Pán Barnabáš - svetobežník

Autor: Martin Droppa | 6.11.2019 o 22:11 | Karma článku: 1,68 | Prečítané:  537x

  Je nesmierne radostné dozvedieť sa, vedieť, že diamanty našej pôvodnej kinematografie žnú úspechy ako doma, tak i vo svete.  

 Nie je samozrejmosťou, že klasické slovenské filmy sa uvádzajú v programoch prestížnych medzinárodných festivalov, alebo sa prezentujú v rešpektovaných inštitúciách. S veľkým úspechom sa to darí filmu  Petra Solana  Prípad Barnabáš Kos  z roku 1964, ktorý bude už tento mesiac uvedený v Národnej galérii umenia vo Washingtone, ale aj na 16. Medzinárodnom filmovom festivale Cinefest v Hamburgu.  

 Vitajte v Absurdistane: Kinematografia východnej Európy 1950 – 1989 je názov retrospektívy, venovanej východoeurópskym filmom daného obdobia, ktorú v novembri zorganizovala Národná galéria umenia vo Washingtone. Zámerom retrospektívy je pripomenutie si prelomového roku 1989 a doby, ktorá mu predchádzala. Kolekcia predstaví osem filmov z Ukrajiny, Litvy, Rumunska, Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska, našu kinematografiu bude zastupovať film Petra Solana Prípad Barnabáš Kos, ktorý je svojou nadčasovou témou pochlebovania a úplatkárstva v spoločnosti stále aktuálny. Od našich západných susedov sú do retrospektívy zaradené snímky Případ pro začínajícího kata (1969) režiséra Pavla Juráčka a krátky film Jana Švankmajera Zahrada z roku 1968).  
 „Uvedenie filmu Prípad Barnabáš Kos v Spojených štátoch amerických je výnimočnou udalosťou. Nestáva sa často, aby sa klasický slovenský film premietal za oceánom, tobôž v takej prestížnej inštitúcii, akou je Národná galéria umenia - National Gallery of Art - v hlavnom meste Spojených štátov. Film je súčasťou putovného programu pod názvom Vitajte v Absurdistane: Kinematografia východnej Európy 1950 – 1989, ktorý zostavil filmový historik a kritik Gabriel Paletz. V rámci tohto programu bol v apríli a v máji premietnutý divákom v Hongkongu,“ hovorí Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu, ktorý film Prípad Barnabáš Kos vo Washingtone osobne uvedie. Retrospektíva Vitajte v Absurdistane: Kinematografia východnej Európy 1950 – 1989 sa koná od 2. do 24. XI. 2019 - film Prípad Barnabáš Kos bude uvedený 9. novembra.  
 Z Washingtonu film zamieri do Hamburgu, kde je zaradený do programu 16. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Cinefest. Festival sa primárne venuje nemeckému filmovému  dedičstvu, ale vo svojom programe uvádza aj zahraničné filmy, ktoré sú v súlade s témou festivalu. Tento rok ňou je politická a spoločenská komédia a satira, čo dokumentuje aj jej výstižný názov Dr. Divnoláska alebo šťastie z oblakov. Film medzi politickou komédiou a spoločenskou satirou. Podľa Rastislava Steranku:Prípad Barnabáš Kos ideálne zapadá do tohtoročnej témy festivalu a súčasne to je divácky veľmi vďačný film, ktorý, ako ukázal ostatný rok, dokáže zaujať publikum po celom svete. Po svojej obnovenej premiére na festivale Lumière v Lyone na jeseň minulého roka už precestoval kus sveta, navštívil Tallinn, Hongkong, Karlove Vary, teraz sú to Washington a Hamburg.“  16. MFF Cinefest sa koná od 16. do 24. XI. 2019, projekcia filmu Prípad Barnabáš Kos sa uskutoční 20. novembra.  
 Digitalizovaný film Prípad Barnabáš Kos majú možnosť vidieť aj slovenskí diváci. Film sa v týchto dňoch  uvádza v obnovenej premiére, do slovenských kín vstúpil 24. októbra 2019 ako jeden z titulov tohtoročnej prehliadky Projekt 100. Satirická tragikomédia, pranierujúca malomeštiacke prežitky, pokrytectvo a intrigánstvo, je filmovou adaptáciou poviedky Petra Karvaša Barnabáša Kosa vzostup a pád z jeho zbierky Čert nespí.  
     Viac o filme  Prípad Barnabáš Kos  ---  link.  
     Projekt 100  ---  link.  
     Podrobnosti o podujatí  Vitajte v Absurdistane...  ---  link.  
     16. MFF Cinefest  ---  link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: Navaľného zatknutie spustilo protesty. Rusi sú z Putina unavení

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?