Naše filmové storočie medzi knihami

Autor: Martin Droppa | 5.11.2019 o 17:17 | Karma článku: 1,05 | Prečítané:  168x

  Na 27. knižnom medzinárodnom veľtrhu Bibliotéka v Bratislave (od 7. XI. do 10. XI. 2019) bude zastúpený i Slovenský filmový ústav.  

Na tohtoročnom knižnom medzinárodnom veľtrhu Bibliotéka bude mať zastúpenie aj Slovenský filmový ústav. Na Bibliotéke 2019 predstaví druhé, rozšírené vydanie publikácie Naše filmové storočie od autorskej dvojice František Gyárfáš Juraj Malíček. Kniha, ktorej prvé vydanie sa rýchlo vypredalo, predkladá výber najobľúbenejších diel autorov, ako aj ich vlastné dejiny filmu, obľúbených filmových žánrov či tvorcov filmov. Nové vydanie je doplnené o dvadsať ďalších, aj celkom nových, filmových titulov.  

Prezentácia publikácie
Naše filmové storočie
sa na Bibliotéke uskutoční
vo štvrtok 7. XI. 2019 o 18:00 hodine v Inchebe 

 Publikácia Naše filmové storočie ponúka osobné dejiny filmu známych slovenských kinofilov Františka Gyárfáša a Juraja Malíčka, pre ktorých je film nielen predmetom skúmania, ale predovšetkým vášňou. Prvé vydanie z roku 2015 obsahovalo sto filmov, druhé, rozšírené vydanie, ponúka o dvadsať filmov viac „Pri písaní prvého vydania knihy Naše filmové storočie sme sa vyhýbali očareniu z nového, pretože nič tak rýchlo nezostarne. Kniha sa vypredala, a my sme sa po piatich rokoch opäť na ňu pozreli. Sto filmov, ktoré v nej boli, ostali naše obľúbené. Ale pribudli k nim ďalšie. Na prelome milénia dozreli noví, sebavedomí a komplexní autori: Cuarón, Nolan, Sorrentino, Villeneuve, bratia McDonaghovci, ale zaujali nás aj výnimočné diela starších: O tele a duši režisérky Ildikó Enyediovej či Sils Maria režiséra Oliviera Assayasa. A tak sme sa rozhodli rozšíriť prvé vydanie až na stodvadsať filmov a doplnili sme k nim potrebné indexy. Vykročili sme do druhého filmového storočia,“ charakterizujú knihu obaja jej fundovaní autori - milovníci kinematografie.  

 Autori publikácie - František Gyárfáš a Juraj Malíček - o vybraných filmoch píšu filozoficky, esteticky aj autobiograficky ladené eseje. Delí ich dvadsaťročný vekový rozdiel, odlišné vzdelanie aj kritický prístup, čím vzniká polemický dialóg o dejinách filmu. V prvom vydaní bola publikácia rozčlenená do desiatich kapitol, v druhom pribudli dve kapitoly, každá obsahuje desať filmov. O každom filme sú dve eseje, prvú píše ten, kto film navrhol, druhá je komentárom druhého autora. Nové texty sú venované napríklad klasickým filmom Prázdniny v Ríme (1953) režiséra Williama Wylera, Čínska štvrť (1974) od Romana Polanského alebo Apokalypsa (1979) od Francisa Forda Coppolu, ale aj súčasným dielam Tri billboardy kúsok za Ebbingom (2017) režiséra Martina McDonagha, filmu O tele a duši (2017) od Ildikó Enyediovej či slovenským titulom Všetko čo mám rád (1992) od Martina Šulíka a Muzika (2007) od Juraja Nvotu. Novinkou je i presný menný a autorský register.  

 „V novej dvadsiatke filmov, v kapitolách Strictly CommercialVšetko čo mám rád, však už niet filmov, ktoré by si ten druhý nevybral. Sú to snímky konsenzuálnej zhody, filmy, ktoré máme radi obaja a máme ich radi viac ako tie ostatné,“ dodávajú Gyárfáš s Malíčkom. Filmová scenáristka a dramaturgička Zuzana Gindl-Tatárová, ktorá prvé vydanie uviedla do sveta, k druhému vydaniu dodáva:, „Ak by sa zdalo, že nový výber autorov obsahuje filmy, na ktorých sa vzácne zhodujú a ich názory sa už tak veľmi nelíšia, netreba v tom hľadať zbytočne nič osobné. Ich priateľská spolupráca a nové časy v kinách ich naučili rozoznávať skutočnú kvalitu aj v zmenených súradniciach nášho globalizovaného filmového sveta.“  
 Druhé, rozšírené vydanie publikácieNaše filmové storočie, ktoré vydal Slovenský filmový ústav, má 496 strán. Verejnosti sa prvýkrát predstaví na knižnom veľtrhu Bibliotéka v Inchebe vo štvrtok 7. novembra 2019 o 18:00 hodine na Literárnom pódiu Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky a Literárneho informačného centra, a to za účasti autora Františka Gyárfáša. Diskusiu bude moderovať Miro Ulman z Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu. Program predstaví aj tituly z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu - tie sa na Bibliotéke, podobne ako kniha Naše filmové storočie, budú dať zakúpiť za zvýhodnenú cenu počas celého trvania veľtrhu - a to v stánku špecializovanej predajne Klapka.sk - ktorý Slovenský filmový ústav organizuje v spolupráci so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky.   
     Klapka.sk  - predajňa Slovenského filmového ústavu  ---  link.  
     Viac o publikácii  Naše filmové storočie  ---  link.  
     Podrobnejšie o 27. knižnom medzinárodnom veľtrhu Bibliotéka  ---  link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: PCR testy odhalili vyše tisíc nakazených, pribudlo 16 úmrtí

Z 44 769 vykonaných antigénových testov zistili 919 pozitívnych osôb.


Už ste čítali?