Obrovský úspech malého Slovenska

Autor: Martin Droppa | 21.11.2019 o 10:10 | (upravené 23.11.2019 o 8:24) Karma článku: 3,80 | Prečítané:  1455x

  Viete si predstaviť, že každé filmové predstavenie u nás sa začne hraním štátnej hymny? V takmer päťmiliónovej Kalkate sa to dialo.    

  V dňoch od 5. do 18. novembra 2019 sa v Indii uskutočnil 25. ročník Kolkata International Film Festival - 25. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Kalkate. Slovensko a jeho kinematografiu na prestížnom juhoázijskom festivale osobne reprezentoval slovenský filmový režisér Dušan Hanák - ktorý uviedol nesúťažné projekcie piatich svojich filmov: 322 (z roku 1969), Ja milujem, ty miluješ (1980), Obrazy starého sveta (1972), Papierové hlavy (1995) a Ružové sny (1976). Okrem toho bol Dušan Hanák čestným predsedom poroty 4. medzinárodnej súťažnej sekcie hraných filmov, nazvanej Innovations In The Moving Images (Inovácie v pohyblivých obrazoch), v ktorej súťažilo pätnásť filmov z celého sveta.  

 "Nášho filmového tvorcu, režiséra Dušana Hanáka, diváci nielen v Kalkate a na kalkatskom festivale dobre poznajú," hovorí pre SME blog Vanda Vacvalová z obchodného oddelenia Slovenského filmového ústavu, ktorá stála za prípravou prehliadky Hanákových filmov v Kalkate a s režisérom sa festivalu osobne zúčastnila, dodávajúc: "V uliciach Kalkaty, bez toho, aby im bol pán Hanák predstavený, spoznávali ho diváci, filmoví nadšenci, pána režiséra oslovovali, zastavovali, vyjadrovali mu svoj úprimný obdiv k jeho tvorbe, poprosili ho o podpis aj o spoločnú fotografiu. Veľmi milé bolo zistenie, že indickí fanúšikovia filmu vedeli vymenovať všetky filmy pána Hanáka. Ako krásnu a povzbudzujúcu samozrejmosť sme prijímali to, že pán Hanák poskytol aj niekoľko rozhovorov pre indické centrálne, celoštátne médiá. Je to úspechom pre tvorcu a jeho tvorbu, že aj taký dlhý čas od natočenia sú jeho filmy stále aktuálne. A tiež je to i pozitívna reklama malého Slovenska vo veľkej Indii."  

Dušan Hanák rozdáva autogramy v zajatí fanúšikov filmu na 25. Medzinárodnom filmovom festivale v Kalkate. Video má 22 sekúnd, stačí kliknúť na 'Watch on Vimeo,' zobrazí sa v samostatnom okne. Zdroj: Slovenský filmový ústav: https://vimeo.com/374988678 .    

 Dušan Hanák sa zúčastnil otváracieho ceremoniálu festivalu, ktorý sa uskutočnil 8. novembra a bol na ňom prítomný aj Ivan Lančarič - veľvyslanec Slovenskej republiky v Indii, a tiež záverečného večera s udeľovaním cien. Je radostné skonštatovať, že medzi najvyššie ocenenými filmami sa ocitol i film, na ktorého tvorbe koprodukčne participovalo i Slovensko:
• Film Pomaľované vtáča (réžia Václav Marhoul, 2019) získal festivalovú Cenu za najlepšiu réžiu. Film získal cenu za inovatívne spôsoby v umeleckom pohľade na zločiny a krutosť voči iným. Pomaľované vtáča je film o beznádejnosti a o nekončiacej sa vojne. Koproducentom tohto filmu je Rozhlas a televízia Slovenska a bratislavská produkčná, distribučná a poradenská spoločnosť PubRes, pôsobiaca i v kinematografii.
• Cenu za najlepší film kalkatského festivalu získal producent a režisér guatemalskej drámy The Weeping Woman (La Ilorona / Plačúca žena, guatemalský režisér Jayro Bustamante, 2019). Je to presvedčivý, evokujúci film, ktorý prechádza z napätej rodinnej drámy do politickej roviny, obratne spája fakty s mýtmi a s nadprirodzeným, aby preskúmal obrovskú historickú nespravodlivosť a dal hlas obetiam.
• Špeciálnu Cenu poroty  - zvyrozprávanie príbehu očami nevinného chlapca a za skutočné vyjadrenie zmien v mysliach ľudí po dramatických vojnových udalostiach v súvislosti s kolapsom bývalej Juhoslávie - získal energiou nabitý, emocionálny film s prvkami silnej drámy Aga´s house (La maison d'Aga / Agov dom, kosovská režisérka Lendita Zeqiraj, 2019).  
 V súvislosti s atmosférou festivalu si Vanda Vacvalová, ktorá na svetovom podujatí zastupovala Slovenský filmový ústav, spomína aj na to, že každú projekciu každého filmu na festivale uviedla štátna hymna Západného Bengálska, ktorého je Kalkata hlavným mestom. "Diváci v kinosálach, samozrejme, pošas hymny stáli. Veľmi nás prekvapila reakcia divákov v plnej sále počas projekcie jedného zo súťažných filmov. Vo filme bola aj scénka, v ktorej školáci počúvajú štátnu hymnu svojej krajiny. Všetci diváci v kinosále vstali a tak si uctili cudziu štátnu hymnu. Niečo také sme zažili prvýkrát v živote," hovorí Vanda Vacvalová, dodávajúc, že publikum na projekciách filmov bolo veľmi spontánne - a súčasne sa správalo mimoriadne dôstojne a s úctou ako k tvorcom filmov, tak k ich filmovým dielam.   
 Zaujímavé bolo aj to, že i keď bol Dušan Hanák uvádzaný ako čestný predseda poroty 4. medzinárodnej súťažnej sekcie hraných filmov - v skutočnosti bol považovaný za plnohodnotného predsedu poroty, z čoho napokon vyplývali aj jeho povinnosti i práva. Doplňme, že na každej z projekcií filmov Dušana Hanáka bolo v priemere až 250 divákov, ktorí filmy na záver odmenili potleskom, 'standing ovation.'  
 Na 25. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Kalkate sa zúčastnili kinematografické diela z až 72 krajín sveta a bolo uvedených 214 hraných filmov a 152 krátkych a dokumentárnych filmov. Projekcie sa konali v sedemnástich kalkatských kinách. Okrem retrospektívy filmov Dušana Hanáka bola v programe festivalu i retrospektíva filmov nemeckého režiséra Alexandra Klugeho, projekcia filmov s názvom Hommage à Bernardo Bertolucci - Great Master: Bernardo Bertolucci a rôzne sprievodné podujatia.  
 Aktuálne sa vo francúzskych filmových kluboch premieta film Dušana Hanáka Ružové sny (1976). Jeho film Papierové hlavy (1995) sa bude v októbri a v novembri premietať na medzinárodných filmových prehliadkach v Helsinkách a v Talline.   
   
___
    Súvisiaci článok:  Veľká česť pre Dušana Hanáka  - link.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Jakuba Fila

Najväčšie riziko dnešných dní - vystresovaný národ stratí dôveru v inštitúcie

Všetci rozumieme, že situácia je vážna.


Už ste čítali?