Sladký život pre Žilinu i Bratislavu

Autor: Martin Droppa | 26.5.2020 o 14:00 | Karma článku: 2,93 | Prečítané:  744x

  13. ročník Festivalu talianskej kultúry Dolce Vitaj, ktorý organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, je aj v Žiline.  

 Nástup šesťdesiatych rokov XX. storočia v Ríme, časy talianskeho ekonomického rozkvetu, spoločenského elánu, filmových hviezd, paparazzov - to všetko i oveľa viac zaznamenal nesmrteľný taliansky režisér Federico Fellini vo svojom filme Sladký život(Sladký život / La dolce vita, 1960, v hlabných úlohách Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée). S ilustrátorom menom Milo Manara (12. IX. 1945, Lüsen, Taliansko) Federica Felliniho spájalo úprimné priateľstvo, s ďalším výtvarným umelcom menom Mimmo Rotella (7. X. 1918, Catanzaro, Taliansko - 8. I. 2006, Milano, Taliansko) boli spolupútnici, velikáni a Maestrovia talianskej povojnovej kultúry. Aktuálna výstava Fellini a sladký život Talianska v rámci festivalu Dolce Vitaj návštevníkom Považskej galérie umenia v Žiline priblíži zlatú éru talianskeho filmu prostredníctvom filmových plagátov, letákov, fotosiek a niekoľkých diel oboch významných vizuálnych umelcov, ktorí vo svojej tvorbe čerpajú z Federica Felliniho, pričom vyzdvihujú jeho genialitu. Výstava potrvá do 12. júla 2020, potom bude presunutá do Bratislavy - do priestorov Slovenského národného múzea.  

 So zberateľom Enricom Minisinim sme v minulosti pripravili výstavu filmových plagátov Veľká filmová žranica, ktorá sa stretla s obrovským úspechom. Pri príležitosti stého výročia narodenia Federica Felliniho sme sa rozhodli použiť rovnaký koncept a pripraviť vlastnú výstavu, ktorá by okrem filmových plagátov s dôrazom na tvorbu Federica Felliniho zachytila aj atmosféru doby, v ktorej talianska kinematografia dominovala doslova svetu a ponúkla by aj pohľad na Federica Felliniho v širších súvislostiach. A tak je Minisiniho zbierka rozšírená o až jedenásť originálnych československých plagátov k filmom Federica Felliniho, obsahuje aj osemnásť grafických listov Mila Manaru a tri vzácne dekoláže Mimma Rotella, ktoré nám pri tejto príležitosti zapožičala Galéria Fritelli arte contemporanea z Florencie,“ povedal o unikátnej výstave Marco Gerbi z Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave.  • 

 Tohto roku si pripomíname sté výročie narodenia filmového režiséra a mága kinematografie Federica Felliniho (20. I. 1920 - 31. X. 1993). Práve táto ikona talianskej a svetovej kinematografie je spojovacím prvkom programu festivalu Dolce Vitaj. V Bratislave aktuálne prebieha výstava doposiaľ nepublikovaných fotografií Paula Ronalda z nakrúcania Federica Felliniho slávneho oscarového filmu 8 1/2 a výber jeho digitálne reštaurovaných filmov ponúkne aj jedinečná filmová prehliadka Cinevitaj.  

 „Federico Fellini podnecoval svojim filmami sny jednej éry, prebúdzal vášne a zároveň zanechal prorocké odkazy, ktoré nápadito a originálne rozprávajú príbehy plné nádeje a ľudskosti. Spôsob, akým odhaľoval naše osudy, sa vryl do pamätí a sŕdc miliónov divákov. Prívlastok 'felliniovský' sa stal synonymom pre 'poéziu vo filme' a vo svojej podstate aj slovom, akým by sme opísali mimoriadne a vzácne okamihy našich životov,“ povedal taliansky veľvyslanec na Slovensku Gabriele MeucciDobové exponáty pochádzajú z Archívu Enrica Minisiniho. Neopakovateľné obdobie pripomínajú aj herecké hviezdy ako Marcello Mastroianni, Sofia Loren, Giulietta Masina, Vittorio Gassman, Nino Manfredi a mnohí ďalší. „Federeico Fellini neovplyvnil iba svet filmu, ale aj ďalšie odvetvia kultúry. Menej sa vie o tom, že bol aj horlivý kresliar. Nadanie na kreslenie spoločne s písaním sa u neho prejavilo už v detskom veku. Sú to práve vystavené materiály, často pochádzajúce z ceruziek a štetcov umelcov druhej polovice dvadsiateho storočia, ktoré vytvorili most medzi svetom filmu a výtvarného umenia,“ napísal riaditeľ Považskej galérie umenia Milan Mazúr vo svojom predslove do dvojjazyčného katalógu, ktorý sprevádza aktuálnu výstavu.  

