Nech zaznie nielen gospel

Autor: Martin Droppa | 12.11.2019 o 15:51 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  154x

  Bude to jediné a jedinečné. Bude tam Mick Jagger i Charlie Watts z The Rolling Stones. A hlavne tam bude Aretha Franklin. O nej to je.  

Milovníčky a milovníci výbornej, nadčasovej hudby - ale hlavne priateľky a priatelia fantastického, nenahraditeľného a nenapodobiteľného spevu - sa už môžu tešiť:

Kino Lumière v Bratislave
len v utorok 19. novembra 2019 len o 20:00 hodine
AKO JEDINÉ PREDSTAVENIE NA SLOVENSKU


uvedie koncertný film
Aretha Franklin: Amazing Grace

 Koncertný film režisérov Alana Elliotta a Sydneyho Pollacka Aretha Franklin: Amazing Grace je záznamom z nahrávania rovnomenného živého dvojalbumu Arethy Franklin v baptistickom kostole v Los Angeles v roku 1972. Kvôli mnohým problémom – vrátane synchronizácie zvuku a obrazu, ale aj pre právne potiaže – film až do roku 2018 ležal na policiach v archíve. Americkú premiéru mal 5. apríla 2019. Teraz sa vďaka nemu môžeme aj na Slovensku vrátiť v čase a sledovať proces vzniku najpredávanejšej gospelovej nahrávky všetkých čias a súčasne obdivovať Arethu Franklin, ako sa na vrchole svojich síl vracia k tej hudbe, ktorá rozvinula a podporila jej úžasný talent.  
 Režisér Sydney Pollack (1934 - 2008) je nám známy, napríklad ako tvorca štyroch filmov, nominovaných na cenu Oscar - Kone sa tiež strieľajú (1969), Tootsie (1982), Spomienky na Afriku (1985) - ktorý získal sedem cien Oscar z až jedenástich nominácií - a Predčítač (2008). Spolutvorca filmu, Alan Elliott (1964) je filmový a televízny režisér, producent.  

 Aretha Louise Franklin  (25. marec 1942, Memphis, Tennessee, USA - 16. august 2018, Detroit, Michigan, USA) bola americká speváčka, skladateľka a klaviristka, často označovaná za 'kráľovnú' či 'prvú dámu soulu.' Naspievala, nahrala aj skladby iných hudobných žánrov - napríklad jazzu,  bluesu, gospelu, rhythm 'n' bluesu, dokonca i rockenrolové a popové. V roku 2008 sa Franklin ocitla na prvej priečke v zozname 100 najväčších spevákov všetkých čias - Greatest Singers of All Time - rebríčka populárnych spevákov, ktorý zostavuje hudobný časopis Rolling Stone. Aretha Franklin sa stala až dvadsaťnásobnou držiteľkou Grammy Award - Ceny Grammy - a získala i Cenu za celoživotné dielo a Cenu žijúcej legendy. Dvadsať jej singlov sa dostalo do rebríčka Billboard - z toho sedemnásť na prvé miesto. Jej skladby Respect a I Knew You Were Waiting (For Me) sa dostali medzi Top 40 rebríčka Billboard Hot 100. Akadémia Ceny Grammy dokonca uvažovala nad tým, že premenuje kategóriu Rhythm 'n' Blues na 'Kategóriu Aretha Award.' V roku 1987 bola Franklin ako prvá žena uvedená do Rock and Roll Hall of Fame - Rokenrolovej siene slávy v americkom Clevelande. V roku 2009 sa stala jednou z hlavných hudobných umelcov, ktorí vystupovali na inaugurácii prezidenta Spojenách štátov amerických - Baracka H. Obamu.  

 Základná diskografia Arethy Franklin obsahuje vyše štyridsať nahrávok, vrátane pôvodných výberoviek - od albumu Songs of Faith z roku 1956 po album This Christmas z roku 2008. Štvoralbum Amazing Grace z roku 1972 je jej štrnásty. Pripomeňme si Arethu Franklin ešte dvoma piesňami, interpretovanými naživo.  

 Album - 4-LP Amazing Grace - bol nahratý v januári roku 1972 v New Temple Missionary Baptish Church v Los Angeles - v spolupráaci so zborom Southern California Community Choir, vedeným reverendom Jamesom Clevelandom. Nedlho po vyjdení albumu sa len v USA predalo viac než dva milióny jeho kópií a album získal dve platinové platne. Okrem komerčného úspechu bola Aretha Franklin za tento album ocenená i Cenou Grammy za najlepšiu soulovú a gospelovú nahrávku (1973). Od roku 2017 je tento album (ktorý v roku 1999 vyšiel aj ako 2-CD) najpredávanejším vo vyše päťdesiatročnej kariére umelkyne - a súčasne je to najpredávanejšia živá žánrová - gospelová nahrávka všetkých čias.  
    Uputávka na film  Aretha Franklin: Amazing Grace  (02:09 minúty)...  

    ...a tri piesne z neho:  

  Kino Lumière  - program, podujatia, info, predpredaj vstupeniek... --- link.  
     ! POZOR !  ! NEZABUDNITE !  
  29. XI. '19  Kino Lumière  uvedie film  Depeche Mode: SPiRiTS in the Forest  --- link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Jakuba Fila

Najväčšie riziko dnešných dní - vystresovaný národ stratí dôveru v inštitúcie

Všetci rozumieme, že situácia je vážna.


Už ste čítali?