Miloš Forman a stotisíc+ divákov

Autor: Martin Droppa | 2.12.2019 o 16:16 | Karma článku: 2,06 | Prečítané:  198x

  Mimoriadny dokument o Milošovi Formanovi už v stredu 4. decembra 2019, aj rekordná návštevnosť v roku 2019 - i to je Kino Lumière.  

Návštevnosť na filmových projekciách bratislavského Kina Lumière má stále vzrastajúcu tendenciu. Hranicu stotisíc divákov v roku 2019 toto kino, ktoré je vo vlastníctve Slovenskej republiky a v správe ho má Slovenský filmový ústav, prekonalo o dva mesiace skôr, než v predchádzajúcom roku. V tohtoročnom decembri má Kino Lumière pre divákov pripravených viacej podujatí - a ako člen najreprezentatívnejšieho európskeho združenia kín Europa Cinemas naplánovalo

v stredu 4. decembra 2019 o 20:00 hodine
Večer európskeho filmu
spojený s projekciou dokumentu

Forman vs. Forman
(vstup na premietanie filmu je voľný)

  Dokumentárny film Forman vs. Forman režisérskej dvojice Helena Třeštíková a Jakub Hejna z roku 2019 je uceleným portrétom jedného z významných českých režisérov, predstaviteľa československej novej vlny a držiteľa dvoch Oscarov - za filmy Prelet nad kukučím hniezdom (1975) a Amadeus (1984), ktorý sa stal po emigrácii do Spojených štátov v roku 1968 svetoznámym tvorcom. Film predstavuje režiséra Miloša Formana ako charizmatického človeka a tvorcu večne pochybujúceho a hľadajúceho slobodu nielen vo filmoch, ale aj vo vlastnom živote. Snímka sumarizuje jeho životnú cestu, na ktorej sa prelína priazeň s ranami osudu aj osobné úspechy i trápenia. Je kolážou zo súkromných aj oficiálnych archívnych materiálov a autobiografických spomienok, ktoré nahovoril režisérov syn Petr.  
 „Miloš Forman je kľúčovou postavou môjho života... Keď som mala trinásť rokov, stal sa zázrak. Videla som Formanov film Konkurs a zmenilo mi to svet,“ hovorí popredná česká režisérka časozberných dokumentov - Helena Třeštíková. „Odrazu ten život na plátne bol rovnaký ako život, aký som poznala. Zmizol pocit, že filmy rozprávajú o nejakom inom, lepšom svete. Náhle mi došlo, že film nemusí vytvárať ilúziu, ale že môže vyjadrovať a vyjadriť pravdu o živote. To bolo pre mňa kľúčové poznanie.“  
 Film Forman vs. Forman bude v Kine Lumière premietnutý ako súčasť medzinárodného projektu Európsky filmový večer – Šírenie príbehov, ktoré milujeme (European Film Night – Sharing stories we love), ktorého cieľom je v dňoch od 2. do 6. decembra v 54 európskych mestách osláviť bohatosť a rôznorodosť európskej filmovej produkcie, za ktorou stojí predovšetkým intenzívna podpora z programu Európskej komisie Kreatívna Európa – MEDIA. Po projekcii sa uskutoční diskusia s filmovým kritikom Danielom Vadockým z českej produkčnej spoločnosti Negativ, ktorý s filmom a s jeho tvorcami absolvoval turné po vybraných mestách v Českej republike. Predstavenie v Kine Lumière je jedinečnou príležitosťou vidieť film na plátne na Slovensku.  
      Viac o projekcii filmu  Forman vs. Forman  v  Kine Lumière  --- link.   

      Uputávka na film Forman vs. Forman  (1:52 minúty).   


