reklama

Voliť a či nevoliť?

• Ísť voliť - a či nejsť voliť? Odpoveď je na pohľad jednoduchá - a predsa je s blížiacimi sa parlamentnými voľbami stále pálivejšia. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

 Ak sa nič 'smrteľne vážne' nestane, tak o tri mesiace - už v sobotu 29. februára 2020 - sa skoro ráno otvoria volebné miestnosti a začnú sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky; parlamentné voľby. V čase od 07:00 hodiny do 22:00 hodiny budeme mať možnosť rozhodovať o tom, kto bude do roku 2024 'robiť politiku' na Slovensku. Budeme na to mať pätnásť hodín. Pätnáasť hodín si budeme môcť slobodne a demokraticky uplatniť svoje občianske právo voliť - podieľať sa na začiatku procesu dlhej politickej, ale aj spoločenskej budúcnosti Slovenska, jeho vývoja, rozvoja, smerovania dovnútra i za hranice. Budeme mať možnosť rozhodovať o Slovensku, o svojej budúcnosti, o budúcnosti našich detí, vnúčat... 
 Nedajme sa pomýliť - tie tri mesiace preletia ako kŕdeľ vtáctva oblohou, ako voda prudkou riekou. Veď budú vianočné sviatky, dni voľna, prázdnin, zimných dovoleniek, cestovania, oddychu... ...a deň volieb bude tu. Čo s ním, ako ho využijeme? A čo s tými voľbami?  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: • Zdroj: www.domov.sme.sk •)

