Nech sú Vianoce veselými

Autor: Martin Droppa | 5.12.2019 o 9:09 | Karma článku: 1,17 | Prečítané:  359x

  Určite nie je nič lepšieho, než prežiť vianočné sviatky v pokoji i v dobrej nálade - aj so smiechom či aspoň s úsmevom na tvárach.  

 Koniec roka je v znamení slovenských filmových komédií. Edičné oddelenie Slovenského filmového ústavu vydalo kolekciu 3-DVD Zlatý fond slovenskej komédie I.  Obsahuje divácky úspešné veselohry režiséra Jána Lacka. Slovenským komédiám je venovaný aj nástenný Filmový kalendár 2020. Všetky edičné produkty si môžu záujemcovia kúpiť za zvýhodnené ceny na tradičnom Vianočnom filmovom bazári - ktorý bude už od piatku 6. decembra 2019 do soboty 14. decembra 2019 hostiť bratislavské  Kino Lumière.   

   Kolekcia troch DVD-nosičov Zlatý fond slovenskej kinematografie I. obsahuje komédie Jána Lacka z konca 50. rokov XX. storočia. Ide o snímky Statočný zlodej a Šťastie príde v nedeľu z roku 1958 a Skalní v ofsajde z roku 1960. Satirická komédia Statočný zlodej - v hlavnej úlohe s Jozefom Kronerom - je filmová adaptácia divadelnej hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra. Odohráva sa v Bratislave okolo roku 1930 a rozpráva príbeh úradníka dobročinného spolku Jožka Púčika, ktorého falošne obvinia zo sprenevery veľkej čiastky peňazí. Komické situácie vo veselohre o športke a o troch vášnivých mladých stávkaroch Šťastie príde v nedeľu vznikajú predovšetkým z ich spoločného tipovania a predstáv o rýchlom zbohatnutí. Komédia Skalní v ofsajde je zo športového prostredia, hovorí o nekritických športových fanúšikoch a o výtržníkoch na ihriskách i štadiónoch. DVD nosiče majú slovenské aj anglické titulky i audiokomentár pre nevidiacich.  

 „V minulosti sa Slovenský filmový ústav pri vydávaní audiovizuálnych nosičov orientoval prevažne na časové hľadisko a vydával diela, zastupujúce rôzne obdobia, prípadne sa sústredil na tvorbu vybraných osobností,“ hovorí o koncepcii a o aktuálnom zameraní edičného plánu Marián Brázda z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu, dodávajúc: „V tomto roku sme sa rozhodli sústrediť pozornosť na žánrovú produkciu, konkrétne na najpočetnejšie zastúpený žáner, a to na filmovú komédiu. Po prvej trojici filmov, ktorú predstavujú komédie Jána Lacka, do konca roka vydáme ešte ďalšie dve dvojice filmových komédií. Z 80. rokov minulého storočia vyjdú Sladké starosti od režiséra Juraja Herza a Pásla kone na betóne od Štefana Uhra, 50. roky budú reprezentovať filmy Katka od Jána Kadára a Čert nespí od režisérskej dvojice Peter Solan a František Žáček.“  

 Podtitul Zlatý fond slovenskej kinematografie má aj nástenný Filmový kalendár na rok 2020. „Tvoria ho zábery z trinástich filmov, reprezentujúcich výber z komediálneho žánru naprieč celou históriou slovenskej kinematografie,“ vysvetľuje Marián Brázda. Okrem spomínaných troch Lackových komédií, ktoré vyšli na 3-DVD, kalendár obsahuje aj jeho film Výlet po Dunaji (1962), ďalej sú v ňom zastúpené snímky V piatok trinásteho... (1953) Paľa Bielika, Čert nespí (1956) režisérskej dvojice Peter Solan a František Žáček, Pacho, hybský zbojník (1975) Martina Ťapáka, Nevera po slovensky I-II (1980) Juraja Jakubiska, Otec ma zderie tak, či tak (1980) Otakara Krivánka, Sladké starosti (1984) Juraja Herza, Utekajme, už ide (1986) Dušana Rapoša a Štek (1988) Miloslava Luthera. Na titulnej strane kalendára je záber z kultovej komédie 90. rokov minulého storočia Na krásnom modrom Dunaji (1994) režiséra Štefana Semjana. Ide o súdobú crazy komédiu o troch bohémskych kamarátoch, ktorých vzrušenie z dobrodružstiev na hranici zákona a žiadne obavy pred budúcnosťou privedú k spolupráci na pochabej až šialenej krádeži jedného slávneho obrazu od Andyho Warhola.  
 Edičné produkty zo Slovenského filmového ústavu aj od nezávislých producentov je možné zakúpiť si za zvýhodnené ceny počas Vianočného filmového bazára v priestoroch Kina Lumière. Tohtoročný bazár je v poradí už piatym takýmto podujatím - a opäť ponúka veľký výber slovenských filmov na DVD a blu-ray nosičoch i kvalitnú filmovú literatúru z predajne Klapka.sk. Bazár bude otvorený v pracovné dni od 17:00 hodiny do 21:00 hodiny, počas víkendov sa predaj začne už o 15:00 hodine. Sortiment z predajne Klapka.sk bude v predaji aj 15. decembra 2019 na  vianočnom  Dobrom trhu  v Starej tržnici v Bratislave. Počas Vianočného filmového bazára sa uskutoční aj prezentácia druhého rozšíreného vydania publikácie Naše filmové storočie od autorskej dvojice František Gyárfáš a Juraj Malíček. Publikácia predkladá výber najobľúbenejších diel oboch autorov ako ich vlastné dejiny filmu, obľúbených žánrov či tvorcov, pričom nové vydanie je doplnené o dvadsať ďalších titulov. Podujatie sa uskutoční v pondelok 9. decembra 2019 o 19.00 hod. v Kine Lumière za účasti oboch autorov knihy. Súčasťou jej prezentácie bude aj predpremiéra filmu Prvý zradca od talianskeho režiséra Marca Bellocchia z roku 2019. Film z prostredia sicílskej mafie mal svetovú premiéru v hlavnej súťaži na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes a je talianskym národným kandidátom na cenu Akadémie  Oscar.  
      Predajňa  Klapka.sk  --- link.   

 U P O Z O R N E N I E  

 Kino Lumière premieta denne, v decembri 2019 bude počas vianočných sviatkov zatvorené, a to: v dňoch od 21. decembra 2019 do 25. decembra 2019 a od 31. decembra 2019 do 1. januára 2020.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Jakuba Fila

Najväčšie riziko dnešných dní - vystresovaný národ stratí dôveru v inštitúcie

Všetci rozumieme, že situácia je vážna.


Už ste čítali?