~•~ ~•~ ~•~

  Kino Lumière sa vo svojej dramaturgii prednostne venuje európskej kinematografii, rovnako uvádza všetky slovenské a slovensko-koprodukčné filmy. Tohtoročná návštevnosť kina je zatiaľ najvyššia, akú kino dosiahlo od svojho znovuotvorenia v roku 2011. Už začiatkom novembra 2019 presiahla hranicu stotisíc divákov: vyšplhala sa nad 104 000 divákov. V kine sa tento rok zatiaľ realizovalo viac ako 3 400 predstavení. Z rebríčka desiatich najnavštevovanejších titulov je sedem európskych filmov a koprodukcií, z nich tri sú slovenské. Rebríček slovenských filmov vedie debut režiséra Teodora Kuhna Ostrým nožom (2018), inšpirovaný vraždou Daniela Tupého, za ním nasledujú filmyTrhlina (2018) od režiséra Petra Bebjaka a Sklenená izba (2019) v réžii Juliusa Ševčíka. Návštevnosť slovenských filmov tvorí až dvadsaťdva percent z celkovej návštevnosti kina. Ostatné európske filmy videlo až šesťdesiat percent divákov v Kine Lumière. Kompletný rebríček desiatich najnavštevovanejších filmov do polovice novembra vedie film Vtedy v Hollywoode (2019) od Quentina Tarantina, nasleduje film Joker (2019) Todda Phillipsa a trojicu uzatvára dráma Všetci to vedia (2018) od Asghara Farhadiho. V prvej päťke sú ešte filmy Bolesť a sláva (2018) od Pedra Almodóvara a Favoritka (2018) od Yorgosa Lanthimosa. Desiatku najnavštevovanejších filmov dopĺňajú snímky Ostrým nožom (2018) Teodora Kuhna, Trhlina (2018) Petra Bebjaka, Green Book (2018) Petra Farrellyho, Sklenená izba (2019) Juliusa Ševčíka a uzatvára ju film Paola Sorrentina Oni a Silvio (2018).  
 „Tento rok bol z hľadiska diváckej návštevnosti pre nás úspešný pravdepodobne z dvoch hlavných dôvodov,“ hodnotí návštevnosť manažérka Kina Lumière Zita Hosszúová: „V kinách sa objavilo viac zaujímavých a v mnohých prípadoch i kvalitných filmov, ktoré mali dobrú propagáciu a vysoký divácky potenciál. Či už je to film Vtedy v Hollywoode, film Joker či Všetci to vedia, alebo slovenské filmy Trhlina, Nech je svetlo a Ostrým nožom. Aby sme však dobré filmy ´nezabili,´ potrebujeme zabezpečiť divákom kvalitnú projekciu a dostatočné pohodlie. Domnievam sa, že sa nám darilo zabezpečiť vyšší štandard kinokultúry - až na výnimky - a vari i preto majú diváci tendenciu vracať sa k nám. Samozrejme, že sme im vďační za každú návštevu predstavenia v Kine Lumière, ale nemali by sme číslo návštevnosti preceňovať, prípadne sa ním nechať uchlácholiť. Práve naopak - musíme ho vnímať ako vážny a veľmi dôležitý záväzok voči divákom pre ďalšie obdobie existencie kina.“  
 Kino Lumière vo svojej dramaturgii myslí aj na rôzne špecifické skupiny divákov, je priestorom pre vzdelávacie aktivity aj pre filmové festivaly a prehliadky. V decembri sa okrem Večera európskeho filmu s Formanom uskutoční aj Vianočný filmový bazár - prezentácia hodnotnej a žiadanej publikácie z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu s názvom Naše filmové storočie - a to za účasti oboch jej autorov: Františka Gyárfáša a Juraja Malíčka. Pripravené je aj podujatie Slávnosť krátkeho filmu. S presahom od novembra sa v kine ešte konajú Dni ruského filmu, po ich skončení sa uskutoční prehliadka Dni kubánskeho filmu. Zita Hosszúová dodáva: „Z hľadiska dramaturgie pôjdeme v aktuálnom nastavení. V roku 2020 budú pokračovať projekcie Filmotéky z archívu Slovenského filmového ústavu v študijnej kinosále K3, vzdelávací program Filmový kabinet, obľúbený cyklus Music & Film, Inkluzívne kino pre deti s poruchou ADHD, Filmový kabinet deťom, Senior kino i Baby kino, ako aj spolupráca s našimi už tradičnými festivalmi a partnermi.“ Pokračovať bude aj dlhodobá prehliadka digitálne reštaurovaných filmov Digitálne kino 1955 – 1975, ktorá prináša pozoruhodné krátke filmy i mnohé rarity z archívnych zbierok Slovenského filmového ústavu, a to v ich digitálne reštaurovanej podobe.  
