Pestrý Liptovský (Svätý) Mikuláš

Autor: Martin Droppa | 30.6.2020 o 5:55 | Karma článku: 3,63 | Prečítané:  1024x

  Michal Hvorecký skúma neraz protichodné dejiny a príbehy aj zabudnuté postavy z pestrej histórie liptovského centra. 

 Michal Hvorecký  (1976) - známy slovenský spisovateľ, publicista a prekladateľ - sa prvý raz predstavuje ako kurátor v galérii. Pripravil výstavu Mikuláš nejestwuje  - ponúka ju v Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 1. júla 2020 o 16:30 hodine,  ako hostia vystúpia známy herec aj dramatický umelec Richard Stanke  a hudobník, hudobný skladateľ Peter Machajdík. 

  Vo svojom prvom kurátorskom projekte sa Michal Hvorecký zameral na Liptovský Mikuláš ako na exemplárne a jedinečné stredoeurópske mesto. Preskúmal jeho často protichodné dejiny a príbehy, ako aj zabudnuté postavy z pestrej multikultúrnej histórie liptovského centra. Mesto aj Liptov Michal Hvorecký vníma ako kľúčové priestory identity, kde sa križovali viaceré svetové jazyky a kultúry a kde sa formovala myšlienka - idea moderného Slovenska. Ponoril sa do online aj do skutočných depozitárov v podzemí Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa a pozrel sa na ne svojimi očami, 'vydoloval' viaceré nikdy nevystavené diela z fondu a doplnil ich o tvorbu umelcov a umelkýň so vzťahom k mestu, miestu a k téme. Inšpirovaný svojou celoživotnou fascináciou rozprávačstvom si za základ koncepcie zvolil mikulášsky text, písmo, príbeh a vyšiel z miestnych dejín evanjelickej kníhtlače aj z osudov liptovskosvätomikulášskeho rodáka Samuela Fischera, ktorý v nemčine vydával knihy aj Thomasa Manna či Hermanna Hesseho. Výstavu jej autor vníma ako poctu mestu, jeho obyvateľkám i obyvateľom aj samotnej galérii a miestnym múzeám a iným kultúrnym ustanovizniam.. Výstava kaleidoskopicky spestrí pohľad na Liptovský (Svätý) Mikuláš. 
  Výstava Mikuláš nejestwuje  bude sprístupnená v Malej sieni Galérie Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši  do soboty 15. augusta 2020. 
 Poznámka:  Článok je len informačným textom k pozvaniu na vernisáž výstavy. K výstave Mikuláš nejestwuje  sa vrátim samostatným článkom. 
 Galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši  ---  link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?