Vždy byť perfektnou a nezlyhať

Autor: Martin Droppa | 27.7.2020 o 13:41 | Karma článku: 3,08 | Prečítané:  475x

  Do našich kín vstupuje filmový príbeh o astronautke, hľadajúcej životnú rovnováhu medzi 'hviezdnou' kariérou a materstvom. 

•  Do slovenských kín prichádza nový koprodukčný francúzsko - nemecký film, s distribučným názvom  Proxima  - silný dramatický príbeh francúzskej astronautky Sarah (v podaní francúzskej herečky Evy Green), ktorá hľadá životný balans medzi kariérou a materstvom. Hlavná hrdinka je v poslednej, mimoriadne náročnej fáze príprav pred letom na Mars, ale rovnako dôležitá je pre ňu iná 'misia' - udržať si vzťah s milovanou sedemročnou dcérkou Stellou v čase vzájomného lúčenia sa. Režisérka a scenáristka filmu, Alice Winocour z Paríža, zverila hlavnú úlohu úspešnej i krásnej a pôvabnej Eve Green, ktorá v nej doslova zažiarila. Pôsobivý príbeh z atraktívneho prostredia, plný silných emócií, prináša do našich kamenných kín i multiplexov distribučná spoločnosť  Filmtopia  od štvrtka 30. júla 2020. 

 „Keď som mala osem rokov, nasadila som si na hlavu tienidlo z lampy a chystala som sa letieť  do vesmíru. V tej chvíli som vedela, že chcem byť astronautka, ale mama mi povedala, že to nie je pre dievča,  “ veselými slovami sa sympatická a fyzicky i psychicky neuveriteľne silná Sarah uviedla na jednej z prezentácií. A ako povedala, od toho momentu išla za svojím snom aj cieľom. V takejto, vypätej situácii, ju môžu vidieť aj diváci a diváčky filmu Proxima. 

• Sarah sa pripravuje na vesmírnu misiu s názvom Proxima. Robí na sebe veľmi tvrdo, pred štartom na Medzinárodnú vesmírnu stanicu prežíva náročné obdobie. Let na obežnú dráhu bude trvať celý rok. Presne tak dlho neuvidí svoju milovanú dcérku Stellu - obe sú na seba veľmi naviazané. Stella je krehká, ale chápavá. Obe sa pripravujú na život bez tej druhej. Sarah prechádza dilemami - sú o to vypuklejšie, že je na Stellu sama, a čo sa kariéry týka, len ťažko sa dá predstaviť mužskejšie prostredie, než je Európska vesmírna agentúra. 

• Scény, ktoré vykresľujúce vzťahy mamy a dcéry, patria vo filme medzi najsilnejšie. Sú dojemné, ale nie sú patetické. Nepadajú veľké slová, ani hystérie sa nekonajú. Divák sleduje charaktery postáv z ich vnútra. „Dlho trénujem, aby som opustila Zem - a keď prichádza ten čas, cítim sa byť k nej pripútaná,“ opisuje svoj stav Sarah, jediná žena v spomínanej vesmírnej misii. Snaží sa byť perfekcionistkou, dokonalou, chce v práci podávať stopercentný a sústredený výkon - lenže s blížiacim sa odlúčením od dcérky i povrchu zemského je to čím ďalej tým náročnejšie. Divácka verejnosť tak má možnosť v druhom pláne filmu sledovať aj puto človeka k Zemi - jeho silu, motiváciu, význam, posolstvo. Z tohto pohľadu je dráma Proxima až psychologickou sondou - naviguje diváčky aj divákov k úvahám o existencii človeka ako na Zemi, tak i vo vesmíre, ale i v sebe. 

• Proxima - strhujúci príbeh matky a dcéry má - napriek netradičnému prostrediu - univerzálnu tému: hľadanie rovnováhy medzi osobnými snami a rodičovskou láskou. Snímke sa darí aj na prestížnych festivaloch - na medzinárodných filmových festivaloch v Toronte aj v San Sebastián získala špeciálne ocenenia - zvláštne ceny poroty, kritikov a kritičiek. 
   •  Upútavka na film  Proxima  (159) minúty. 

• Viac podrobností o filme Proxima  --- link. 
• Distribučná spoločnosť Filmtopia  ---  link. 
___
•  zdroj článku: 
 Tlačová správa od Zuzany Golianovej - PR manažérky spoločnosti Filmtopia  ---  link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?