Šanca na lepšiu kondíciu kultúry

Autor: Martin Droppa | 12.5.2020 o 20:20 | (upravené 13.5.2020 o 16:07) Karma článku: 4,64 | Prečítané:  220x

  Peter Dubecký:  "Je to prvé programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa priamo a vecne nachádza aj Slovenský filmový ústav."  

 Schválené programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky na roky 2020 až 2024 v oblasti kinematografie pre web SME blog aktuálne hodnotí Mgr. Art. Peter Dubecký - generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu.  

 Aký je váš názor na tie časti programového vyhlásenia slovenskej vlády, ktoré sa dotýkajú našej kinematografie a Slovenského filmového ústavu?  
"Programové vyhlásenie vlády som si celé starostlivo prečítal a musím povedať, že časť, venovaná kultúre, je veľmi ambiciózna. Ak sa to, čo je v nej z veľkej miery podarí naplniť, kultúra sa na Slovensku určite dostane do podstatne lepšej kondície, než aká je v súčasnosti. Bude to veľmi dôležité pre domácu kultúru aj vo vzťahu k jej prezentácii do zahraničia. Oceňujem snahu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v oblasti starostlivosti o pamäťové a fondové inštitúcie. Je to prvé programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa priamo a vecne nachádza aj Slovenský filmový ústav, čo ma, samozrejme, veľmi teší. Súvisí to s naším projektom Systematická obnova a záchrana audiovizuálneho dedičstva a jeho sprístupňovania, ktorý úspešne realizujeme už od roku 2006 a v roku 2031 by sme ho mali ukončiť. Pre nás to má veľký význam, pretože od toho sa odvíja digitalizácia audiovizuálnych diel, stratégia ich uvádzania doma i v zahraničí - a súvisí to aj s naším Kinom Lumière, ktorého projekt rekonštrukcie a obnovy by sme radi v tomto štvorročnom období dokončili. Veľmi vítam, že programové vyhlásenie vlády tematizuje problematiku bezbariérového prístupu, pretože v Kine Lumière plánujeme vybudovať výťah a sprístupniť tak aj dve spodné kinosály imobilným občanom. Tiež som rád, že má byť zriadené múzeum 20. storočia a pevne verím, že audiovizuálne umenie v ňom bude zastúpené aj prostredníctvom nášho pripravovaného Múzea slovenskej kinematografie."

 Politika zliav v Kine Lumière  

Kine Lumière, ktoré spravuje Slovenský filmový ústav, zatiaľ nevedia ako budú zľavy zo vstupného modifikované po nabehnutí do štandardného režimu projekcií. Kino Lumière už tradične udržiava systém zliav - a to dlhé roky. Počas riadnej, nerušenej prevádzky kina platili tieto zľavy: zľava vo výške 1,- euro pre zdravotne ťažko postihnutých zo štandardnej ceny vstupenky, zľava 1,- euro pre seniorov a seniorky zo štandardnej ceny vstupenky, zľava 1,- euro zo štandardnej ceny vstupenky pre držiteľov a držiteľky preukazov Filmového klubu, zľava vo výške 1,- euro pre deti vo veku do 15 rokov v rámci programovLumière deťom a Lumière mladým. Vstupenka v rámci cyklu SENior kino pre seniorky a seniorov aj ich sprievod stojí 2,- eurá - štandardná vstupenka pritom stojí 4,- eurá. Sprievod pre zdravotne ťažko postihnuté osoby má vstup na predstavenia bezplatný.