 Už sa to začína, už sa objavujú hlasy - vyslovené aj napísané - že "ísť vo februári 2020 voliť je zbytočné," že "môj voličský hlas aj tak prepadne," že "niet koho voliť - všetci sú rovnakí a politici sú všetci rovnakí," že "v sobotu dvadsiateho deviateho februára sa neoplatí ani len vstať z postele," že "aj tak sa po voľbách nič nezmení" a tak ďalej, a tak podobne. 
 Je mi z týchto a z takýchto rečí, v podstate defetistických táranín, nanič. 
 Len pred desiatimi dňami sme naplno oslavovali, alebo sme si aspoň pripomínali 30. výročie novembrovej Nežnej revolúcie. Ak si dobre spomínam, medzi vtedajšie prvoradé podmienky nás všetkých, ktorí sme boli na námestiach a v uliciach, či už so zväzkami kľúčov či bez nich, patrilo zabezpečenie práva na slobodné a demokratické voľby. Získali, dostali sme ho. Teraz, po tridsiatich rokoch, ho máme (nie všetci, ale mnohí určite) zahodiť? To vari nie! 
 Politici - vraj aj tak sú všetci rovnakí... Tak to vari nie! Vari ani po tridsiatich rokoch premnohí nezistili, aké boli a sú rozdiely napríklad medzi vtedajšími premiérmi Vladimírom Mečiarom, Mikulášom Dzurindom, Ivetou Radičovou, Robertom Ficom, Petrom Pellegrinim? Medzi prezidentom Michalom Kováčom, prezidentom Rudolfom Schusterom, prezidentom Ivanom Gašparovičom, prezidentom Andrejom Kiskom, prezidentkou Zuzanou Čaputovou? To sme už vari všetci nadobro padnutí na hlavu a pozabúdali sme na rozdiely medzi jednotlivými predsedami Národnej rady Slovenskej republiky? To vari nie! A ako sa všetci, ktorí boli a sú v našej politike, do nej dostali? Predsa - podľa výsledku regulérnych, slobodných, demokratických volieb. Áno - volieb. Na základe voľby - výberu od nás, voličiek, voličov. 
 A poslanci? Vraj aj tí sú všetci rovnakí... To sú mi novinky, tak to vari nie! Vari nikto z týchto 'voličských pesimistov' nevidí a nevie, aké sú rozdiely napríklad medzi (vyberám náhodne, zoraďujem podľa abecedy) súdruhom Ľubošom Blahom, Jurajom Blanárom, Ondrejom Dostálom, Robertom Ficom, Martinom Glváčom, Borisom Kollárom, Marianom Kotlebom, Petrom Krupom, Stanislavom Mizíkom, Petrom Osuským, Petrom Pčolinským, Jaroslavom Paškom, Veronikou Remišovou, Erikom Tomášom, Milanom Uhríkom, Janou Vaľovou, Luciou Žitňanskou...? A ako sa do parlamentu na štyri roky dostali? Voľbami. Všetci. Všetci poslanci, všetky poslankyne, je ich jednostopäťdesiat. 
 Vlastne - čo to tu píšem? Čo to vysvetľujem akoby malým deťom? 
 Vraj niet koho voliť. To predsa nie je pravda! Relevantných politických subjektov, strán, ktoré sa vďaka voľbám 2020 veľmi pravdepodobne dostanú do parlamentu, je dosť, je ich primerane. Každá z tých strán má svoju kandidátku, na ktorej je zvyčajne 150 kandidátok a kandidátov. Nech sa mi nikto nesnaží nahovoriť, že z tých všetkých mien si nedokáže vybrať zopár - ani nie päť - ktorým môže dať svoj preferenčný hlas: 'zakrúžkovať ich.' A je odvolené, a je to vybavené. Teda - prioritne nemusíme voliť politickú stranu, ale preferenčne istý počet z kandidátok a kandidátov. Je to jednoduché - na to stačí aspoň zbežne sa orientovať v slovenskej politike, v tom "kto je kto" a sledovať dianie "na scéne." Tak teda v čom je problém? Vo vstávaní zo sobotňajšej teplej postele? Natiahnite si budík... 
 Obrovské množstvo ľudí len vypisuje a reční o tom, aká je súčasná slovenská politika nanič a akí sú súčasní slovenskí politici - hlavne tí koaliční - na hnedé oné. A potom sa, náhle, vypíšu či vyrečnia z toho, že nepôjdu voliť. Že načo by išli... Dobre teda - tak nechoďte voliť, ale potom štyri roky po voľbách buďte ticho, mlčte a držte krok. Na svoje blogy píšte recepty z kuchyne prababičky, vešajte tam fotečky rázcestníkov na turistických chodníkoch, informujte nás o živote svojich nezbedných mačiatok a o tom, ako ne-zápasíte s celulitídou a aké patálie ste mali v lacnom moteli na periférii Ankary... Ale o politike, spoločnosti mlčte, dobre? 
 Takmer všetci tu, na webe SME blog, priam až vreštia o tom, ako sa treba zbaviť súčasnej politicko-oligarchistickej mafie. V poriadku, súhlasím. Ale inak než voľbami to nepôjde ani nejde. A teraz pozor! Uvedomme si, že "protistrana" je pripravená! Stavme sa, že Robert Fico a spol. (s r. o.) zorganizuje masívne turné po Slovensku, venované bude ženám, matkám, pracovníčkam, dôchodkyniam: jednoducho spraví 8. marec - Medzinárodný deň žien - už v polovici februára 2020. A (aj) to zaberie. A prídu (aj) vládne "balíčky" - na ktoré si naše obyvateľstvo už dávno zarobilo na daniach, odvodoch - a prídu štedré prémie k dôchodkom - aj na tie prémie si už naši dôchodcovia, dôchodkyne pradávno zarobili - a prídu maznavučké, slušnučké reči členov Klubu 1488 a nejaké ich nevinné všeobecne prospešné chvíľkové aktivity... Vlasť bude náhle všade, v kostoloch sa bude aj bez slov alebo pomedzi riadky kázať o tom, koho jednoznačne - a prečo... ...a koho nie, lebo ohne pekelné vzbĺknu... 
 Nezabúdajme - im ide doslova o moc a aj o moc. A to necháme len tak? To vari nie! 
 Nejsť voliť je to najľahšie - a výhovorka sa vždy nejaká nájde. Veď samozrejme, ísť či nejsť voliť je len a iba na slobodnom rozhodnutí každého z nás. Ale každý z nás si vie veľmi ľahko spočítať doslova na prstoch jednej - dvoch rúk, koľko bude mať rokov o štyri roky, koľko rokov budú mať o štyri roky jeho deti, vnúčence, najbližší... A ak si toto dokáže spočítať, tak neverím tomu, že mu je ukradnuté, ako to bude so Slovenskom vyzerať v rokoch 2020 až 2024 s perspektívou za rok 2028. Jednoducho neverím, že mu má byť budúcnosť ukradnutá. 
 Nezabudnime: 29. II. 2020 budeme mať pätnásť hodín na to, aby sme zmenili súčasnú slovenskú oligarchistickú coca~cola politiku, v tichosti podporovanú kolaborujúcimi zelenými tričkami. A nemali by sme pri tom zabúdať ani na Jána Kuciaka a na Martinu Kušnírovú, na Sasanku, Gorilu, Threemu, na Mariana Kočnera a na jeho širokánsku sieť "spolupracovníkov," ktorí Slovensko dotiahli až na okraj priepasti, do stavu klinickej smrti. 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu