Sedemtisíc kilogramov kníh

Autor: Martin Droppa | 26.11.2019 o 10:10 | (upravené 26.11.2019 o 22:22) Karma článku: 1,44 | Prečítané:  361x

  Beletria, poézia, odborná literatúra, ale aj vzácne knihy z prelomu XVIII. a XIX. storočia pribudli v Prešovskej univerzite v Prešove.  

  Na Prešovskej univerzite v Prešove v pondelok 25. novembra 2019 slávnostne otvorili

Knižnicu Bernharda a Renate Böschensteinovcov

ktorá je darom Švajčiarskeho literárneho archívu. Knižný dar tvorí približne sedem ton kníh. Ide o beletriu, ako aj o odbornú literatúru v nemeckom a vo francúzskom jazyku.  
 Na základe dobrej medzinárodnej spolupráce s rôznymi švajčiarskymi inštitúciami sa podarilo Inštitútu germanistiky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove získať knižnicu dnes už nebohého manželského páru prof. Bernharda Böschensteina a Dr. Renate Böschensteinovej. Knižný dar ponúkol doc. Jánovi Jamborovi z Inštitútu germanistiky Prešovskej univerzity Švajčiarsky literárny archív v Berne. „Obaja manželia pôsobili na Univerzite v Ženeve, boli germanisti a komparatisti, a hlavne mali veľkú vášeň pre knihy a literatúru. Tento rozsiahly knižný dar bolo možné dopraviť do Prešova len vďaka výraznej finančnej pomoci Marcela Böschensteina - syna pána profesora, a okruhu priateľov pána profesora. Prispela na to i naša univerzita, za čo som vďačný,“ povedal docent Jambor.  

  Knižný dar tvorí približne sedem ton kníh. Ide hlavne o beletriu i poéziu v nemčine a vo francúzštine, ale aj o odbornú literatúru z vedných disciplín, akými sú germanistika, romanistika, klasická filológia, filozofia či dejiny umenia. Historicky vzácne knihy, medzi nimi aj publikácie z konca XVIII. a z XIX. storočia, prevzala do svojich fondov Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity. „Najviac kníh je umiestnených v zrekonštruovanej miestnosti Inštitútu germanistiky, ktorá ponesie názov Knižnica Bernharda a Renate Böschensteinovcov. Časť kníh prevzal Inštitút romanistiky, Inštitút filozofie a Inštitút estetiky a umeleckej kultúry filozofickej fakulty našej univerzity,“ dodal docent Jambor, ktorý musel neraz kvôli mnohým knihám, nachádzajúcim sa v novovzniknutej knižnici, vycestovať do zahraničia, pretože tieto knihy jednoducho neexistujú, nie sú dostupné v elektronickej verzii.  
  Na slávnostnom otvorení knižnice sa okrem vedenia univerzity, fakulty a Inštitútu germanistiky zúčastnil aj veľvyslanec Švajčiarska na Slovensku, Jeho Excelencia Alexander Hoffet, a Dr. Dominik Müller z Katedry nemeckého jazyka a literatúry Filozofickej fakulty Univerzity v Ženeve. „Som nesmierne rád, že si tieto knihy našli miesto práve tu, že sú k dispozícii, že sa dajú požičiavať, že sa dá s nimi pracovať - čo vždy bolo dôležité pre manželský pár Böschensteinovcov. Ich zámerom bolo, aby bola knižnica sústredená na jednom mieste a aby slúžila ľudom, ktorí majú o ich knižné dedičstvo záujem,“ skonštatoval doktor Dominik Müller zo ženevskej univerzity.  

  „Knižnica je intelektuálnym srdcom vzdelávacej inštitúcie, preto sa teším, že takáto odborná knižnica vzniká, lebo srdce našej univerzity sa tým zväčšuje. Túto iniciatívu vítam - a to obzvlášť v dnešnej elektronickej dobe, ktorá nás nutká siahať po elektronických zdrojoch, ku ktorým si ale nemôžeme vybudovať taký vzťah, ako ku klasickým knihám,“ uviedol na otvorení prorektor pre vedu, umenie, šport a akreditáciu Prešovskej univerzity v Prešove prof. Gabriel Paľa. Zároveň doplnil, že zriadenie takejto knižnice prispieva k  funkčnosti odboru, ako aj ku kvalite štúdia, pretože  bude prínosom nielen pre prácu pedagógov, odborníkov, vedcov, ale aj študentov, ktorí otvorením Knižnice Bernharda a Renate Böschensteinovcov už majú bohaté možnosti čítať, študovať originálne i vzácne knižné diela.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?