  V budúcnosti sa vKine Lumière plánujú aj technické úpravy. „Tie najväčšie sa budú realizovať zrejme až v roku 2021,“  hovorí Peter Dubecký - generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu, domnievajúci sa, že sa z Kina Lumière podarilo urobiť jeden z najvýznamnejších domov nielen filmového umenia na Slovensku. Za jeho celkovým úspechom vidí predovšetkým špecifickú dramaturgiu, ktorá ťaží aj z výhody štyroch kinosál. K plánovaným zmenám dopĺňa: „Je tu opodstatnená požiadavka na vybudovanie výťahu pre seniorov a hendikepovaných divákov, ktorý by viedol ku kinosálam v suteréne. Túto úpravu by sme mohli zrealizovať už v priebehu leta 2020. Menej nápadné inovácie sa ale prakticky realizujú neustále. Vďaka podpore z Audiovizuálneho fondu vstúpime do nového roka s novým centrálnym manažmentom na správu projekcií, ktorú síce diváci priamo nepostrehnú, ale výrazne zmení prácu premietačov kina. Prioritou na rok 2021 je výmena elektroinštalácie v kinosále K1 a vo foyer kina, ktorá je v súčasnosti v havarijnom stave. Takisto by sa mali v kinosále K1 po tom, čo sme tam vymenili sedačky a vybudovali eleváciu, doriešiť interiérové úpravy. Na rok 2021 sa plánujú aj úpravy kaviarne, ktorá by mala dostať filmovejší ráz, vrátane inovatívnych prvkov na podporu propagácie kina a jeho programu. S tým súvisia aj priestory priamo pred kinom, ktoré by sa mali využívať na účely kaviarne, a nie na parkovanie. Zároveň rokujeme aj s Ministerstvom práce a sociálnych vecí Slovenskej republiky o sprístupnení priľahlého parkoviska pre divákov kina,“ uzatvára Peter Dubecký.  
        Najnavštevovanejšie filmy v  Kine Lumière  od 1. 1. do 15. 11. 2019, vrátane:  
1.   Vtedy v Hollywoode  (réžia Quentin Tarantino, USA, 2019)
2.    Joker (r. Todd Phillips, USA, 2019)
3.    Všetci to vedia  (r. Asghar Farhadi, Španielsko / Francúzsko / Taliansko, 2018)
4.    Bolesť a sláva  (r. Pedro Almodóvar, Španielsko, 2018)
5.    Favoritka  (r. Yorgos Lanthimos, USA / Írsko / Spojené kráľovstvo, 2018)
6.    Ostrým nožnom  (r. Teodor Kuhn, Slovensko / Česko, 2018)
7.   Trhlina  (r. Peter Bebjak, Slovensko, 2018)
8.    Green Book  (r. Peter Farrelly, USA, 2018)
9.    Sklenená izba  (r. Julius Ševčík, Česko / Slovensko, 2019)
10.  Oni a Silvio  (r. Paolo Sorrentino, Taliansko, 2018) 

   UPOZORNENIE   

 Kino Lumière premieta denne, v decembri 2019 bude počas vianočných sviatkov zatvorené, a to: v dňoch od 21. decembra 2019 do 25. decembra 2019 a od 31. decembra 2019 do 1. januára 2020.   
    
______
      Kino Lumière  - program, vstupenky, informácie --- link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Minúta po minúte: PCR testy odhalili vyše tisíc nakazených, pribudlo 16 úmrtí

Z 44 769 vykonaných antigénových testov zistili 919 pozitívnych osôb.

Prvá námestníčka Kováčiková odchádza z prokuratúry

Rezignáciu odôvodňuje aj útokmi na svoju osobu.


Už ste čítali?