Petržalka ako inšpirujúci genius loci

Autor: Martin Droppa | 6.1.2020 o 14:14 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  1258x

•  Petržalka, kedysi malá obec, po nemecky Unger Au, vznikla v prvej polovici XIII. storočia. Čas a doba spravili z Petržalky fenomén.  •

 Dnes je Petržalka známou, samostatnou mestskou časťou Bratislavy, počtom obyvateľov viac než 103 000 je bezkonkurenčne najväčšou na Slovensku. Súčasne Petržalku môžeme označiť charakteristikou 'najväčšie sídlisko na Slovensku,' patriace medzi najhustejšie obývané oblasti nielen u nás, ale aj v strednej Európe. Tento článok ale nie je prvoplánovo o histórii či súčasnosti Petržalky - aj keď k poznaniu histórie a súčasnosti Petržalky smeruje.  

 Čitateľky a čitatelia mojich článkov na blogu si určite spomenú na cyklus Kino Čas. V rámci neho sa s mesačnou periodicitou v bratislavskom Kine Lumière premietali pozoruhodné, zaujímavé aj cenné krátke dokumenty z archívov Slovenského filmového ústavu. Projekcie dramaturgicky pripravovala a uvádzala filmová historička Eva Filová. Treba doplniť, že cyklus Kino Čas (ktorý sa začal v januári 2018) sa pôvodne volal Kraťasy z archívu (za názvom bol názov príslušného dielu). Kraťasy z archívu, spolu s cyklom Kino Čas, "bežali" v Kine Lumière šesť rokov - teraz vstupujú do siedmeho ročníka, čo je bez pochýb obdivuhodné.  
Fenoménu, zvanému Petržalka, bude venovaný januárový diel cyklu s názvom

Kraťasy z archívu: Petržalské variácie

Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava

pondelok - 20. januára 2020 o 18:20 hodine

 "Cyklus krátkych filmov Kraťasy z archívu vstupuje do siedmeho roku svojej existencie s novou koncepciou, ktorou prepojí filmárov generácií spred roku 1989 s tou, ktorá nastúpila po roku 2000. 'Kraťasové stretnutia' tak ponúknu konfrontáciu tvorby tých filmárov, ktorí nakrúcali v podmienkach štátneho monopolu - a tých, ktorí tvorili a tvoria v nezávislých produkciách. Bude to konfrontácia inštitucionálnych a osobných zámerov v rovine objednávkový versus autorský film, porovnanie rôznych prístupov k jednej tematike," vysvetľuje Eva Filová, ktorá opäť bude Kraťasy z archívu dramaturgicky pripravovať a lektorsky uvádzať, a konkretizuje: "V prípade Petržalských variácíí sa zameriame na výstavbu Petržalky a na život v nej. V cykle Kraťasy z archívu sa budeme venovať aj filmovému - dokumentárnemu uchopeniu tém vojna a holokaust vo filme, vo fotografi, ale i v spomienkach. Budeme rečou dokumentu hovoriť o Rómoch a o ich živote kedysi a dnes, o výstavbe fabrík v období industrializácie Slovenska, ale aj o ich zániku či transformácii a raste v nových ekonomických podmienkach po páde komunizmu. Verím, že divácky zaujmú aj dokumenty o práci v kameňolome a o kameni ako o umelecky inšpiratívnom materiáli, o vzostupe a o páde filmových ateliérov Koliba či o konfrontácii rôznych technológií pri tvorbe filmu - o klasickom filmom páse versus digitálnom filme." Doplňme, že z mladšej generácie filmových tvorcov sa v cykle Kraťasy z archívu predstaví v podstate neznáma alebo málo známa dokumentárna tvorba režisérov Juraja Chlpíka, Kataríny Kerekesovej, Roberta Kirchhoffa, Zuzany Piussi, Mareka Šulíka, Jara Vojteka a ďalších.  

 V sedemdesiatich rokoch XX. storočia sa začala výstavba najväčšieho bratislavského - a napokon aj slovenského sídliska - Petržalky. O tom, ako sa menila tvár starej Petržalky na Petržalku novú, o tom, ako sa v nej žilo a žije, bývalo a býva - o tom bude januárový diel cyklu Kraťasy z archívu. Ponúka nám štyri filmové dokumenty.  

Kraťasy z archívu: Petržalské variácie
Kino Lumière, 20. januára 2020 o 18:20 hodine

     Tak rastie naše hlavné mesto Bratislava  
Réžia Kazimír Barlík, 1979, 17 minút
Dokumentárny film o výstavbe Bratislavy - hlavného mesta Slovenskej socialistickej republiky.
  
  Výstavba Bratislavy - Petržalky  
Réžia Jozef Dučák, 1985, 23 minút
Propagačný film o výstavbe mestského sektora Petržalka.
   
  Sonda 2 / 1988 - Ideálne sídlisko  
Réžia Ľubomír Štecko, 1988, 17 minút
Film so snahou ukázať možnosti zlepšenia situácie vo výstavbe sídlisk.
   
  Identita Petržalky  
Réžia Juraj Chlpík, 2010, 24 minút
Filmový dokument, voľne nadväzujúci na rovnomennú výstavu z roku 2006, ktorá bola nainštalovaná na bratislavskom Moste SNP.

  Celkový čas projekcií: 81 minút + lektorský úvod.  

 Kino Lumière  - program, predpredaj vstupeniek (aj online), informácie --- link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Stačilo krátke prepáčte, naletel som volavke

Krajina má právo na politikov, ktorým môže veriť.


Už ste čítali?