Šťavnaté filmové pomaranče

Autor: Martin Droppa | 2.12.2019 o 19:19 | (upravené 2.12.2019 o 20:20) Karma článku: 1,52 | Prečítané:  213x

  Povestné kubánske pomaranče na vianočných stoloch sú už tridsaťročnou minulosťou. Teraz z Kuby prichádza filmové umenie.    

  Od štvrtka 5. decembra 2019 do nedele 8. decembra 2019 sa v nám dobre známom bratislavskom  Kine Lumière  na Špitálskej ulici uskutoční filmová prehliadka

Dni kubánskeho filmu

ktorá je zameraná predovšetkým na súčasnú kinematografiu tohto karibského štátu. Prehliadka predstaví sedem filmov, ktoré reflektujú problémy dnešných Kubáncov, ale prinášajú aj historické témy. Na filmovom podujatí budú prítomní aj kubánski filmoví tvorcovia. Vstup na všetky projekcie podujatia je bezplatný.  

  Otváracím filmom prehliadky je dráma Prečo moje kamarátky plačú? z roku 2017. Rozpráva príbeh štyroch priateliek, ktoré sa stretnú po dvadsiatich rokoch a rozhodnú sa spoločne čeliť novým výzvam do budúcnosti. Slávnostného otvorenia Dní kubánskeho filmu sa v Kine Lumière zúčastní aj režisérka tohto filmu - Magda González Grau Benigno Iglesias Tovar viceprezident Kubánskeho kinematografického inštitútu.  
      Uputávka na film  Prečo moje kamarátky plačú?  (2:08 minúty).   

  Súčasnú kinematografiu na prehliadke budú reprezentovať aj ďalšie filmy. Dráma Už to nie je, čo to bývalo z roku 2016 od režiséra Lestera Hamleta je príbehom kedysi zamilovaných tínedžerov, ktorí sa po štyridsiatich rokoch odlúčenia v emigrácii opäť stretnú na Kube. Hlavným hrdinom filmu Dobrí démoni z roku 2018 od režiséra Gerarda Chijonu je mladík, ktorý je v očiach susedov slušný a vzdelaný, ale za touto jeho fasádou sa skrýva človek so skreslenou víziou života, ktorá ho dovedie k príšerným činom. Jonal Cosculluela vo svojom filme Esteban z roku 2015 prináša príbeh deväťročného chlapca, ktorý náhodne v sebe objaví vrodený hudobný talent a napriek všetkým prekážkam sa rozhodne stať sa hudobníkom. Dráma Tanec s Margot z roku 2016 od režiséra Artura Santanu má historický námet, odohráva sa v posledný deň roku 1958. Detektív vyšetruje krádež obrazu z domu bohatej havanskej vdovy, pričom ich vzájomný vzťah poodhalí aj minulosť rodiny i domu. Lenže obsadenie Havany revolucionármi v ten osudný večer ich životy navždy zmení. Režisér Jorge Luis Sánchez vo svojom filme Slobodná Kuba z roku 2015 hovorí o dvoch mladíkoch, ktorí po prehre Španielska v španielsko-americkej vojne v roku 1898 zažívajú okupáciu zo strany Spojených štátov amerických. Kolekciu súčasných filmov dopĺňa snímka Spomienky na zaostalosť od režiséra Tomása Gutiérreza Aleu z roku 1968. Dej tohto filmu sa odohráva na Kube v revolučnom roku 1962. Jeho hrdinom je intelektuál Sergio, ktorý po revolúcii odmieta sprevádzať svoju rodinu do exilu v Spojených štátoch amerických a rozhodne sa zostať na Kube, kde sa snaží vyrovnať sa s minulosťou. Jeho ideologická nekompatibilita z neho robí diváka, prizerajúceho sa kŕčovitej spoločnosti, ktorá dávno stratila svoje ideály a nie je schopná začleniť sa do nového revolučného procesu. Film sa považuje za jedno z vrcholných diel latinskoamerickej kinematografie, získal množstvo ocenení - vrátane ceny FIPRESCI z Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary. V roku 1982 bol na základe ankety UNESCO zaradený medzi sto najlepších filmov svetovej histórie.  

      Uputávka na film  Spomienky na zaostalosť  (4:07 minúty).   

  Prehliadku Dni kubánskeho filmu v Kine Lumière organizujú na základe bilaterálnej dohody o kultúrnej spolupráci Ministerstvo kultúry Kubánskej republiky, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane, Veľvyslanectvo Kubánskej republiky v Bratislave, Kubánsky kinematografický inštitút a z poverenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Slovenský filmový ústav.  
              Program prehliadky  Dni kubánskeho filmu  v  Kine Lumière:  
5. 12. 2019 (štvrtok)
18:00 hod. –  Prečo moje kamarátky plačú?  (réžia Magda González Grau, 2017, 80 minút)
   (otvorenie prehliadky, vstup na projekciu je pre verejnosť obmedzený)
6. 12. 2019 (piatok)
18:00 hod. –  Už to nie je, čo to bývalo  (r. Lester Hamlet, 2016, 95 min.)
20:30 hod. –  Tanec s Margot  (r. Arturo Santana, 2016, 105 min.)
7. 12. 2019 (sobota)
18:00 hod. –  Slobodná Kuba  (r. Jorge Luis Sánchez, 2015, 124 min.)
20:30 hod. –  Dobrí démoni  (r. Gerardo Chijona, 2018, 88 min.)
8. 12. 2019 (nedeľa)
18:00 hod. –  Spomienky na zaostalosť  (r. Tomás Gutiérrez Alea, 1968, 97 min.)
20:30 hod. –  Esteban  (r. Jonal Cosculluela, 2015, 97 min.)
______
 Kino Lumière  - program, info, predpredaj i rezervácie vstupeniek... - link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Slovensku pribudlo 17 potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19

Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 58 ľudí.


Už ste čítali?