K Nežnej revolúcii aj v Prešove

Autor: Martin Droppa | 12.11.2019 o 22:22 | (upravené 13.11.2019 o 9:09) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  319x

  Prešovská univerzita v Prešove si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenie sériou podujatí hlavne pre mladých, pre študentov.  

 Prešovské reminiscencie na November 1989  

 Z množstva ponúk všakovakých podujatí, o rôzne programy obohatených spomienok pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie, ktoré sa uskutočnia vari vo všetkých našich mestách, ale i v premnohých obciach, zaujalo ma to, čo sa bude diať v treťom najväčšom meste na Slovensku - v Prešove; a bude to určené predovšetkým mladým ľuďom, narodeným po roku 1989. Sériu veľmi zaujímavých podujatí so širokým obsahom i v pestrej forme pripravila Prešovská univerzita v Prešove. Anna Polačková - hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove, zdôrazňuje, že univerzita pre svojich poslucháčov, svoje poslucháčky pripravila besedy, výstavy, vedomostný kvíz, esejistickú súťaž aj stretnutie študentov pri zapálení sviečok, a tiež slávnostné oceňovanie úspešných vysokoškolákov a vysokoškoláčok rektorom univerzity: "Chceme si dôstojne, zaujímavo, s veľkou pridanou hodnotou, ale aj s náležitou pietou pripomenúť 17. november 1989 - významný míľnik na ceste k slobode a k demokracii, ktorý sa navždy zapísal do novodobej histórie Československa," sumarizuje Polačková.   

 Kolekcia podujatí na Prešovskej univerzite v Prešove sa začala už v utorok 12. novembra 2019 - v Inštitúte filozofie Filozofickej fakulty sa uskutočnila neformálna beseda s názvom Filozofia v prelomovom období: Beseda pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a Medzinárodného dňa študentstva. Ponúkla príležitosť porozprávať sa o spomienkach na novembrové udalosti s pracovníkmi inštitútu filozofie, ktorí vtedy pôsobili v Prešove a v Prahe, ale aj o otázkach potenciálu a budúcnosti filozofie. Súbežne s besedou sa v jednej ául univerzity uskutočnil interaktívny vedomostný kvíz: Čo vieš o slobode, v ktorej žiješ? Pre svojich študentov, s cieľom pripomenúť si historické udalosti, ako aj zvýšiť občiansku uvedomelosť mladých ľudí, pripravil Inštitút edukológie a sociálnej práce Filozofickej fakulty. Po diskusii a po kvíze sa v univerzitnej knižnici uskutočnila vernisáž fotovýstavy Peter Kalenský: Prešov '89 - ponúkajúca fotografie zo zhromaždení v novembri a decembri 1989 v Prešove. V knižnici bude  od 15. novembra do 17. novembra expozícia Solidárne k slobode venovaná 30. výročiu pádu komunistického režimu v Poľsku a dobovým aktivitám poľského odborového, ale i občianskeho hnutia Solidarność.  
 Na nedeľu 17. novembra 2019 sa členovia študentskej časti akademických senátov Prešovskej univerzity v Prešove rozhodli zorganizovať symbolické stretnutie študentov s názvom Liberté? – Egalité? – Fraternité? Uskutoční sa o 20:00 hodine pri soche anjela v exteriéri Budovy Vysokoškolského areálu na Ul. 17. novembra v Prešove. Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva v pondelok 18. novembra 2019 o 11:00 hodine odovzdá rektor univerzity Peter Kónya ocenenia vysokoškolským študentom Prešovskej univerzity.  
 V ten istý deň, od 15:00 do 16:30 hodiny, sa uskutoční beseda (NE)SLOBODNÉ MÚZY: Kontroverzné postavenie umenia a estetiky v období totalitárnych režimov na Slovensku. Je zameraná na vzťah umenia, estetiky a totalitárnych režimov, ako aj na konkrétne problémy umeleckej tvorby v období rokov 1948 až 1989 na území Slovenska. Cieľom podujatia Inštitútu estetiky a umeleckej kultúry Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity je i voľná, otvorená diskusia študentov rôznych odborov a stredoškolských študentov s odborníkmi v oblasti slovenských dejín umenia.  

 V stredu 20. novembra 2019 sa na Prešovskej univerzite pri príležitosti novembrových udalostí spred tridsiatich rokov uskutočnia až tri diskusie:
Na podnet študentov univerzitných médií sa pod taktovkou Inštitútu slovakistiky a mediálnych štúdií o 10:40 hodine v univerzitnej knižnici uskutoční študentská beseda 
Novembrová univerzita s hosťami D. Slančovou, J. Sipkom a J. Sabolom. Hudobným hosťom podujatia bude prešovský pesničkár Edo Klena. O 15. hodine bude univerzitná knižnica hostiť Valéra Mikulu, ktorý vystúpi s prednáškou Dominik Tatarka - život v diele (s presahom k Novembru 1989) - spojenou s prezentáciou trojdielneho výberu z jeho textov. Na rektoráte univerzity sa v ten deň od 9:45 do 11:15 hodiny uskutoční diskusia s Petrom Himičom, s Miroslavom Ondirkom a s Ľubomírom Krajňákom November ’89 očami priamych účastníkov - bude spojená s premietaním autentickej videonahrávky. Jej organizátorom je Kabinet výskumu detskej reči a kultúry Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity a Študentské divadlo Prešovskej univerzity.  
 Sériu besied uzatvorí v utorok 26. októbra 2019 diskusia Jozefa Vrábľa ml. Odkaz Nežnej revolúcie súčasnému človeku na Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulte v Prešove pod záštitou Katedry aplikovanej edukológie Prešovskej univerzity.  
 Sprievodnou akciou k novembrovým udalostiam je aj piaty ročník esejistickej súťaže: Demokracia a sloboda očami stredoškolákov - tematicky zacielený na reflexiu demokracie a slobody v kontexte moderných dejín európskej a slovenskej spoločnosti. Súťaž, určená študentom stredných škôl prešovského a košického kraja, ktorej organizátorom je Katedra bioetiky UNESCO a Inštitútu etiky a bioetiky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity, sa koná od 1. X. do 30. XI. Jej výsledky budú vyhlásené 15. decembra 2019.  
______
 súvisiace články 
      Fedor Gál: "Máme sa tak dobre..."  - rozhovor nielen o Nežnej revolúcii --- link.   
      Dvadsaťtri zastavení Novembra '89  - anketa k výročiu Nežnej revolúcie --- link.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: Navaľného zatknutie spustilo protesty. Rusi sú z Putina unavení

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?