 Čo pripravuje Slovenský filmový ústav v najbližšom čase  

V sobotu 18. apríla 2020Kino Lumière - ako prvé na Slovensku - spustilo projekt Kino Lumière doma - projekciou francúzskeho filmu Zažiť to znovu z roku 2019, ktorý režíroval Nicolas Bedos. Ako projekt, tak i film sa stretli s veľkým záujmom verejnosti. Filmy v rámci projektu Kino Lumière doma sú uvádzané trikrát do týždňa. Súčasťou projekcií je lektorský úvod a krátky film alebo dobová reklama zo zbierok Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu. Doteraz sa online premietalo jedenásťkrát, najviac divákov videlo kórejský oscarový film Parazit z roku 2019 od režiséra Joona Ho Bonga, ktorý vlani získal Zlatú palmu na Medzinárodnom filmovom festivale Cannes. Záujem divákov vzbudil aj kultový slovenský film Na krásnom modrom Dunaji z roku 1994 v réžii Štefana Semjana - tento film patrí do prvej päťky najsledovanejších filmov v tomto projekte. Okrem toho pracovníčky a pracovníci Slovenského filmového ústavu pracujú na projekte Kino doma, ku ktorému sa pridali aj kiná Úsmev v Košiciach, Akademik v Banskej Štiavnici a Iskra v Kežmarku a pripravujú sa na znovuotvorenie Kina Lumière a na zabezpečenie prísnych hygienických opatrení s tým súvisiacich. Otváranie kín a divadiel je naplánované vo štvrtej fáze uvoľňovania opatrení, čo by pri najoptimistickejšom variante mohlo nastať už 20. mája 2020. V Slovenskom filmovom ústave veria, že v júni tohto roku už určite budú môcť privítať divákov aj osobne, nielen cez monitor počítača. V rovnakom čase a za dodržania rovnakých podmienok sa otvorí pre verejnosť aj knižnica či ostatné odborné pracoviská Slovenského filmového ústavu.

 Situácia v Slovenskom filmovom ústave  

V súvislosti s pandémiou koronavírusu bolo do odvolania zatvorené nielenKino Lumière, ale zrušené boli aj všetky aktivity a služby Slovenského filmového ústavu určené pre verejnosť. Chod inštitúcie sa ale nezastavil a pri dodržaní všetkých hygienických nariadení a počas práce doma mnohé činnosti naprieč oddeleniami pokračovali a pokračujú. V oblasti edičnej produkcie sa napríklad pripravuje vydanie blu-ray nosiča s oboma celovečernými i s krátkymi filmami Ela Havettu, blu-ray a DVD s filmom Obchod na korze i s filmom Ružové sny.  Na DVD nosičoch tento rok vyjdú filmy Utekajme, už ide!Na krásnom modrom Dunaji. Pracuje sa aj na monografii o filmovom historikovi, režisérovi i scenáristovi Ivanovi Rumanovskom, na profile Heleny Třeštíkovej aj na filmologickom zborníku textov Obraz – slovo – zvuk. Mesačník Film.sk vyšiel netradične ako dvojčíslo 4 - 5 / 2020 s rozšíreným počtom strán.

 Predajňa Klapka.sk už funguje 

K zatvoreným prevádzkam Slovenského filmového ústavu v čase šírenia koronavírusu patrila aj predajňaKlapka.sk s filmovým sortimentom. Predajňa je už od 22. marca 2020 opäť otvorená a funguje aj jej online predaj. K novinkám z jej sortmentu patria napríklad DVD nosiče s filmom Pomaľované vtáča z roku 2019 režiséra Václava Marhoula či kolekcie animovaných filmov pre deti: DVD Websterovci II a 3-DVD Mimi a Líza, alebo reedícia DVD Český animovaný film 1925 – 1945 a DVD a blu-ray nosiče s filmami Jana Kříženeckého. Pre fajnšmekrov sú v predaji aj filmy Karla Zemana na DVD a blu-ray nosičoch a tiež plagáty priamo z Muzea Karla Zemana v Prahe. Celá ponuka predajne je na jej webstránke.
 Za sprostredkovanie rozhovoru a za doplňujúce informácie ďakujem Simone Nôtovej - tlačovej tajomníčke Slovenského filmového ústavu.  
        dôležité odkazy  
  Slovenský filmový ústav  ---  link.  
  PredajňaKlapka.sk  --- link.  
  Projekt  Kino Lumière doma  ---  link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?