Pestrý Liptovský (Svätý) Mikuláš

Autor: Martin Droppa | 30.6.2020 o 5:55 | Karma článku: 3,51 | Prečítané:  1003x

  Michal Hvorecký skúma neraz protichodné dejiny a príbehy aj zabudnuté postavy z pestrej histórie liptovského centra. 

 Michal Hvorecký  (1976) - známy slovenský spisovateľ, publicista a prekladateľ - sa prvý raz predstavuje ako kurátor v galérii. Pripravil výstavu Mikuláš nejestwuje  - ponúka ju v Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 1. júla 2020 o 16:30 hodine,  ako hostia vystúpia známy herec aj dramatický umelec Richard Stanke  a hudobník, hudobný skladateľ Peter Machajdík. 

  Vo svojom prvom kurátorskom projekte sa Michal Hvorecký zameral na Liptovský Mikuláš ako na exemplárne a jedinečné stredoeurópske mesto. Preskúmal jeho často protichodné dejiny a príbehy, ako aj zabudnuté postavy z pestrej multikultúrnej histórie liptovského centra. Mesto aj Liptov Michal Hvorecký vníma ako kľúčové priestory identity, kde sa križovali viaceré svetové jazyky a kultúry a kde sa formovala myšlienka - idea moderného Slovenska. Ponoril sa do online aj do skutočných depozitárov v podzemí Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa a pozrel sa na ne svojimi očami, 'vydoloval' viaceré nikdy nevystavené diela z fondu a doplnil ich o tvorbu umelcov a umelkýň so vzťahom k mestu, miestu a k téme. Inšpirovaný svojou celoživotnou fascináciou rozprávačstvom si za základ koncepcie zvolil mikulášsky text, písmo, príbeh a vyšiel z miestnych dejín evanjelickej kníhtlače aj z osudov liptovskosvätomikulášskeho rodáka Samuela Fischera, ktorý v nemčine vydával knihy aj Thomasa Manna či Hermanna Hesseho. Výstavu jej autor vníma ako poctu mestu, jeho obyvateľkám i obyvateľom aj samotnej galérii a miestnym múzeám a iným kultúrnym ustanovizniam.. Výstava kaleidoskopicky spestrí pohľad na Liptovský (Svätý) Mikuláš. 
  Výstava Mikuláš nejestwuje  bude sprístupnená v Malej sieni Galérie Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši  do soboty 15. augusta 2020. 
 Poznámka:  Článok je len informačným textom k pozvaniu na vernisáž výstavy. K výstave Mikuláš nejestwuje  sa vrátim samostatným článkom. 
 Galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši  ---  link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Sudca Truban pustil Bödöra, jeho rodina pritom tiež dostala dotáciu

Sudca kandiduje na šéfa Špecializovaného súdu.

Koalícia sa na Kollárovi pohádala, extrémisti tlieskali

Za odchod Kollára hlasovalo päť poslancov.


Už ste čítali?