Organová óda na organ

Autor: Martin Droppa | 28.11.2019 o 15:51 | Karma článku: 1,54 | Prečítané:  198x

  V Bratislave bude čoskoro koncertovať Massimo Dal Prà - organista Baziliky svätého Antona v talianskej Padove.  

 V Bratislave po prvý raz vystúpi  Massimo Dal Prà  organista Baziliky sv. Antona v Padove. Jeho koncert  Ecce Crucem Domini  sa uskutoční už v pondelok 2. decembra 2019 o 18:00 hodine vo Františkánskom kostole Zvestovania Pána na Františkánskom námestí v Bratislave. Na programe koncertu sú, okrem iných, aj skladby od Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Cesare Francka, Theodora Duboisa a Johanna Gottfrieda Walthera. Koncert sa koná v spolupráci Talianskeho kultúrneho inštitútu a Rehole menších bratov Františkánov, a to pod záštitou veľvyslanca Talianskej republiky na Slovensku Gabrieleho Meucciho. Vstup na ojedinelé, hodnotné kultúrne podujatie je voľný - bezplatný.  

  „Po koncertoch, na ktorých sa bratislavskému publiku v rokoch 2017 a 2018 prvý raz predstavili Eugenio Becchetti - hlavný organista horného kostola Baziliky sv. Františka v Assisi, a Gianluca Libertucci - organista Baziliky sv. Petra vo Vatikáne, tak aj tento rok sa uskutoční ďalšie veľké hudobné predstavenie, a to v podaní Massima Dal Prà, organistu Baziliky sv. Antona v Padove,“ povedal k hudobnej tradícii, ktorá je bodkou za filmovým festivalom MittelCinemaFest, Marco Gerbi z Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave.  
  Massimo Dal Prà má odohraných vyše šesťsto koncertov - ako sólista alebo ako sprievod sólistov, sakrálnych i operných zborov, a to ako v Taliansku, tak aj v zahraničí. Je skladateľom sakrálnej hudby a popri koncertnej činnosti sa venuje aj vzdelávaniu, spolupracuje s hudobnými vydavateľstvami. Od roku 2007 je aj riaditeľom zboru pri Cappella Musicale San Benedetto Abate della chiesa di San Benedetto (Hudobný zbor sv. Benedikta, opáta, pri Chráme sv. Benedikta) v Padove. Dal Prà je tiež učiteľom organovej hudby na Scuola Diocesana v Padove a učiteľom teórie a hry z listu na Conservatorio di Musica Francesco Venezze v Rovigu.  

  „Massimo Dal Prà prijal pozvanie do Bratislavy s nadšením a vyjadril radosť a česť hrať prvýkrát na Slovensku. Okrem iného spomenul, že bratislavský koncert je jedným z posledných v tomto kalendárnom roku, nakoľko počas decembra bude zaneprázdnený hrou na organ počas bohoslužieb v bazilike v Padove,“  dodal Marco Gerbi.  
  Okrem diel spomínaných hudobných skladateľov si návštevníci koncertu budú môcť vypočuť aj skladbu od Oresteho Ravanella (1871 - 1938), skladateľa sakrálnej hudby a riaditeľa orchestra Baziliky sv. Antona. Názov koncertu Ecce Crucem Domini pochádza z jednej krátkej modlitby, o ktorej sa vraví, že ju sv. Anton odporučil na odvrátenie nebezpečenstva a pokušenia. Františkánsky pápež Sixtus V. dal modlitbu vytesať do základne obelisku, ktorý dal postaviť na Námestí sv. Petra v Ríme.  

  Bazilika sv. Antona, ktorú Padovčania nayzývajú Il Santo, je hlavnou historickou pamiatkou mesta a jedným z najväčších umeleckých a architektonických diel na svete. Je tiež jedným z najznámejších a najnavštevovanejších miest kresťanstva s miliónmi turistov a pútnikov. Sú v nej uložené relikvie sv. Antona. Výstavba chrámu sa začala v roku 1232 na počesť svätca a dokončili ju koncom XIII. storočia. Na námestí pred bazilikou sa nachádza majestátna jazdecká socha Gattamelata od Donatella - Donata di Niccola di Betto Bardiho.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?