Naše dokumenty tiahnu svetom

Autor: Martin Droppa | 21.10.2019 o 20:02 | Karma článku: 1,02 | Prečítané:  258x

  Výborná správa: Výberová kolekcia slovenských filmových dokumentov zo 60. rokov XX. storočia putuje na prestížne festivaly za hranice!  

 Výber dokumentov zo 60. rokov XX. storočia - doslova zo zlatej éry slovenskej kinematografie - sa  už predstavil na viacerých zahraničných podujatiach. V októbri ho uvedie 23. medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava (od 24. októbra do 29. októbra 2019) a potom v Nemecku 62. medzinárodný festival dokumentárneho a animovaného filmu DOK Leipzig (od 28. októbra do 3. novembra 2019). Oba filmové festivaly patria v Európe k najrešpektovanejším, najuznávanejším vo svojej oblasti.  
 "Na festivale v Jihlave bude premietané pásmo ôsmich našich digitálne reštaurovaných dokumentárnych filmov, ktoré predstavujú prierez slovenskou krátkometrážnou dokumentárnou tvorbou zo 60. rokov a zároveň sú pestrou ukážkou rozmanitosti prístupov jednotlivých tvorcov k médiu dokumentu," informuje Simona Nôtová - tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu, z ktorého edičného oddelenia je kolekcia zostavená.  
 Na festivale Ji.hlava budú môcť diváci, okrem známejších titulov Voda a práca (1963) režiséra Martina Slivku, Prišiel k nám Old Shatterhand (1966) od Dušana Hanáka, Fotografovanie obyvateľov domu (1968) od Dušana Trančíka, vidieť i experimentálny film s desivými autentickými vojnovými zábermi Lilli Marlen (1970) od režiséra Petra Mihálika, ďalej dokument o živote ľudí v zaostalých oblastiach východného Slovenska Zakliata dolina (1966) režiséra Štefana Kamenického, potom film o osude mladej ženy, ktorá sa ocitla vo väzení: Spoveď (1968) od Pavla Sýkoru, ale aj krátky dokument o Vladimírovi Clementisovi Nedokončená kronika (1967) režiséra Rudolfa Urca. Dokument o živote a tvorbe slovenského fotografa Pavla Hudeca Som prekliaty fotograf (1969) režiséra Juliusa Matulu doplní 'jihlavskú kolekciu' o iný, vítaný, pôvodný filmársko - fotografický umelecký rozmer.  

 "Do programu festivalu v Lipsku je zaradených päť filmov," pokračuje Simona Nôtová, pripomínajúc, že ide o iný výber, než ten, ktorý bude v Jihlavě - malebnom meste na rozhraní Moravy a Česka. V metropole nemeckej spolkovej krajiny Sasko budú môcť diváci sledovať dokumenty Voda a práca, Fotografovanie obyvateľov domu, SpoveďChlapi z Gaderskej doliny (1963) - všetky od režiséra Ladislava Kudelku - a dokument Ruky (1963) od Jozefa Zachara. Filmy budú uvedené na špeciálnej projekcii. "Ich výber poukazuje na osobný, spoločensko-kritický a formálne inovatívny prístup k dokumentárnej tvorbe slovenských autorov v šesťdesiatych rokoch. Tvorcovia v tomto období pochopili, aké silné môžu byť dokumentárne filmy bez hovorených slov, alebo ako použiť iróniu ako formu politického a sociálneho komentára," hovorí Tomáš Hudák z Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu, ktorý ústav zastúpi na oboch festivaloch.  

 "Na jihlavskom festivale sa projekcií zúčastní režisér Dušan Trančík a režisér, dramaturg a publicista Rudolf Urc," menuje Simona Nôtová, upozorňujúc, že súčasťou projekcie bude aj prezentácia 2-DVD kolekcie Slovenský dokumentárny film 60 z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu, ktorú zostavil Rudolf Urc spolu s filmovým publicistom Pavlom Brankom. Táto hodnotná 2-DVD kolekcia bude predstavená i na festivale v Lipsku.  
 23. medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava potrvá od 24. X. do 29. X, projekcia slovenských dokumentov zo 60. rokov sa na ňom uskutoční 25. októbra.
62. medzinárodný festival dokumentárneho a animovaného filmu DOK Leipzig sa koná od 28. X. do 3. XI., projekcia slovenských dokumentov zo 60. rokov sa na ňom uskutoční 29. októbra.
Na oboch kultúrnych a spoločenských podujatiach budú k dispozícii na predaj aj iné naše dokumentárne filmy z ponuky predajne Slovenského filmového ústavu  Klapka.sk.  

    Podrobné informácie o našich filmoch na 23. MFDF  ji-hlava  --- link. 
     62. MFDaAF  DOK Leipzig  --- link. 
     Slovenský filmový ústav --- link. 
     Predajňa SFÚ  Klapka.sk  --- link. 

  Podrobnejšie o 2-DVD  Slovenský dokumentárny film 60  --- link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.


Už ste čítali?