reklama

Kto získa Cenu Oskára Čepana 2020?

• Medzinárodná porota odborníkov a odborníčok, profesijne pôsobiacich v Minneapolise, v Osle, Berlíne a v Prahe, zasadne online. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Do Ceny Oskára Čepana 2020 sa v súlade s podmienkami a štatútom projektu prihlásilo 36 umelcov a umelkýň vo veku do 40 rokov. Uzávierka výzvy bola v utorok 31. marca 2020 o polnoci. Medzinárodná porota odborníkov a odborníčok, ktorí profesijne pôsobia v Minneapolise, v Osle, v Berlíne a v Prahe zasadne – v rámci ochranných opatrení proti šíreniu vírusu Covid - 19 – online v pôvodne plánovanom termíne, teda 23. apríla 2020, aby vybrala tohtoročných finalistov, finalistiek Ceny Oskára Čepana. Portfóliá prihlásených umelcov bude mať porota k dispozícii tri týždne pred termínom zasadnutia. Výstava jubilejného 25. ročníka Ceny Oskára Čepana sa uskutoční v Novej synagóge v Žiline. Meno laureáta či laureátky Ceny bude známe 13. novembra 2020. Cenu Oskára Čepana organizuje slovenská Nadácia – Centrum súčasného umenia, Bratislava. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
• Banner Ceny Oskára Čepana 2020. •
• Banner Ceny Oskára Čepana 2020. • (zdroj: • Zdroj: bARSdobrýchýr •)

 “V mene organizátora Ceny Oskára Čepana ďakujeme všetkým, ktorí sa prihlásili do aktuálneho ročníka projektu. Hoci sme sa ocitli v dobe nepredvídateľnosti a absolútnej neistoty, sme maximálne odhodlaní urobiť všetko preto, aby to budúci finalisti Ceny pocítili čo najmenej,” povedala riaditeľka Nadácie - Centrum súčasného umenia a zároveň Ceny Oskára Čepana Lucia Gavulová. Vedenie Ceny Oskára Čepana muselo prehodnotiť nastavené termíny a časové rámce priebehu projektu a zvážiť, čo je v danej situácii zvládnuteľné a realizovateľné. „Keďže zloženie poroty je medzinárodné, jej prvé tohtoročné zasadnutie predpokladalo presuny členov naprieč Minneapolisom, Oslom, Berlínom a Prahou do Bratislavy. Aktuálna alternatíva, ktorá vychádza z danej situácie a nutnosti adaptovať sa - v záujme ochrany všetkých zúčastnených - je online zasadnutie a výber finalistov tohto ročníka, ktorý technicky bezproblémovo umožňuje elektronická databáza prihlásených umelcov, sprístupnená niekoľko týždňov pred spojením sa členov poroty,“ dodala Lucia Gavulová. 
 Členmi a členkami poroty Ceny Oskára Čepana pre roky 2019 a 2020 (a teda pokračujúcimi porotcami z minulého roka) sú Vjera Borozan z Českej republiky - historička umenia, kurátorka a pedagogička na Katedre teórie a dejín umenia na Akademii výtvarných umění v Praze, Bartholomew Ryan z USA - nezávislý kurátor a teoretik umenia, absolvent Center for Curatorial Studies / Bard College a Jaro Varga zo Slovenskej republiky - umelec s medzinárodným presahom a kurátor súčasného vizuálneho umenia. Novými členmi v porote na obdobie rokov 2020 a 2021 sú Kathrin Bentele zo Švajčiarska - kurátorka a publicistka, v minulosti aktívna v Artists Space New York, Kunsthaus Glarus a aktuálne v KW Institute for Contemporary Art Berlin a Jan Verwoert z Holandska - kritik a publicista v oblasti súčasného vizuálneho umenia a kultúrnej teórie, profesor na Oslo National Academy of the Arts a Piet Zwart Institute v Rotterdame. Aktuálne výtvarníci, grafici a počítačoví programátori intenzívne pracujú na novej webstránke projektu a na príprave katalógu Ceny Oskára Čepana 2019. Jeho obsah budú tvoriť príspevky medzinárodných kapacít a bohatý obrazový materiál k výstave, ako aj k realizácii minulého ročníka ocenenia. 
 Cena Oskára Čepana vznikla v roku 1996 a je určená vizuálnym umelcom vo veku do 40 rokov. Účasť v súťaži nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom. Projekt realizuje od roku 2001 Nadácia – Centrum súčasného umenia, aktuálne v spolupráci a s finančnou podporou platformy na podporu súčasného umenia collectiv, programu Residency Unlimited a nadácie Trust for Mutual Understanding. Z verejných zdrojov projekt podporil Fond na podporu umenia. Cena je súčasťou medzinárodnej siete ocenení Young Visual Artists Awards, organizovaných v krajinách stredovýchodnej Európy. Mediálni partneri aktuálnej Ceny Oskára Čepana sú Denník N, RTVS, Rádio Devín, Rádio_FM, SITA, WebNoviny.sk, Flash Art, Artalk.cz, Vlna, podujatie mediálne podporuje bARSdobrýchýr - Ppublic relations servis, zameraný na udalosti a projekty spojené s kultúrou, s umením a so spoločenskými vedami. 
 Oskár Čepan (1925 - 1992) bol literárnym vedcom, výtvarným teoretikom a kritikom, umelcom, archeológom a paleontológom. 
• zdroje článku: •
• Správa z PR agentúry bARSdobrýchýr a archív autora --- link. •

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu