Klavírne melódie a rytmy Talianska

Autor: Martin Droppa | 23.7.2020 o 22:55 | Karma článku: 3,72 | Prečítané:  221x

•  Ako znie Taliansko? Ako obrovská vínna čaša plná Mora? Ako šum Vetra v lístí olivovníkov a révy? Ako motor Ferrari Nicka? Ako Sneh Álp? 

• Vyvrcholením tohtoročného festivalu Dolce Vitaj bude koncert výrazného talianskeho klaviristu: Remo Anzovino  je jeden z najinovatívnejších a najoriginálnejších klaviristov a skladateľov na súčasnej inštrumentálnej hudobnej scéne v Taliansku s presahom za hranice krajiny. Hudobník, ktorý je s hudbou spätý od svojich desiatich rokov, prichádza do Bratislavy prvý raz v rámci svojho turné. Jeho sólový koncert sa uskutoční

v utorok, 28. júla 2020 o 19:00 hodine v kostole Klarisiek v centre Bratislavy

Vstup na výnimočné podujatie je voľný. Už 13. ročník Festivalu talianskej kultúry Dolce Vitaj organizuje Taliansky kultúrny inštitút  Bratislava. 

• „Pomocou hudby som spoznával svet, a tak sa putovanie svetom môže začať. Do programu môjho turné pribudla aj Bratislava - utorok 28. júl! Som veľmi šťastný, že môžem opäť s mojou hudbou cestovať za hranice Talianska a prvýkrát vystúpiť na Slovensku,“ úprimne sa vyznal známy skladateľ a klavírny virtuóz Remo Anzovino. 

• „Hudobná kritika označila Rema Anzovina za tvorcu, ktorý dokáže prostredníctvom svojho hudobného nástroja - klavíra šíriť a zdieľať nesmierne emócie a evokovať tak mágiu skladieb svojich slávnych rodákov Nina Rotu či Ennia Morriconeho,“ dodal Marco Gerbi  z Talianskeho kultúrneho inštitútu, ktorý festival Dolce Vitaj tradične, s partnermi, organizuje. Bratislavský koncert Maestra Anzovina vzniká v spolupráci so spoločnosťou Salek Production. 

  Po úspechu jeho ostatného albumu Nocturne  - vydalo ho vydavateľstvo Sony Classical, ktorý Remo Anzovino nahrával v štúdiách medzi vystúpeniami v Tokyu, v Londýne, v Paríži a v New Yorku, umelec získal prestížne ocenenie -  Striebornú Stuhu 2019 za pôvodnú hudbu k dokumentárnym filmom Frida - Viva La Vida, Hitler versus Picasso, Van Gogh – O obilných poliach a oblačnom nebi, Monetove lekná – mágia svetla a vody. 
   •  Remo Anzovino: Vincent  (4:09 minúty). 

   • Remo Anzovino: Giverny Rapsody  (6:07 minúty). • 

   •  Remo Anzovino: Metropolitan  (4:08 minúty). 

  V roku 2016 talianska televízia RAI a výbor pre udeľovanie najprestížnejšej literárnej cenyPremio Strega poverili Rema Anzovina zložením hudby pre ceremoniál odovzdávania cien v jubilejnom 70. ročníku. Remo Anzovino sa stal známym aj vďaka výberu nezvyčajných a originálnych miest so sugestívnou atmosférou, na ktorých koncertoval. Hral na archeologických náleziskách, v múzeách, v obrazárňach, v prírodných parkoch, ale i vo väznici či v Milánskej opere na podujatí, ktoré bolo súčasťou festivalu Piano City Milano. Významný hudobník vie poslucháčov previesť celou škálou nálad - od snových atmosfér až po skutočne dynamické čísla, v ktorých sa impresívna, chvejivá krása spája so živočíšnosťou a vitalitou. V jeho hudbe a interpretácii sa súčasne nad všetkým vznáša typický taliansky zmysel pre melodický oblúk a akcent. Remo Anzovino spolupracoval a stále spolupracuje s mnohými významnými orchestrami z celého sveta a osobnosťami nad dirigentským pultíkom. 

  Festival Dolce Vitaj 2020 pokračuje až do teplej jesene 

• Výstava Fellini a sladký život Talianska,  ktorá vznikla na Slovensku, aby vzdala poctu filmovému režisérovi Federicovi Fellinimu pri príležitosti stého výročia jeho narodenia, potrvá v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave do 30. novembra 2020. Rovnako zameraná filmová prehliadka Cinevitaj 2020  prebieha v bratislavskom Kine Lumière a paralelne aj v košickom Kine Úsmev - obe kiná ponúkajú výber digitálne reštaurovaných filmov Federica Felliniho. Návštevníci a návštevníčky Kina Lumière majú príležitosť vidieť v priestoroch kina aj výstavu autorských kresieb pod názvom Federico Fellini: Kniha snov.  V rámci festivalu vystavuje na Slovensku po prvý raz aj jeden z hlavných talianskych predstaviteľov abstraktného umenia, Vinicio Berti.  Výstava jeho unikátnych, zaujímavých abstraktných diel potrvá v Galérii mesta Bratislavy, v Pálffyho paláci, do 13. septembra 2020. 
___
  Organizátormi Festivalu talianskej kultúry Dolce Vitaj 2020 sú: tradične Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky v Slovenskej republike a Taliansko – Slovenská obchodná komora. Hlavným partnerom festivalu, konaného pod záštitou Matúša Valla - primátora hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, je VÚB banka, akciová spoločnosť. PR agentúrou výstav a podujatí je bARSdobrychyr, Bratislava. 
  Ďakujem pani Zuzane Golianovej z PR agentúry bARSdobrýchýr za vynikajúcu spoluprácu pri prezentovaní podujatí festivalu Dolce Vitaj 2020 na Slovensku. 
• Dolce Vitaj 2020  - program, informácie  ---  link. 
___
• zdroj článku: 
• Tlačové podklady z PR agentúry bARSdobrýchýr --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?