Meduška z Osaky s mliečnym furé

Autor: Martin Droppa | 28.10.2019 o 22:22 | Karma článku: 1,11 | Prečítané:  343x

  Človek si rád zaspomína na dobré, chutné, i na to, čo bolo pekné, očarovalo ho. Šťava zo spomienkového optimizmu je svieža.  

  V Artklube Tatranskej galérie v Poprade  vo štvrtok 31. októbra 2019 o 16:00 hodine  otvoria retrospektívnu, prierezovú výstavu

Helena Suchá - Sojáková:  Priesvit tvorbou

ktorá predstaví unikátnu úžitkovú a grafickú tvorbu popradskej výtvarníčky Heleny Suchej, rodenej Sojákovej (29. november 1938, Batizovce, ČSR). Výstava sa sústreďuje na dizajn etikiet, fólií, vrecúšok - 'sáčkov,' obalov a obalovín známych i menej známych výrobkov, ktoré nesmeli chýbať v takmer žiadnej dobovej domácnosti v druhej polovici XX. storočia. Helena Suchá - Sojáková ich navrhovala a boli realizované v rokoch 1960 až 1993 pre známy československý chemický a tlačiarenský podnik Chemosvit národný podnik, Svit.   

 Helena Suchá - Sojáková patrí medzi významné autorky domácej umeleckej scény, avšak jej úžitková a grafická tvorba bola po dlhú dobu v ústraní, skôr opomínaná - aj keď umelkyňa ako jedna z prvých v popradskom, podtatranskom regióne profesionálne navrhovala rôzne etikety, obaly, plagáty, grafiku príležitostnej tlače a podobne.  
 Helena Suchá - Sojáková sa narodila 29. novembra 1938 v Levoči. V rokoch 1954 až 1958 študovala odbor grafika na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave u profesorov Fikariho a Chovana. Profesionálnu dráhu začala v roku 1960 - ako výtvarná návrhárka Chemosvitu, kde pracovala až do odchodu do dôchodku. Suchá pracovala v podnikovom návrhovom ateliéri - oddelení prípravy tlače a farieb, kde sa okrem návrhov obalov, obalovín a etikiet rôznorodých produktov venovala aj štúdiu vývoja nových technológií a materiálom. Bola pri ich zavádzaní do výroby (viskózové, celulózové, hliníkové fólie, termoplastické polyméry a podobne). Chemosvit vyrábal obaly pre podniky v rámci celého Československa. Spolupracovala prevažne s dodnes známymi, hlavne potravinárskymi podnikmi: Deva - potravinársky kombinát, n. p., závod Trebišov, so Stredoslovenskými konzervárňami a liehovarmi Liptovský Mikuláš (dnešný St. Nicolaus, a. s., Bratislava), s podnikom Novofruct Nové Zámky, so závodom Frucona, n. p. Košice, s Jihomoravskými pekárnami, n. p., Brno, s Čokoládovnami, o. p., závod Sfinx, Praha, s niekdajšími popradskými konzervárňami Tatracon (dnešný Tatrakon, spol. s r. o., Poprad) a s mnohými inými československými podnikmi.  

 Okrem obalov na cukrovinky, pochúťky, sladkosti, džúsy, konzervy či šumienky z tvorby Heleny Suchej - Sojákovej výstava predstaví aj kolekciu autorkiných návrhov a realizácií listovej konfekcie pre Harmanecké Papierne, n. p., Harmanec, výtvarné návrhy plagátov k Medzinárodnému dňu žien, k podujatiam v rámci osláv Slovenského národného povstania, ale aj jej zaujímavé a umelecky cenné návrhy obalov gramoplatní.    

  Helena Suchá - Sojáková sa venuje aj voľnej výtvarnej tvorbe - maľbe i grafike - a stála pri renesancii tradičného slovenského čipkárstva v podtatranskej oblasti.  
  K peknému spomienkovému optimizmu nepatria len naše najpríjemnejšie zážitky, spojené napríklad s chuťou mliečneho furé alebo citróniek s pomarančom. Všetky tie sladké detské dobrôtky boli aj pekne zabalené - v obaloch s kresbami, ktoré vedeli v deťoch otvárať dvere fantázii, predstavám i radostiam. A mnohé z tých detí aj inšpirovali k vlastnej tvorbe.  
 Výstava  Helena Suchá - Sojáková:  Priesvit tvorbou  je organizovaná pri príležitosti autorkinho životného jubilea. Výstava, nainštalovaná v Artklube v Tatranskej galérii v Poprade na Hviezdoslavovej ulici č. 12,  potrvá do nedele 1. decembra 2019.   
     Tatranská galéria v Poprade  - výstavy, podujatia, program, informácie...  ---  link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Minúta po minúte: PCR testy odhalili vyše tisíc nakazených, pribudlo 16 úmrtí

Z 44 769 vykonaných antigénových testov zistili 919 pozitívnych osôb.

Prvá námestníčka Kováčiková odchádza z prokuratúry

Rezignáciu odôvodňuje aj útokmi na svoju osobu.


Už ste čítali?