V nedeľu si zapnite našu 'Dvojku'

Autor: Martin Droppa | 17.2.2020 o 0:11 | Karma článku: 3,79 | Prečítané:  1221x

 Poznačte si, prosím - v nedeľu 23. februára 2020 si o 20:40 hodine zapnite verejnoprávnu televíziu - presnejšie: našu 'Dvojku.'  

V nedeľu 23. februára 2020 o 20:40 hodine

uvedie Rozhlas a televízia Slovenska na 'Dvojke'

v televíznej premiére dokumentárny film

Život za divadlo

 Dokumentárny film Život za divadlo je príspevkom režisérky a dokumentaristky Anny Gruskovej k stému výročiu vzniku profesionálneho divadla na Slovensku. Jeho začiatky sú opradené mnohými mýtmi a dezinterpretáciami. Autorka sa v dokumente zamerala na päť výrazných osobností divadla - na Oskara Nedbala, na Viktora Šulca, na Jána Jamnického, na Magdu Husákoú - Lokvencovú a na Blaha Uhlára, ktorých osudovo, celoživotne poznačila vášeň k ich profesii, k divadlu, ale i doba, v ktorej žili, pôsobili, tvorili.  
 Film má za sebou kinopremiéru, ktorá bola v bratislavskom Kine Lumière 30. januára t. r. a ktorú osobnou účasťou podporili desiatky divadelníkov. Čaká ich celý sled ďalších udalostí, ktoré sa uskutočnia v rámci Roku slovenského divadla 2020, ktorý vyhlásila slovenská vláda. „Dokument  Život za divadlo čakajú aj projekcie na výstave Storočie divadla – stopy a postoje v Historickom múzeu Slovenského národného múzea na Bratislavskom hrade; a to 16. mája a 13. júna tohto roku,“ doplnila Anna Grusková, ktorá sa podpísala pod réžiu, scenár, námet aj produkciu tohto výnimočného a pôsobivého filmu.  
     Upútavka na film  Život za divadlo  (1 minúta).  

 Témou dokumentu Život za divadlo je konfrontácia profesionálneho divadla na Slovensku a doby, v ktorej vznikalo. Autorka chcela priniesť nový uhol pohľadu na divadelné umenie, ktoré býva zväčša prezentované bez širších spoločenských súvislostí. Vo filme účinkujú a vybranú päticu predstavujú: riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Feketeteatrologička Michaela Mojžišováteatrologička Eva Kyselováteatrológ Karol Mišovicrežisérka a performerka Sláva Daubnerová, teatrológ Marek Godovičrežisér a spoluzakladateľ divadla Stoka Blaho Uhlár, herci a herečky Stoky a mnohí ďalší zo záznamu. Vizuálna línia filmu vytvára samostatný celok. Okrem Blaha Uhlára, jediného žijúceho divadelného umelca z výberu, sú všetci ostatní zastúpení iba čiastkovo - svojimi hlasmi, filmovými záznamami, fotografiami, dokumentmi, spomienkami pamätníkov. Diváci ich sledujú aj prostredníctvom videoprojekcie, a to najmä v autentických priestoroch Divadelného ústavu, v jeho akoby tajuplných miestnostiach plných starých kartoték, krabíc z pozostalostí...  

•  Anna Grusková (1962) odpremiérovala v roku 2018 dokument Smutné jazyky, pred ním celovečerné tituly: Rabínka (2012), Návrat do horiaceho domu (2014), Profesionálna cudzinka (2016). Na filme Život za divadlo s ňou spolupracovali: kameraman Ivo Mikostrihač Rado Dúbravskýhudobník András Cséfalvayvýtvarníci Matúš Lányi a Andrej Kolenčík. Koproducentmi filmu Život za divadlo sú: Rozhlas a televízia Slovenska, občianske združenie Reminiscencie, Slovenský filmový ústav. Finančná podpora filmu: Audiovizuálny fond. Odborná spolupráca na filme: Divadelný ústav.  
  Podrobne o filme, profily účinkujúcich:  Sladká i trpká krása nášho divadla  - link.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?