Majestátnosť v drobnostiach

Autor: Martin Droppa | 9.12.2019 o 15:16 | Karma článku: 2,63 | Prečítané:  130x

  Vo Vile Flóra v Starom Smokovci sa uskutoční vyše dvojmesačná výstava z tvorby výtvarníka, grafika a rytca Martina Činovského.    

 Výstavu s názvom  Martin Činovský:  Monumentalita miniatúry  pripravila Tatranská galéria v Poprade v spolupráci s Mestom Vysoké Tatry, Mestským kultúrnym a osvetovým strediskom Vysoké Tatry, s Prešovským samosprávnym krajom a s vystavujúcim umelcom. Vernisáž výstavy vo Vile Flóra v Starom Smokovci sa uskutoční v piatok 13. decembra 2019 o 16:00 hodine - výstava bude sprístupnená do 8. marca 2020.   

 Výstava Monumentalita miniatúry predstaví výber z tvorby výtvarníka, grafika a rytca Martina Činovského - jeho rytecké prepisy prírodných artefaktov z prostredia Vysokých Tatier (emisia Europa TANAP), zábery jaskynných útvarov (emisia Jaskyne), chránených rastlín a prírody, ako aj historicky cenných umeleckých pamiatok a archeologických lokalít: Krásy našej vlasti – Spišský hradBanská ŠtiavnicaVlkolínecBudatínKrásna Hôrka, ale i architektonické dominanty miest ZvolenLevoča. Spomedzi mnohých budú predstavené aj známky emisného radu Umenie, ktoré zobrazujú umelecké diela: napríklad Umučenia sv. Jakuba od neskorogotického Majstra Pavla z Levoče. Známková grafika je špeciálnou výtvarnou disciplínou, ktorá nadobúda v podaní Martina Činovského výsostne profesionálny a zároveň i objavný charakter, v ktorých nechýba špecifický pohľad umelca na ním zobrazované.   

 Doc. Martin Činovský, akademický maliar, ArtD. – maliar, grafik, rytec a tvorca poštových známok, výtvarný pedagóg, zakladateľ slovenskej ryteckej školy, sa narodil 8. marca 1953 v Levoči. V rokoch 1971 až 1977 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde absolvoval oddelenie knižnej tvorby (u profesora Albína Brunovského). Posledný ročník absolvoval na École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs v Paríži. Grafickú špecializáciu si po ukončení štúdia, v rokoch 1979 až 1984, rozšíril o umeleckú ašpirantúru v odbore rytectva poštových známok, ktorú realizoval pod vedením profesorov Albína Brunovského a Josefa Herčíka, predstaviteľa českej ryteckej školy. V roku 1982 absolvoval odbornú stáž v Štátnej tlačiarni poštových známok a cenín vo francúzskom Périgueux. Ako prvý slovenský rytec poštových známok sa podieľal na tvorbe poštových cenín už v roku 1986, kedy rytecky realizoval svoju prvú poštovú známku (X. majstrovstvá sveta vo volejbale žien). Pri príležitosti vzniku samostatnej Slovenskej republiky vyšla podľa autorovho návrhu a rytiny naša vôbec prvá štátnu známka – Slovenský štátny znak.  
 Martin Činovský je niekoľkonásobným nositeľom Ceny ministra za známkovú tvorbu, ocenenia Pocta ministra, medzinárodných ocenení Grand Prix de l`Exposition WIPA Viedeň (1996, za známku Ľudovít Štúr, spolu s Jozefom Balážom; 1995 - III. miesto za známku Martin Benka: Krajina v Terchovej, spolu s Františkom Horniakom) a iných ocenení. Bol mu udelený francúzsky rad Rytiera umenia a literatúry, v Taliansku Medzinárodná cena umenia Perla del ľAdriatico. V roku 2014 mu prezident republiky udelil štátne vyznamenanie Pribinov Kríž I. triedy za zásluhy v kultúrnom rozvoji Slovenska. V roku 2015 mu predseda Národnej rady Slovenskej republiky udelil významnú, zaslúžilú Cenu za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania. Martin Činovský pôsobil ako pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde od roku 1990 viedol oddelenie tvorby cenín a rytectva na katedre grafiky. V súčasnosti pedagogicky pôsobí na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Venuje sa voľnej a užitej grafike. Svoju tvorbu predstavil na mnohých individuálnych i kolektívnych výstavách doma i v zahraničí. Okrem výtvarnej a pedagogickej činnosti sa venuje aj komponovaniu hudby. Žije a tvorí v Bratislave.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Stačilo krátke prepáčte, naletel som volavke

Krajina má právo na politikov, ktorým môže veriť.


Už ste čítali?