Filmový festival všade u vás doma

Autor: Martin Droppa | 19.5.2020 o 2:20 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  530x

  Desať exkluzívnych filmov v rámci  Minifestivalu európskeho filmu  v dňoch od 21. do 29. mája 2020 príde za nami až domov.  

 Už štrnásty Minifestival európskeho filmu, ktorý každoročne prináša do regiónov Slovenska filmy podporené z programu Kreatívna Európa – MEDIA, sa napriek pandemickej situácii tento rok uskutoční v tradičnom májovom termíne. Možné je to vďaka tomu, že jeho organizátori sa rozhodli preniesť ho do online priestoru. Minifestival sa uskutoční už onedlho - od štvrtka 21. V. 2020 do piatka 29. V. 2020 v projekte Kino doma a uvedie desať výnimočných európskych filmov. Pozrieť si ich budú môcť diváci po celom Slovensku, premietať sa budú bezplatne - ale s potrebnou včasnou rezerváciou vstupeniek. • 

 Minifestival európskeho filmu sa koná už štrnásty raz a za ten čas priniesol do kín takmer stovku európskych filmov. Jeho aktuálny ročník, podobne ako iné kultúrne podujatia, tiež zasiahli udalosti spojené so šírením koronavírusu, preto sa jeho organizátori v čase zatvorených kín rozhodli preniesť ho do online priestoru. Vďaka tomu sa jeho filmy môžu bezplatne dostať do každého kúta, do každej domácnosti Slovenska.  
  „Tento rok sme sa rozhodli, vzhľadom na okolnosti, realizovať festival v online formáte,“  hovorí Vladimír Štric, vedúci kancelárie Creative Europe Desk Slovensko. „Všetky ostatné možnosti sú v tomto okamihu dosť neisté. Nevieme, kedy budú otvorené kiná a v akej forme sa bude premietať. Neviem si ani celkom dobre predstaviť rozstup dva metre alebo dvadsaťpäť metrov štvorcových v kinosále na diváka, diváčku a, samozrejme, neisté je aj to, či sa do kín hneď vrátia diváci. Online forma umožňuje festival uskutočniť aj s pôvodnou myšlienkou, a to priniesť kvalitné európske filmy slovenským divákom, hlavne v regiónoch. Aj preto sú premietania k dispozícii zadarmo,“ vysvetľuje podrobnosti.  

 Prvý ročník podujatia sa uskutočnil v roku 2007 pri príležitosti 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv. „To sa považuje za prvý praktický krok na ceste vedúcej k vzniku Európskej únie,“ vysvetľuje Vladimír Štric a dodáva: „Festival sa konal vo formáte 5x5, teda päť európskych filmov, podporených v programe MEDIA, premietaných v piatich slovenských mestách. Neskôr sa uskutočnil najčastejšie vo formáte 7x7. Tento rok sme do neho zaradili až desať filmov.“   
  Na úvod minifestivalu bude premietnutá španielska dráma Všetci to vedia z roku 2018 režiséra Asghara Farhadiho, dvojnásobného držiteľa Oscara, ktorá pred dvomi rokmi otvárala Medzinárodný filmový festival v Cannes. Španielske teritórium zastúpi aj zatiaľ najautobiografickejší film Pedra Almodóvara Bolesť a sláva z roku 2018 v hlavnej úlohe s Antoniom Banderasom. Do projektu je zaradená aj provokatívna dráma Oni a Silvio z roku 2018 o talianskom premiérovi Silviovi Berlusconim - zatiaľ posledný film režiséra Paola Sorrentina, jedného z najznámejších talianskych režisérov súčasnosti. Dráma Šťastný Lazzaro z roku 2018 talianskej režisérky Alice Rohrwacher, ocenená na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes Cenou za najlepší scenár, rozpráva o tom, ako je možné zostať až dojemne dobrý uprostred moderného sveta. Cenu za najlepší scenár a Queer Palmu získal v Cannes aj francúzsky vizuálne podmanivý film Portrét ženy v plameňoch z roku 2019 od režisérky Céline Sciamma. Do projektu je zaradená britská životopisná dráma Judy z roku 2018 od režiséra Ruperta Goolda, ktorá sa dostala do kín krátko pred ich zatvorením. Hlavnú úlohu fenomenálnej speváčky a úspešnej herečky Judy Garlandovej v nej stvárnila skvelá Renée Zellweger a získala za ňu veľa ocenení, vrátane ceny BAFTA, Oscara i Zlatého glóbusu. Premietnutý bude i britský dokumentárny film McQueen z roku 2018 režisérskej dvojice Ian Bonhôte a Peter Ettedgui - o jednom z najzásadnejších módnych návrhárov XX. storočia. Diváci si môžu pripomenúť zatiaľ posledný film kontroverzného dánskeho režiséra Larsa von Triera Jack stavia dom z roku 2018, ponurý i groteskne humorný film o sériovom vrahovi. Akčná koprodukčná dráma Kursk z roku 2018 v réžii Thomasa Vinterberga zobrazuje skutočnú katastrofu, ktorá sa odohrala na palube jadrovej ponorky K-141 Kursk v roku 2000. Pre detského diváka je pripravený animovaný rodinný film Reinharda Kloossa o statočných Psíčkoch a zvieratkách s pekným názvom Supermaznáčikovia z roku 2019.  

