Kde a ako sláviť Nežnú revolúciu?

Autor: Martin Droppa | 6.11.2019 o 17:11 | Karma článku: 2,02 | Prečítané:  350x

  Ľudia na celom Slovensku si čoskoro pripomenú 30. výročie Nežnej revolúcie. Kde a ako budeme môcť osláviť November 1989?  

Nadácia Milana Šimečku zatiaľ zozbierala vyše sto podujatí, ktoré sa onedlho uskutočnia na Slovensku pri príležitosti  30. výročia  Nežnej revolúcie 1989.  
Nadácia Milana Šimečku pripravila k 30. výročiu pádu komunizmu a nenásilnej, pokojnej zmeny režimu vo vtedajšom Československu kampaň

Nežná  _evolúcia

pričom hrou so slovami (r)evolúcia chce upozorniť mladých ľudí na to, že požiadavky Novembra 1989 zostávajú stále platné - a je potrebné sa za ne neustále zasadzovať, bojovať za ne. Prvé vyhlásenie občianskeho hnutia Verejnosť proti násiliu bolo zverejnené 20. novembra 1989 v Umeleckej besede v Bratislave. Aj po tridsiatich rokoch ostáva jeho obsah až prekvapujúco aktuálny. Napriek tomu je manifest pre väčšinu ľudí v spoločnosti neznámy. Kampaň  Nežná _evolúcia  sa to teraz snaží zmeniť.  

 Jedna zo záverečných výziev zakladateľov Verejnosti proti násiliu znela takto Žiadajme všetci, aby nás a naše záujmy na všetkých úrovniach zastupovali čestní ľudia, ktorí majú našu dôveru.“ Na tomto výroku sa nič nezmenilo, niektoré ďalšie časti vyhlásenia stačí trochu preformulovať do súčasného jazyka - aby sme si uvedomili, že naša spoločnosť stále čelí podobným výzvam. A „refrešť“ staré výzvy na nové môžu mladí - ale aj pamätníci Novembra 1989 - a to na webstránke  www.nezna _evolucia.sk  --- link. 
 Druhým cie
ľom kampane je ukázaťže mnohýľuďom nie je November ’89 a jeho základné myšlienky ani po troch desaťročiach ľahostajný a že Nežnú revolúciu stále berú a vnímajú vážne, s veľkou serióznosťou. Preto je na rovnakej webstránke možné nájsť podujatia, ktoré sa konajú po celom Slovensku pri príležitosti výročia 17. novembra 1989. V databáze je už teraz vyše sto rôznych, pestrých podujatí - a najmenej pätnásť iných iniciatív. Organizátori ďalších akcií, smerovaných k oslavám 30. výročia Novembra ’89, môžu priamo na stránke pridávať aj ich podujatia, pozvania.  
 Výročie Novembra ’89 sa bude sláviť a pripomínať od Humenného, Trebišova, cez Banskú Štiavnicu, Spišskú Novú Ves, Bardejov, Poprad, Liptovský Mikuláš, Žilinu, Trenčín, Piešťany, Trnavu... ...až po Bratislavu. Uskutočnia sa festivaly, študentské podujatia, mestské i obecné kultúrne a spoločenské podujatia, iniciatívy, koncerty, diskusie, divadelné hry... ...až po rôzne výstavy a performance. Webstránka má ambíciu poskytnúť prehľad o najrôznejších aktivitách, venovaných výročiu Novembra ’89 na celom Slovensku - a symbolicky tak zdôrazniť, aká rôznorodá a aktívna je dnes občianska spoločnosť, a to nielen pri pripomínaní si našej nedávnej minulosti, ale i pri témach dneška.  

 Nina Galanská - riaditeľka Nadácie Milana Šimečku, k tejto kampani povedala: „Naša nadácia vznikla v roku 1991 takpovediac 'na území' hnutia Verejnosť proti násiliu - aby pomáhala rozvíjať občiansku spoločnosť a vzdelávať ľudských právach a demokracii. V súčasnosti pracujeme predovšetkým so školami, s mladými ľuďmi, teda s generáciami, ktoré obdobie pred Nežnou revolúciou, pred rokom 1990, vôbec nezažili. Aktívne sa snažíme pracovať s odkazom Novembra  ́89 práve s mladými ľuďmi, ktorí postupne prevezmú úlohu pripomínania si a rozvíjania tohto odkazu. Preto sme sa na tridsiate výročie Novembra 1989 pustili do náročného projektu  Nežná _evolúcia.”  

 Nadácia Milana Šimečku okrem tejto kampane chystá ešte niekoľko podujatí k 30. výročiu Novembra ’89 - aj v spolupráci s mladými aktívnymi študentmi a študentkami. Určené sú pre tých, ktorí boli aktívni v roku 1989, ale aj pre širokú verejnosť - a predovšetkým pre mladých ľudí, pre ich rodičov, pedagógov či pedagogičky.  
 Podujatia k výročiu Novembra '89: sekcia Čo sa koná na webe Nežná_evolúcia  - link. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Prvá námestníčka Kováčiková odchádza z prokuratúry

Rezignáciu odôvodňuje aj útokmi na svoju osobu.


Už ste čítali?