Botanická záhrada v Košiciach

Autor: Martin Droppa | 23.10.2019 o 15:51 | Karma článku: 3,30 | Prečítané:  1267x

  V Košiciach je najväčšia botanická záhrada na Slovensku. Príďte na  Slávnosť v botanickej záhrade  v Košiciach - už túto sobotu!  

 Pri príležitosti 50. výročia vzniku debutu režiséra  Eliáša 'Ela' Havettu (1938 - 1975)

Slávnosť v botanickej záhrade

z roku 1969 budú mať (nielen) košickí diváci príležitosť vidieť tento unikátny film s podmanivou hudbou génia  Zdeňka Lišku v digitálne reštaurovanej podobe. Film bude v metropole východného Slovenska slávnostne premietnutý už

v sobotu 26. októbra 2019 o 19:30 hodine v Kine Úsmev

a osobne ho uvedie jeho scenárista  Lubor Meir Dohnal a kameraman  Dodo Šimončič. 

 Film Slávnosť v botanickej záhrade je farebná féeria o potrebe zázraku v ľudskom živote, vypovedá tiež o  očarení prírodou a o radosti zo života a z pohybu. Havetta svoj režijný debut nakrútil v scenáristickej spolupráci so spolužiakom z pražskej FAMU, scenáristom a dramaturgom Luborom Meirom Dohnalom. V debute originálne spojil inšpiráciu naivným maliarstvom, nemým filmom a výtvarným impresionizmom.  
 V mozaikovitom rozprávaní Havetta vo filme približuje krčmárku Máriu - večnú nevestu, ktorá vytrvalo a márne vodí k oltáru otca svojich ôsmich dcér, a Pierra, ktorý svojím príchodom narúša pokoj vinárskej dedinky Babindol a učí jej obyvateľov vychutnávať si nielen vínko, ale hlavne život. Karnevalovému charakteru filmu a jeho mozaikovitému rozprávaniu zodpovedá vo filme aj výber protagonistov, ktorí verne dokázali tlmočiť Havettove myšlienky: okrem zopár hercov väčšinu postáv stvárnili neherci.  
 Podľa slov scenáristu Lubora Meira Dohnala film vznikal dlho a jeho výslednej forme to prospelo. „Pokiaľ film na diváka pôsobí ako ´koláž´ - produkt náhody, sled predstáv, z ktorých predchádzajúca evokuje tú nasledujúcu, potom sa nám podarilo niečo podstatné. Bola to rafinovaná metóda kamuflovanej improvizácie, dosť starostlivo premyslená, s prihliadnutím na rad psychologických, estetických i kultúrnych významov a s potrebou vytvoriť pôsobivú štruktúru, ktorá by sa neopierala o obvyklé stavebné postupy,“ zhodnotil Dohnal film pred časom v našom mesačníku o filmovom dianí Film.sk.  
 Aj keď kritika i diváci film ocenili pozitívne, začiatkom 70. rokov XX. storočia sa, vzhľadom na vývoj spoločensko-politickej situácie, dostal medzi zakázané filmy a Havetta si na svoj druhý film  Ľalie poľné  z roku 1972 musel počkať. Slovenský filmový ústav obidva jeho filmy tento rok digitálne reštauroval a plánuje ich vydanie na 2-DVD a blu-ray nosiči. Aj keď Havettove filmové dielo nie je pre jeho predčasnú smrť rozsiahle, pre vývoj slovenskej kinematografie má výnimočnú umeleckú, estetickú aj historickú hodnotu.  
     Kino Úsmev  v Košiciach: program, informácie...  ---  link.  
     Podrobnosti o filme  Slávnosť v botanickej záhrade  ---  link.  
     Botanická záhrada - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach  ---  link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Minúta po minúte: PCR testy odhalili vyše tisíc nakazených, pribudlo 16 úmrtí

Z 44 769 vykonaných antigénových testov zistili 919 pozitívnych osôb.

Prvá námestníčka Kováčiková odchádza z prokuratúry

Rezignáciu odôvodňuje aj útokmi na svoju osobu.


Už ste čítali?