamská, neskrývala radosť z novej spolupráce.„Cenu Oskára Čepana vnímam ako jeden z mála slovenských projektov na úrovni; od transparentnosti cez prezentáciu až po komunikáciu na sociálnych sieťach. Až by som to nazvala raritou a som rada, že ňou je v rámci umeleckého odboru,“  vyznala sa Kvet Nguyen. 
•  Cena Oskára Čepana  je určená vizuálnym umelcom do veku 40 rokov. Účasť v projekte nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom. Zastrešuje ju Nadácia – Centrum súčasného umenia v spolupráci a s finančnou podporou platformy na podporu súčasného umenia collective (od roku 2018 spoluorganizátor Ceny), programu Residency Unlimited a nadácie Trust for Mutual Understanding. Z verejných zdrojov projekt podporuje Fond na podporu umenia. Cena je súčasťou medzinárodnej siete ocenení YVAA – Young Visual Artists Awards, organizovaných v krajinách stredovýchodnej Európy. 

  Cena Oskára Čepana 2020 

Organizátor: Nadácia – Centrum súčasného umenia.
Spoluorganizátor: collective, Nová synagóga Žilina Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partner: J&T Banka.
Partneri: Trust for Mutual Understanding, Residency Unlimited, Young Visual Artists Awards.
Komunikačný partner: SKPR STRATEGIES.
Mediálni partneri: Denník N, RTVS, Rádio Devín, Rádio_FM, SITA, WebNoviny.sk, Flash Art, Artalk.cz, Vlna.
Mediálna podpora: Zuzana Golianová - agentúra bARSdobrýchýr.

• Cena Oskára Čepana 2020  ---  link.   •
•  zdroje článku:  •
 archív autora a tlačové a obrazové podklady od Zuzany Golianovej  ---  link.   •

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Prvá námestníčka Kováčiková odchádza z prokuratúry

Rezignáciu odôvodňuje aj útokmi na svoju osobu.


Už ste čítali?