Veľká výzva pre umelcov do 40

Autor: Martin Droppa | 23.1.2020 o 4:56 | Karma článku: 1,79 | Prečítané:  268x

 Tvorcom súčasného vizuálneho umenia sa popri možnostiach predstaviť svoje diela na Slovensku i za hranicami ponúka aj súťaž.  

 Na konci januára, presne 31. januára 2020, vyhlási Nadácia - Centrum súčasného umenia otvorenú výzvu na prihlášky do jubilejného 25. ročníka súťaže

Cena Oskára Čepana

Vizuálni umelci či umelkyne vo veku do 40 rokov budú mať možnosť, šancu zareagovať na výzvu do 31. marca 2020. Výstava minuloročných finalistov Ceny Oskára Čepana, nazvaná Ekológia túžby, potrvá vo Východoslovenskej galérii v Košiciach do 1. marca 2020. Za ostatné dva mesiace ju navštívilo vyše 1 700 návštevníkov. Výstavu jubilejného 25. ročníka bude hostiť Nová synagóga v Žiline, čo jej vedenie a zamestnanci vnímajú ako česť i poctu a súčasne i veľkú zodpovednosť. Meno laureáta či laureátky Ceny Oskára Čepana 2020  bude umeniachtivej verejnosti známe 13. novembra 2020.  

 „Čaká nás uvedenie nového webu projektu, zároveň trvá výstava finalistov minulého ročníka ceny vo Východoslovenskej galérii v Košiciach, kde sa bude čoskoro - počas víkendu 21. až 23. februára tohto roku - konať cyklus prednášok, projekcií a DJ setov pod kuratelou finalistu ceny, Dávida Koroncziho, ktorým sa pomyselne zavŕši štvrťročné trvanie výstavy. Potom, 5. marca, uvedieme v Kunsthalle Bratislava - v priestore LAB-u - samostatnú výstavu laureátky Ceny Oskára Čepana 2018 Emílie Rigovej s názvom Čohaňi z Koni Ajlend. Pripravujeme tiež katalóg výstavy minuloročných finalistov ceny a verejnú diskusiu o financovaní projektu. Odborná porota, ktorá vyberie finalistov aktuálneho ročníka ceny, sa v Bratislave stretne v druhej polovici apríla. Výstava finalistov sa bude tento rok inštalovať v priestoroch žilinskej Novej synagógy, na spoluprácu s ktorou sa už teraz veľmi tešíme a pripravujeme,” predstavila najaktuálnejšie plány riaditeľka Nadácie - Centrum súčasného umenia a zároveň Ceny Oskára Čepana  Lucia Gavulová. 

 Z východného Slovenska, kde sa stala dejiskom Ceny Oskára Čepana 2019  Východoslovenská galéria v Košiciach, sa tohto roku projekt presunie do Žiliny, do tamojšej Novej synagógy. “Hostiť Čepana v Novej synagóge je česť, pocta i zodpovednosť zároveň. Cenu som mal vždy rád a vždy som ju sledoval. Je to podľa mňa najlepšia cena pre umelcov u nás. Dôležitá je jej budúcnosť a to, ako k nej môžeme ja a synagóga prispieť. Tento rok preto chceme byť jej aktívnou súčasťou. Okrem toho ma baví byť aj v dobrej partii s organizátormi a na mape spolupracujúcich inštitúcií, akými bola i je napríklad Východoslovenská galéria v Košiciach. Pre neveľké mesto, akým je Žilina je to veľká, ale i veľmi významná výzva,” povedal Marek Adamov, zakladateľ Centra pre súčasné umenie a kultúru Novej synagógy v Žiline.  

 Laureáta či laureátku 25. ročníka Ceny Oskára Čepana čaká dvojmesačný rezidenčný pobyt v New Yorku, a to v spolupráci s Trust for Mutual Understanding a Residency Unlimited, finančná odmena, samostatná výstava a podpora Nadácie - Centra súčasného umenia pri zaistení ďalších výstav, projektov a prezentácií na Slovensku i v zahraničí. Minuloročný víťaz ceny - Erik Sikora, odchádza na rezidenciu 1. marca 2020.  
 

  Na aktuálnej výstave finalistov Ceny Oskára Čepana 2019 v Košiciach Ekológia túžby môžu návštevníci vidieť okrem vystavených diel Erika Sikoru (1986) aj diela štyroch finalistov súťaže: Jana Durinu (1988), Dávida Koroncziho (1990), Milana Mazúra (1989) a napokon aj Gabriely Zigovej (1989). Kurátorom úspešnej košickej výstavy je Václav Janoščík.  

 Súťaž Cena Oskára Čepana vznikla v roku 1996 a je určená vizuálnym umelcom do veku 40 rokov. Účasť v súťaži nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom. Projekt realizuje od roku 2001 Nadácia - Centrum súčasného umenia, od roku 2016 v spolupráci s Residency Unlimited, Trust for Mutual Understanding a s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Od roku 2018 je spoluorganizátorom ceny platforma na podporu súčasného umenia collective. Cena je súčasťou medzinárodnej siete ocenení YVAA (Young Visual Artists Awards), organizovaných v krajinách stredovýchodnej Európy.  
  Oskár Čepan (1925 - 1992) patrí medzi najväčšie osobnosti slovenskej vedy a kultúry dvadsiateho storočia. Bol literárnym vedcom, výtvarným teoretikom a kritikom, výtvarníkom, archeológom a paleontológom. Vo výtvarnom umení bol Oskár Čepan už v štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia autorom surrealistických koláží. V päťdesiatych rokoch tvoril abstraktné geometrické zápisníkové záznamy a od konca šesťdesiatych do konca osemdesiatych rokov intermediálne literáže.  
     Viac o  Cene Oskára Čepana  - facebook --- link.  
     Viac o Oskárovi Čepanovi - facebook --- link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Jakub Benko

Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme)

Videl som ho usmievať sa na kremačné pece.


Už ste čítali?