Veľká česť pre Dušana Hanáka

Autor: Martin Droppa | 4.11.2019 o 20:02 | (upravené 4.11.2019 o 23:23) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  330x

  V Indii sa predstaví režisér Dušan Hanák s päticou svojich filmov, aj ako čestný predseda poroty medzinárodnej súťaže hraných filmov. 

 Slovenský filmový režisér Dušan Hanák svojou tvorbou rezonuje aj v medzinárodnom prostredí. Čoskoro sa predstaví na jubilejnom

25th Kolkata International Film Festival 

kde bude premietnutých päť jeho filmov, pričom na projekciách bude režisér osobne prítomný. Okrem toho bude Dušan Hanák na 25. medzinárodnom filmovom festivale v Kalkate čestným predsedom poroty medzinárodnej súťažnej sekcie hraných filmov. Festival sa začína  v piatok 8. novembra 2019 a potrvá do 15. novembra 2019.  

 Dušan Hanák je medzinárodne oceňovaný filmový režisér, scenárista a fotograf. „Patrí k slovenským absolventom Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze a ku generácii režisérov, ktorá začala nakrúcať svoje filmy v 60. rokoch XX. storočia. Je mladší ako režiséri českej novej vlny, hoci s niektorými z nich v Prahe študoval v rovnakej dobe. Keď oni režírovali svoje prvé dlhometrážne hrané filmy, Dušan Hanák nakrúcal krátke dokumenty, ocenené na festivaloch v Karlových Varoch, v Mannheime, v Oberhausene, v Montevideu aj na Bienále mladého umenia v Paríži. Táto skúsenosť ovplyvnila podobu jeho celovečerných filmov,“ hovorí filmový kritik  Andrej Obuch,  ktorý analyzoval filmovú tvorbu Dušana Hanáka pre jubilujúci Medzinárodný filmový festival v Kalkate.  

 Retrospektíva Hanákových filmov na festivale v indickej Kalkate uvedie päť jeho celovečerných filmov: psychologický príbeh o chorobe jednotlivca a spoločnosti 322 (z roku 1969), ďalej oceňovaný a medzinárodne najčastejšie uvádzaný dokument zo zbierok Slovenského filmového ústavu Obrazy starého sveta (1972), dve tragikomédie - Ružové sny (1976) o dedinskom poštárovi Jakubovi a Cigánke Jolanke a Ja milujem, ty miluješ (1980), ktorá je emotívnou výpoveďou o ľuďoch z periférie - a napokon dokumentárny film o vzťahu jednotlivca a moci v období vlády totalitného politického režimu Papierové hlavy (1995), ktorý je o rôznych podobách porušovania ľudských práv v Československu v rokoch 1945 až 1989.  

 „Hanákovu tvorbu charakterizuje autenticita postáv, ich prejavu i zobrazenia prostredia, v ktorom žijú. Napriek tomu, že výsledný Hanákov film je vždy štylizovaným obrazom, nikdy nestráca aj svoju dokumentárnu hodnotu,“ hovorí o režijnom rukopise Andrej Obuch, dodávajúc, že Hanák „filmy vytvára tvorivou metódou - spájaním rozmanitých fragmentov reality, útržkov ľudského hovoru, dokumentov, fotografií, obrazov, zvukov a hudby do poetickej filmovej koláže. Intenzita jej použitia sa v jednotlivých filmoch mení v závislosti od spracovania témy a príbehu.“  
 Dušan Hanák sa retrospektívy svojich filmov v Kalkate zúčastní osobne, zároveň bude čestným predsedom poroty 4. medzinárodnej súťažnej sekcie hraných filmov, nazvanej Inovácie v pohyblivých obrazoch. Najlepší film z tejto súťaže bude ocenený finančnou čiastkou 78 000 $ a najlepší režisér získa zlatú trofej a 32 000 $. V tejto sekcii sa o cenu bude uchádzať aj koprodukčný slovenský film Pomaľované vtáča (2019) Václava Marhoula. Filmový festival v Kalkate sa prvýkrát konal v roku 1995 ako komorné podujatie, v období ostatného desaťročia sa rozrástol a stal sa rešpektovaným festivalom veľkého rozsahu a je otvorený i pre širokú verejnosť.  
 „Prezentácia režiséra Dušana Hanáka v Indii prostredníctvom retrospektívy jeho piatich filmov a pozícia čestného predsedu dôležitej sekcie filmového festivalu v Kalkate je vzdanie úcty a rešpektu nielen samotnému tvorcovi a jeho tvorbe, ale aj celej československej novej vlne a Slovensku,“ zdôrazňuje  Vanda Vacvalová  z obchodného oddelenia Slovenského filmového ústavu, ktorá stojí za prípravou prehliadky a s režisérom Dušanom Hanákom sa osobne zúčastní festivalu - ako zástupkyňa Slovenského filmového ústavu.   
   
   25. medzinárodný filmový festival v Kalkate  ---  link.   
   
   Viac o režisérovi Dušanovi Hanákovi  ---  link.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Prvá námestníčka Kováčiková odchádza z prokuratúry

Rezignáciu odôvodňuje aj útokmi na svoju osobu.


Už ste čítali?