Malá veľká slávnosť krátkosti

Autor: Martin Droppa | 3.12.2019 o 17:17 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  212x

  December nepatrí len vianočným sviatkom - je zasvätený aj domácej i zahraničnej krátkometrážnej filmovej tvorbe.  

  December patrí krátkometrážnej filmovej tvorbe - vďaka medzinárodnej iniciatíve

Deň krátkeho filmu

Tri roky sa toto podujatie organizovalo aj na Slovensku - pod rovnakým názvom, tentoraz sa jeho organizátorky rozhodli urobiť z jedného dňa slávnosť. Malé oslavy krátkeho filmu sa budú odohrávať od 5. decembra 2019 do 7. decembra 2019 vo viacerých mestách na Slovensku, pričom jedna veľká slávnosť sa chystá v známom bratislavskom Kine Lumière  - a to v piatok 6. decembra a v sobotu 7. decembra 2019.  

               Mestá a miesta, v ktorých sa uskutoční  Slávnosť krátkeho filmu:   
6. 12.  (piatok) a 7. 12. (sobota)  Bratislava,  Kino Lumière
5. 12.  (štvrtok) o 19:00 hod.  Bardejov,  Kino Kameň
5. 12.  (štvrtok) o 19:30 hod.  Dubnica nad Váhom,  Kino Lastovička
6. 12.  (piatok) o 20:30 hod.  Košice,  Kino Úsmev
7. 12.  (sobota)  o 19:00 hod. – Liptovský Mikuláš, kultúrne centrum  Diera do sveta

 Slávnosť krátkeho filmu organizuje a kurátorsky zastrešuje známe občianske združenie Disco Sailing, ktoré založili tri absolventky Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave, aktívne pôsobiace v oblasti audiovízie. „Pôvodne sme podujatie organizovali 21. decembra. Tento dátum je najkratším dňom v roku a je symbolicky vyhlásený za Svetový deň krátkeho filmu. Ale predvianočný čas je akosi "nešťastný" na organizáciu takéhoto podujatia, veľa kín aj kultúrnych centier je už zavretých a ľudia už majú hlavu pri vianočnom stole,“ hovorí Alexandra Gabrižová z občianskeho združenia Disco Sailing. Jej kolegyňa Erika Paulinská pokračuje: „Každý rok sa snažíme slovenským divákom priniesť to najlepšie zo slovenskej krátkometrážnej tvorby. Filmy mladých slovenských režisérok a režisérov sa často objavujú na filmových festivaloch v zahraničí, ale doma toľko príležitostí nemajú. Preto sme sa rozhodli výraznejšie rozšíriť Slávnosť krátkeho filmu, počas ktorej môžeme dať krátkometrážnej tvorbe väčší priestor.“   
 Slávnosť krátkeho filmu tvorí päť filmových blokov. Najtradičnejším je Všetko najlepšie – výber slovenských študentských filmov, ktoré upútali na medzinárodných filmových festivaloch. Diváci sa v ňom môžu tešiť na animovaný film Poetika Anima (réžia Kriss Saganová), ktorý sa už stihol premietať vari vo všetkých kútoch sveta; na hraný film z východného Slovenska Pura Vida (réžia Martin Gonda), ktorý mal tento rok premiéru na festivale v Cannes; či na film Výlet (réžia Daniel Rihák), nominovaný na ocenenie BAFTA Student Film Awards 2019. Blok dopĺňajú filmy Svit nežnej irónie (réžia Kristián Grupač) a čerstvý víťaz študentského festivalu Áčko za najlepšiu réžiu 4 dni po Vianociach (réžia Peter Hoferica). Tento blok môžu diváci vidieť i mimo Bratislavy: v Bardejove, v Dubnici nad Váhom, v Košiciach aj v L. Mikuláši. Ostatné filmové bloky sa budú premietať len v Kine Lumière.  
 Bratislavskú Slávnosť krátkeho filmu v Kine Lumière otvorí v piatok 6. decembra film Malá trilógia o jalovej ľúbostiza ktorou stojí autorské duo Kristián Grupač a Andrej Dlabáč. „Kristián a Andrej nakrúcali vlastné amatérske filmy ešte skôr ako sa dostali na réžiu a kameru na VŠMU. Koncept trilógie výborne osciluje na hranách humoru a apokalyptických tragédií malých ľudských drám. V neposlednom rade je však z filmov cítiť silné nasadenie a láska k médiu analógového filmu, čo nám bolo od začiatku sympatické. Myslím, že o týchto tvorcoch ešte budeme veľa počuť,“ vysvetľuje organizátorka Alexandra Gabrižová. Piatok vyvrcholí slovenskou premiérou filmu Spoonsza ktorým stojí režisérka Jana Smokoňová a kameraman Lukáš Teren. Ide o vizuálne podmanivú adaptáciu divadelného pohybového projektu Jany Smokoňovej, ktorý získal tri ocenenia na festivale v Ríme.  
  V sobotu 7. decembra budú v Kine Lumière odpremietané dva filmbloky. Filmy z prvého bloku Long Story Shortktorý zostavili členky Disco Sailingu, spája radosť z pohyblivých obrázkov a krátkych príbehov. Druhý blok s názvom Girls in Film je jediný medzinárodný blok v programe. Kurátorsky ho zostavil tím Girls in Film Prague a predstavuje nové filmy nastupujúcej generácie filmárok z celého sveta. Avšak nechýba v ňom ani slovenský film Michaely Mihályi a Davida Štumpfa s názvom SH_T HAPPENSktorý mal tento rok svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach.  
  Deň krátkeho filmu pravidelne organizuje občianske združenie Disco Sailing, a to v úzkej spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a s Filmovou a televíznou fakultou Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Veľká vďaka za podujatie patrí i kurátorskému tímu Girls in Film Prague, platforme iShortsKinu Lumière.  
      Slávnosť krátkeho filmu  - oficiálna webstránka --- link.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Jakuba Fila

Najväčšie riziko dnešných dní - vystresovaný národ stratí dôveru v inštitúcie

Všetci rozumieme, že situácia je vážna.


Už ste čítali?