     Upútavka na film  Supermaznáčikovia  (2:06 minúty).  

 „Ideálne je mať čo najširšiu databázu, z ktorej filmy vyberáme, preto akceptujeme akúkoľvek formu podpory z MEDIA, či už výberovú podporu kinodistribúcie alebo aj reinvestovanie v rámci automatickej podpory, prípadne podpory vývoja,“ približuje Vladimír Štric kľúč výberu filmov do festivalového programu a dodáva: „Ročne vzniká viac než tristo európskych filmov s podporou programu Kreatívna Európa – MEDIA a tie najlepšie sa dostávajú aj do slovenskej distribúcie. Inými slovami, radostne sme mali z čoho vyberať.“  

 Minifestival európskeho filmu organizujú: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Creative Europe Desk Slovensko v projekte Kino doma. Partnerské kiná podujatia sú: Kino Lumière – kino Slovenského filmového ústavu Bratislava, Kino Úsmev Košice, Kino Akademik Banská Štiavnica a Kino Iskra Kežmarok.  

 Program  Minifestivalu európskeho filmu 2020  

 21. 5. 2020 (štvrtok) – 20:20 hod. – Všetci to vedia (réžia Asghar Farhadi, Španielsko, 2018, 133 minút)
 22. 5. 2020 (piatok ) – 20:20 hod. – Šťastný Lazzaro (r. Alice Rohrwacher, Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Švajčiarsko, 2018, 130 minút)
 23. 5. 2020 (sobota) – 17:00 hod. – Supermaznáčikovia (r. Reinhard Kloos, Nemecko, Čína, Veľká Británia, 2019, 92 minút)
 23. 5. 2020 (sobota) – 20:20 hod. – Bolesť a sláva (r. Pedro Almodóvar, Španielsko, 2018, 113 minút)
 24. 5. 2020 (nedeľa) – 20:20 hod. – Portrét ženy v plameňoch (r. Céline Sciamma, Francúzsko, 2019, 119 minút)
 25. 5.2020 (pondelok) – 20:20 hod. – Jack stavia dom (r. Lars von Trier, Francúzsko, Nemecko, Dánsko, Švédsko, 2018, 155 minút)
 26. 5. 2020 (utorok) – 20:20 hod. – Judy  (r. Rupert Goold, Veľká Británia, 2019, 118 minút)
 27. 5. 2020 (streda) – 20:20 hod. – Oni a Silvio (r. Paolo Sorrentino, Taliansko, Francúzsko, 2018, 150 minút)
 28. 5. 2020 (štvrtok) – 20:20 hod. – McQueen (r. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui, V. Británia, 2018, 111 minút)
 29. 5. 2020 (piatok) – 20:20 – Kursk (r. Thomas Vinterberg, Belgicko, Luxembursko, 2018, 117 minút)

 dôležité odkazy - linky 

 Všetky filmové projekcie sa realizujú zdarma, voľné vstupenky si je však potrebné včas rezervovať na webstránke  https://kino-doma.sk/  - kde sú aj potrebné informácie a technické podmienky a program podujatia.  
   •  Kino doma.sk  ---  link.  
   •  Podrobnosti o projekte  Kino Lumière doma  ---  link.  
   •  Kino Lumière doma  -  ako na to?  ---  link.  
   •  Kino Lumière - Facebook  ---  link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?