Naše dokumenty tiahnu svetom

Autor: Martin Droppa | 21.10.2019 o 20:02 | Karma článku: 1,02 | Prečítané:  258x

  Výborná správa: Výberová kolekcia slovenských filmových dokumentov zo 60. rokov XX. storočia putuje na prestížne festivaly za hranice!  

 Výber dokumentov zo 60. rokov XX. storočia - doslova zo zlatej éry slovenskej kinematografie - sa  už predstavil na viacerých zahraničných podujatiach. V októbri ho uvedie 23. medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava (od 24. októbra do 29. októbra 2019) a potom v Nemecku 62. medzinárodný festival dokumentárneho a animovaného filmu DOK Leipzig (od 28. októbra do 3. novembra 2019). Oba filmové festivaly patria v Európe k najrešpektovanejším, najuznávanejším vo svojej oblasti.  
 "Na festivale v Jihlave bude premietané pásmo ôsmich našich digitálne reštaurovaných dokumentárnych filmov, ktoré predstavujú prierez slovenskou krátkometrážnou dokumentárnou tvorbou zo 60. rokov a zároveň sú pestrou ukážkou rozmanitosti prístupov jednotlivých tvorcov k médiu dokumentu," informuje Simona Nôtová - tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu, z ktorého edičného oddelenia je kolekcia zostavená.  
 Na festivale Ji.hlava budú môcť diváci, okrem známejších titulov Voda a práca (1963) režiséra Martina Slivku, Prišiel k nám Old Shatterhand (1966) od Dušana Hanáka, Fotografovanie obyvateľov domu (1968) od Dušana Trančíka, vidieť i experimentálny film s desivými autentickými vojnovými zábermi Lilli Marlen (1970) od režiséra Petra Mihálika, ďalej dokument o živote ľudí v zaostalých oblastiach východného Slovenska Zakliata dolina (1966) režiséra Štefana Kamenického, potom film o osude mladej ženy, ktorá sa ocitla vo väzení: Spoveď (1968) od Pavla Sýkoru, ale aj krátky dokument o Vladimírovi Clementisovi Nedokončená kronika (1967) režiséra Rudolfa Urca. Dokument o živote a tvorbe slovenského fotografa Pavla Hudeca Som prekliaty fotograf (1969) režiséra Juliusa Matulu doplní 'jihlavskú kolekciu' o iný, vítaný, pôvodný filmársko - fotografický umelecký rozmer.  

 "Do programu festivalu v Lipsku je zaradených päť filmov," pokračuje Simona Nôtová, pripomínajúc, že ide o iný výber, než ten, ktorý bude v Jihlavě - malebnom meste na rozhraní Moravy a Česka. V metropole nemeckej spolkovej krajiny Sasko budú môcť diváci sledovať dokumenty Voda a práca, Fotografovanie obyvateľov domu, SpoveďChlapi z Gaderskej doliny (1963) - všetky od režiséra Ladislava Kudelku - a dokument Ruky (1963) od Jozefa Zachara. Filmy budú uvedené na špeciálnej projekcii. "Ich výber poukazuje na osobný, spoločensko-kritický a formálne inovatívny prístup k dokumentárnej tvorbe slovenských autorov v šesťdesiatych rokoch. Tvorcovia v tomto období pochopili, aké silné môžu byť dokumentárne filmy bez hovorených slov, alebo ako použiť iróniu ako formu politického a sociálneho komentára," hovorí Tomáš Hudák z Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu, ktorý ústav zastúpi na oboch festivaloch.  

 "Na jihlavskom festivale sa projekcií zúčastní režisér Dušan Trančík a režisér, dramaturg a publicista Rudolf Urc," menuje Simona Nôtová, upozorňujúc, že súčasťou projekcie bude aj prezentácia 2-DVD kolekcie Slovenský dokumentárny film 60 z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu, ktorú zostavil Rudolf Urc spolu s filmovým publicistom Pavlom Brankom. Táto hodnotná 2-DVD kolekcia bude predstavená i na festivale v Lipsku.  
 23. medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava potrvá od 24. X. do 29. X, projekcia slovenských dokumentov zo 60. rokov sa na ňom uskutoční 25. októbra.
62. medzinárodný festival dokumentárneho a animovaného filmu DOK Leipzig sa koná od 28. X. do 3. XI., projekcia slovenských dokumentov zo 60. rokov sa na ňom uskutoční 29. októbra.
Na oboch kultúrnych a spoločenských podujatiach budú k dispozícii na predaj aj iné naše dokumentárne filmy z ponuky predajne Slovenského filmového ústavu  Klapka.sk.  

    Podrobné informácie o našich filmoch na 23. MFDF  ji-hlava  --- link. 
     62. MFDaAF  DOK Leipzig  --- link. 
     Slovenský filmový ústav --- link. 
     Predajňa SFÚ  Klapka.sk  --- link. 

  Podrobnejšie o 2-DVD  Slovenský dokumentárny film 60  --- link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Minúta po minúte: PCR testy odhalili vyše tisíc nakazených, pribudlo 16 úmrtí

Z 44 769 vykonaných antigénových testov zistili 919 pozitívnych osôb.

Prvá námestníčka Kováčiková odchádza z prokuratúry

Rezignáciu odôvodňuje aj útokmi na svoju osobu.


Už ste čítali?