Botanická záhrada v Košiciach

Autor: Martin Droppa | 23.10.2019 o 15:51 | Karma článku: 3,30 | Prečítané:  1268x

  V Košiciach je najväčšia botanická záhrada na Slovensku. Príďte na  Slávnosť v botanickej záhrade  v Košiciach - už túto sobotu!  

 Pri príležitosti 50. výročia vzniku debutu režiséra  Eliáša 'Ela' Havettu (1938 - 1975)

Slávnosť v botanickej záhrade

z roku 1969 budú mať (nielen) košickí diváci príležitosť vidieť tento unikátny film s podmanivou hudbou génia  Zdeňka Lišku v digitálne reštaurovanej podobe. Film bude v metropole východného Slovenska slávnostne premietnutý už

v sobotu 26. októbra 2019 o 19:30 hodine v Kine Úsmev

a osobne ho uvedie jeho scenárista  Lubor Meir Dohnal a kameraman  Dodo Šimončič. 

 Film Slávnosť v botanickej záhrade je farebná féeria o potrebe zázraku v ľudskom živote, vypovedá tiež o  očarení prírodou a o radosti zo života a z pohybu. Havetta svoj režijný debut nakrútil v scenáristickej spolupráci so spolužiakom z pražskej FAMU, scenáristom a dramaturgom Luborom Meirom Dohnalom. V debute originálne spojil inšpiráciu naivným maliarstvom, nemým filmom a výtvarným impresionizmom.  
 V mozaikovitom rozprávaní Havetta vo filme približuje krčmárku Máriu - večnú nevestu, ktorá vytrvalo a márne vodí k oltáru otca svojich ôsmich dcér, a Pierra, ktorý svojím príchodom narúša pokoj vinárskej dedinky Babindol a učí jej obyvateľov vychutnávať si nielen vínko, ale hlavne život. Karnevalovému charakteru filmu a jeho mozaikovitému rozprávaniu zodpovedá vo filme aj výber protagonistov, ktorí verne dokázali tlmočiť Havettove myšlienky: okrem zopár hercov väčšinu postáv stvárnili neherci.  
 Podľa slov scenáristu Lubora Meira Dohnala film vznikal dlho a jeho výslednej forme to prospelo. „Pokiaľ film na diváka pôsobí ako ´koláž´ - produkt náhody, sled predstáv, z ktorých predchádzajúca evokuje tú nasledujúcu, potom sa nám podarilo niečo podstatné. Bola to rafinovaná metóda kamuflovanej improvizácie, dosť starostlivo premyslená, s prihliadnutím na rad psychologických, estetických i kultúrnych významov a s potrebou vytvoriť pôsobivú štruktúru, ktorá by sa neopierala o obvyklé stavebné postupy,“ zhodnotil Dohnal film pred časom v našom mesačníku o filmovom dianí Film.sk.  
 Aj keď kritika i diváci film ocenili pozitívne, začiatkom 70. rokov XX. storočia sa, vzhľadom na vývoj spoločensko-politickej situácie, dostal medzi zakázané filmy a Havetta si na svoj druhý film  Ľalie poľné  z roku 1972 musel počkať. Slovenský filmový ústav obidva jeho filmy tento rok digitálne reštauroval a plánuje ich vydanie na 2-DVD a blu-ray nosiči. Aj keď Havettove filmové dielo nie je pre jeho predčasnú smrť rozsiahle, pre vývoj slovenskej kinematografie má výnimočnú umeleckú, estetickú aj historickú hodnotu.  
     Kino Úsmev  v Košiciach: program, informácie...  ---  link.  
     Podrobnosti o filme  Slávnosť v botanickej záhrade  ---  link.  
     Botanická záhrada - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach  ---  link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.


Už ste čítali?