Plavba zreštaurovaným Dunajom

Autor: Martin Droppa | 5.5.2020 o 14:41 | (upravené 22.10.2020 o 10:10) Karma článku: 3,19 | Prečítané:  734x

  Začiatok 90. rokov XX. storočia, euforická atmosféra slobody, kamarátske bláznovstvá, ale i krimizápletka a Andy Warhol.  

 Projekt Kino Lumière doma - prvý svojho druhu na Slovensku - uvádza od polovice tohtoročného marca prostredníctvom online projekcií súčasné filmy, ktorých distribučnú cestu v kinách zastavila pandémia koronavírusu. Prvým dlhometrážnym slovenským titulom zo zbierok Slovenského filmového ústavu v jeho programe bude už kultový, známy slovenský film Na krásnom modrom Dunaji z roku 1994 od režiséra Štefana Semjana. Film vznikol v euforickom porevolučnom období návalu radosti zo slobody a zKina Lumière bude uvedený online už v sobotu 9. mája 2020 o 20:20 hodine. Diváci majú jedinečnú šancu prvýkrát uvidieť film vo veľmi kvalitnej digitálne reštaurovanej podobe.  

 Bláznivá komédia s kriminálnou zápletkou o troch bohémskych kamarátoch sa odohráva v Bratislave na začiatku 90. rokov minulého storočia. Začína sa krádežou obrazu Andyho Warhola, pokračuje policajnou naháňačkou a prináša príbeh plný zvratov, prekvapení a vtipných epizód. Film nakrútil ako svoj dlhometrážny debut režisér Štefan Semjan, scenár napísal spolu s Marošom Hečkom a ešte pred realizáciou filmu zaň získali viacero medzinárodných ocenení, medzi nimi aj víťazstvo v súťaži Hartley-Merrill Prize, ktorú organizuje nadácia Roberta Redforda Sundance Institute. Film v slovenských kinách videlo 57 006 divákov a ešte v roku 2010 sa držal na deviatej priečke rebríčka Top 10 najnavštevovanejších domácich filmov v ére samostatného Slovenska.  

 Trojicu slobodomyseľných kamarátov vo filme stvárnili Ady Hajdu, Juraj Johanides a Maroš Kramár. „Mal som vtedy tridsať jeden či tridsať dvaa rokov,“ stále živo si spomína na nakrúcanie Juraj Johanides, dnes režisér, ktorý vo filme herecky debutoval, dodávajúc: „Musím povedať, že som sa so Štefanom dosť pohádal, lebo som bol presvedčený, že sme veľmi starí na ten film, že by ho mali hrať oveľa mladší ľudia. Všetky situácie, ktoré sa tam dejú, prináležia viac mladším ľuďom, ktorí si ešte v podstate nič neuvedomujú. Ale bolo medzi nami veľmi silné priateľstvo, a preto som ten film so Štefanom nakoniec točil, aj keď ešte dva dni pred natáčaním som bol hlboko presvedčený, že tam nebudem hrať.“ Vo filme okrem spomenutej trojice účinkujú aj Marián Labuda, Andy Hryc, Ľubomír Paulovič, Peter Bzdúch, František Kovár, Anna Šišková i vtedy ešte študentka herectva Silvia Šuvadová. Zaujímavosťou je, že postavu Maroša Kramára mal pôvodne hrať Roman Luknár, lenže v tom čase si plnil rodičovské povinnosti v ďalekom Španielsku.  

 Hlavní hrdinovia zažívajú dobrodružstvá na hranici zákona. Užívajú si neviazanú zábavu, sexuálnu slobodu a nemajú žiadne obavy pred budúcnosťou. Táto nálada charakterizovala aj dobu, v ktorej sa film odohráva. Jeho názov Na krásnom modrom Dunaji má zároveň ironický podtón, tvorcovia v dobovej explikácii vysvetľujú, že film je tiež príbehom „o Dunaji, ktorý nie je modrý, aj keď dokáže byť krásny - záleží len na tých, ktorí dokážu ešte cítiť, nebyť ľahostajní a zachovávať premenlivú a stále živú úctu k životu.“ Ich zámerom bolo „rozprávať o Slovákoch s otvorenou sebairóniu a zdrvujúcou nahotou“. Takmer celý film sa nakrúcal v Bratislave, malá časť sa odohrávala neďaleko Lozorna. Dnes je film aj historickým obrazovým sprievodcom po našom hlavnom meste v jeho raných rokoch slobody po páde socializmu. Film je zaujímavý i po hudobnej stránke - je v ňom použitá hudba spolupracovníka Jima Jarmuscha, džezového muzikanta Johna Lurieho a jeho skupiny The Lounge Lizard, pod záverečnými titulkami znie The Passenger v podaní Iggyho Popa a naživo uvidíte Tonyho Ducháčka s jeho skupinou Garage,“  hovorí o filme Miro Ulman, dramaturg divácky veľmi obľúbeného cykluMusic & FilmKine Lumière, ktorý film pred sobotnou online projekciou odborne a zasvätene lektorsky uvedie.  
    Dobová upútavka na film  Na krásnom modrom Dunaji  (1:26 minúta).  

 Film Na krásnom modrom Dunaji bude prvý raz uvedený v digitálne reštaurovanej podobe, ktorú získal v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu. Ide zároveň o jeden z prvých filmov, na ktorých sa Slovenský filmový ústav v čase jeho vzniku podieľal ako koproducent. Film je považovaný za významnú dobovú a generačnú výpoveď a pre jeho priaznivcov je kultový. „Prečo? Lebo je tam ľahkosť. Robíme tam, samozrejme, bláznivé veci, na ktoré sa ľudia radi pozerajú. A sú tam výborné scény...“ myslí si Juraj Johandies. Slovenský filmový ústav v druhej polovici tohto roka vydá film na DVD nosiči, diváci na ňom nájdu i film o filme, ktorý režisérsky pripravuje Juraj Johanides a vystupujú v ňom herci i tvorcovia diela.  
 Technické informácie k projektu  Kino Lumière doma  --- link. 
 Podrobnosti o projekte Kino Lumière doma  --- link. 

 Kino Lumière  - Facebook --- link. 
 Podrobnosti, detaily o filme  Na krásnom modrom Dunaji  --- link. 
  ___
 Súvisiaci článok:  Úspech nášho prvého kina domov  --- link. 
• zdroj článku: 
• Tlačová správa Slovenského filmového ústavu  ---  link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: PCR testy odhalili vyše tisíc nakazených, pribudlo 16 úmrtí

Z 44 769 vykonaných antigénových testov zistili 919 pozitívnych osôb.


Už ste čítali?