Ukradnutý štát nesmie byť ukradnutý

Autor: Martin Droppa | 22.7.2020 o 21:41 | Karma článku: 3,43 | Prečítané:  509x

•  Ako reagujeme na systém, v ktorom Slovensko stále žije, na ohrozenie demokracie, na praktiky, pripisované vládnym kruhom? 

 Česká televize kúpila film, ktorý vytvorila slovenská dokumentaristka Zuzana Piussi pod názvom Ukradnutý štát. Už túto nedeľu - 26. júla 2020 o 23:20 hodine  - ho uvedie v televíznej premiére na druhom vysielacom kanáli, a to v rámci nočného Dokumentárního klubu, ktorý verejnosti predstavuje zásadné medzinárodné spoločenské dokumenty. Klub má silnú odozvu nielen medzi českými, ale i medzi slovenskými divákmi. 

• Celovečerný dokument Ukradnutý štát reaguje  na systém, v ktorom Slovensko stále žije, na ohrozenie demokracie v krajine a na praktiky, ktoré sa pripisujú najvyšším vládnym kruhom. Film zarezonoval na medzinárodných festivaloch, získal cenu Trilobit - Cenu Ferdinanda Vaňka 2020 za prínos občianskej spoločnosti a nedávno aj Cenu samozvancov, ktorá nesie odkaz Andreja Stankoviča. Ferdinand Vaněk je jedna z postáv divadelnej hry - absurdnej autobiografickej drámy  Audience (1975), ktorú napísal Václav Havel (1936 - 2011). Andrej Stankovič (1940 - 2001) bol český básnik, filmový kritik, editor, knihovník, jeden z predstaviteľov pražského undergroundu a československého disidenského hnutia. 

• „Tento film vyvolal aj pozitívne, ale i negatívne reakcie, odozvy. Situácia, ktorou sa v ňom zaoberám, sa stále vyvíja. Aktuálne pracujem na filme V hmle - bude o očiste  slovenskej justície, a budem ním nadväzovať na snímky Ukradnutý štát a Nemoc tretej moci,“ povedala filmárka Zuzana Piussi, dlhodobo sa venujúca veľkým justičným prípadom, ktoré predstavujú až systematické zlyhávanie spravodlivosti na všetkých úrovniach v Slovenskej republike. 

  Film Ukradnutý štát  uviedli medzinárodné festivaly dokumentárnych filmov: Ji.hlava a Jeden svet, publikum ho malo možnosť vidieť aj na festivaloch v Poľsku, v Maďarsku a v ďalších krajinách. Do simultánnej distribúcie po celom Slovensku a do českých kín bol nasadený v novembri 2019. Niektoré projekcie sprevádzali diskusie s tvorcami, s novinármi, novinárkami a s miestnymi protikorupčnými aktivistami. Na zabezpečenie kinodistribúcie filmu prispel Audiovizuálny fond. Spolu s filmom  Univerzity a sloboda  vyjde tohto roku aj na DVD. 

  Autorský dokumentárny film Zuzany Piussi a Víta Janečka Univerzity a sloboda  akcentuje strategické dopady problémov vo vysokoškolskom systéme na verejný život a demokratické inštitúcie, čo je téma, ktorá v súčasnosti aj opakovane zasahuje i slovenskú politickú a spoločenskú scénu. Film koprodukovala Česká televize, ktorá pripravuje jeho odvysielanie. Nateraz je film pre českú aj slovenskú divácku verejnosť k dispozícii aj on-line na serveri pre dokumentárne filmy DAFilms.sk  (odkaz - link je na konci článku). 
   •   Upútavka na film  Ukradnutý štát  (2:12 minúty).  

 Zuzana Piussi  (21. október 1971, Bratislava, Československá socialistická republika) svojou filmárskou tvorbou prináša odvážny a originálny pohľad na javy a dianie v spoločnosti. Okrem iných je to predovšetkým vo filmoch Nemoc tretej moci  (2011), Krehká identita (2012) aj v jej zatiaľ posledných snímkach Obliehanie mesta (2019) - ktorý na kremnickom prípade tematizuje všeobecné aspekty zápasu komunít s veľkými ťažobnými zámermi nadnárodného koncernu - a Univerzity a sloboda (2019) - o premenách univerzít v čase masifikácie a komercionalizácie vzdelania, posledné dva menované filmy vytvorila spolu s Vítom Janečkom. Filmárka symbolicky 17. novembra 2018 voľne sprístupnila svoje dokumenty s jediným cieľom aby sa dostali k vnímavým ľuďom. Filmové dokumenty Zuzany Piussi verne mapujú slovenskú spoločnosť predovšetkým od Novembra 1989 a svedomito zaznamenávajú jej turbulentnú históriu. Stávajú sa tak aktuálnymi svedectvami o živote v celom spektre jeho diania. 
•  Podrobnosti o filme Ukradnutý štát  --- link.   •
•  Film Ukradnutý štát  - Facebook  ---  link.  

•  Film Univerzity a sloboda a iné online filmy (hrané, dokumentárne, animované... - pre dospelých i deti) z ponuky distribučnej spoločnosti DAFilms sk --- link. 
___
• zdroje: 
 Mediálny podklad PR agentúry bARSdobrýchýr a archív autora --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?