  

Domenico 'Mimmo' Rotella bol jedným z významných predstaviteľov povojnového európskeho umenia. V jeho poézii, v maľbe, vo fotografiách, v skulptúrach či v dekolážach lámal konvencie a zanechal za sebou veľké množstvo extravagantných diel. Preslávil sa predovšetkým dekolážami, ktorými dokázal prepojiť svet filmu s výtvarným umením. V roku 1962, dva roky po uvedení filmu Sladký život, sa v parížskej Galerie J konala jeho prvá samostatná výstava plagátov a ikonografických materiálov, propagujúcich filmy z filmových štúdií Cinecittà. O dva roky neskôr reprezentoval Taliansko na 32. ročníku Bienále umenia v Benátkach, kde vystavoval dekoláže venované filmu. Mimo Rotella a Federico Fellini sú spolupútnici. Rotella venoval slávnemu režisérovi - okrem iného - aj cyklus diel s názvom Felliniana. Semiológ Paolo Fabbri, bývalý riaditeľ Nadácie Fellini, tvrdí, že estetiky Felliniho a Rotellu sa podobajú. Fellini vytváral filmy vrstvením fragmentov a útržkov a výsledok je opačný, než očakávame. Podobne postupoval i Rotella.  

 Milo Manara je považovaný za legendu erotického komiksu. S Fellinim ho spájalo úprimné priateľstvo. Zoznámili sa v roku 1983 a o tri roky neskôr začala ich spolupráca, keď Manara ilustroval Felliniho scenár Viaggio a Tulum (Cesta do Tulumu), z ktorého následne vznikol komiks. V roku 1992 časopis Grifo uverejnil prvú časť ich ďalšieho spoločného projektu - Il viaggio di G. Mastorna, detto Fernet (Putovanie G. Mastorna, prezývaného Fernet). Pôvodne išlo o názov filmu, ktorý mal Fellini v pláne natočiť, ale nikdy sa tak nestalo. Fellini k nemu nakreslil príbehový scenár, z ktorého neskôr Manara urobil komiks. Podľa Vincenza Mollicu, filmového kritika a špecialistu na komiks, ide o najslávnejší neexistujúci film v histórii kinematografie. Manara je známy svojimi mnohopočetnými ilustráciami inšpirovanými Fellinim - osemnásť grafických listov, zobrazujúcich výjavy z  filmov, je na výstave. Ilustroval plagáty k posledným dvom Felliniho filmom - Interview a Hlas mesiaca. Je aj autorom Caravaggiovho životopisu v komiksovej podobe.  
 Organizátormi festivalu Dolce Vitaj sú: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky v Slovenskej republike a Taliansko – Slovenská obchodná komora. Hlavným partnerom festivalu je VÚB banka, akciová spoločnosť. PR agentúrou výstav a podujatí je bARSdobrychyr, Bratislava. Festival sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava Matúša Valla. 
 Dolce Vvitaj 2020  - program, informácie, podrobnosti  ---  link. 
___
 Súvisiaci článok:  Sladkých 8 1/2 vo fotografii  --- link. 
*  Orientačná mapa Bratislavy s miestami vystavených fotografií z filmu  8 1/2  ---  link.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Kollárovo Fun Radio vysielalo reklamu škole, na ktorej získal podozrivý titul

Koľko škola zaplatila, to neprezradila.

Cynická obluda

Oficiálne odhodenie zábran

Rozumnejším ľuďom to bolo jasné už dávno pred voľbami a tí ostatní dostali včera šancu aspoň troška vytriezvieť.


Už ste čítali?