Bezstarostní jazdci slobody

Autor: Martin Droppa | 18.10.2019 o 23:32 | (upravené 19.10.2019 o 11:11) Karma článku: 1,59 | Prečítané:  486x

  V predvečer tridsiateho výročia Nežnej revolúcie máme možnosť zažiť jedinečný, neopakovateľný príbeh o slobode a o túžbe po nej.  

 Už najbližší štvrtok - 24. októbra 2019 - sa v rámci cyklu Music & Film: špeciál v známom bratislavskom Kine Lumière uskutoční exkluzívna projekcia legendárneho filmu

Easy Rider
Bezstarostná jazda

z roku 1969, ktorý režíroval a jednu z troch hlavných postáv - Billyho - v ňom hrá Dennis Hopper (17. máj 1936, Dodge City, Kansas, USA - 29. máj 2010, Venice, Los Angeles, California, USA). Ďalšiu hlavnú úlohu vo filme - Wyatta - hrá Peter Fonda (23. február 1940, New York, New York, USA - 16. august 2019, Los Angeles, California, USA) a tretiu postavu - právnika Georga Hansona - stvárňuje Jack Nicholson (22. apríl 1937, Neptune City, New Jersey, USA). Film bude premietnutý v zdigitalizovanej podobe, ktorá vznikla pri príležitosti 50. výročia premiéry filmu - v takej, ako ho tento rok slávnostne uviedli na 72. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Projekcia vKine Lumière bude spojená s populárnou prednáškou s názvom Hudobná stopa filmu Bezstarostná jazdana ktorej vystúpi Josef Rauvolf - český  publicista a prekladateľ beatnickej literatúry. Prednáška sa začne o 20:00 hodine, projekcia filmuBezstarostná jazda o 20:40 hodine.  
 O deň neskôr - v piatok 25. októbra 2019 o 20:00 hodine - sa projekcia filmu Bezstarostná jazda i s prednáškou Josefa Rauvolfa uskutoční v Kine Úsmev v Košiciach.  

 Film Bezstarostná jazda mal svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes v roku 1969 a Dennis Hopper si z festivalu odniesol Cenu za debut. „V amerických kinách film vstúpil do distribúcie v júli 1969. Rozpočet filmu bol 400 000 amerických dolárov - a ten sa producentom niekoľkonásobne vrátil. Celosvetové tržby filmu dosiahli 60 miliónov dolárov,“ hovorí Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film, dodávajúc: „Film bol zakúpený aj do československej distribúcie, bol otitulkovaný, ale s výnimkou klubových predstavení sa v českých a slovenských kinách neuvádzal. Oficiálnu distribučnú premiéru na Slovensku mal až 17. augusta 1995.“  Kino Lumière ho v populárnom cykle Music & Film: špeciál exkluzívne ponúkne po jeho uvedení v máji tohto roku na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes - a to v zdigitalizovanej podobe.  

 Film Bezstarostná jazda je roadmovie o dvoch slobodomyseľných motorkároch, ktorí cestujú naprieč Amerikou - z Los Angeles na karneval do New Orleansu - s balíkom peňazí z predaja drog, ktoré majú ukryté v nádržiach motocyklov. Film sa stal prelomovým už v čase svojho vzniku, pretože verne zachytil nálady v prostredí vtedajšej mládeže, zároveň bol novátorský aj po formálnej stránke, jeho rozprávanie narúšalo zaužívané postupy hollywoodskych filmov. Hlavné postavy zahrali Peter Fonda a Dennis Hopper, Jack Nicholson bol za úlohu právnika Georgea Hensona, prepusteného z policajnej cely, nominovaný na Oscara, Zlatý glóbus i Cenu BAFTA za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Tento film výrazne prispel k "naštartovaniu" Nicholsonovej hereckej kariéry. Samotný film získal aj nomináciu na cenu Akadémia filmových umení a vied Oscar za pôvodný scenár.  

 „Peter Fonda hral motorkára už v roku 1966, vo filme Divokí anjeli - a o rok neskôr si prvý raz zahral s Dennisom Hopperom vo filme Trip, ktorého scenáristom bol Jack Nicholson. Oba filmy režíroval Roger Corman, u ktorého začínal takmer každý, kto dnes vo filme niečo znamená. Nielen herci a herečky, ale i scenáristi, kameramani,...“ osvetľuje Miro Ulman pozadie vzniku filmu Bezstarostná jazda: „Keď Fonda uvidel fotografiu seba a Brucea Derna z Divokých anjelov, dostal nápad na moderný western, ktorého hrdinami by boli dvaja motorkári, putujúci naprieč krajinou. Zavolal Dennisovi Hopperovi a dohodli sa, že nakrútia film Samotári s Hopperom ako režisérom, s Fondom ako producentom - a obaja si v ňom zahrajú hlavné úlohy. Ako spoluscenáristu prizvali Terryho Southerna, ktorý prišiel s názvom Bezstarostná jazda. Napriek tomu, že v titulkoch figurujú traja scenáristi, nakrúcanie sa začalo bez hotového scenára, len s krátkym náčrtom deja a s menami protagonistov.“  
       Uputávka na film  Bezstarostná jazda  (0:57 minúty).  

 Dôležitou súčasťou dnes už kultového 'motorkárskeho' filmu Bezstarostná jazda je hudba, ktorá sa výrazne podpísala pod atmosféru diela. „Nikto si dnes tento film nevie predstaviť bez hudby takých skupín, ako sú The Band, The Byrds, The Jimi Hendrix Experience alebo Steppenwolf. Práve chytľavá skladba Born To Be Wild od Steppenwolf sa stala pre film veľmi príznačnou. Určite aj preto, lebo jej text koreluje s dejom filmu. Pritom Peter Fonda istý čas uvažoval i o tom, že požiada o pôvodnú hudbu štvoricu Crosby, Stills, Nash & Young. Lenže Dennis Hopper bol zásadne proti. Hovoril, že k jeho filmu nebude robiť hudbu niekto, kto sa preváža v limuzíne. Tvorcovia oslovili aj Boba Dylana, ale ten nepovolil použiť jeho pieseň It's Alright, Ma (I'm Only Bleeding), a tak vo filme odznie jej cover verzia v podaní frontmana skupiny The Byrds Rogera McGuinna,“ dopĺňa Miro Ulman.  

 *  *  *

 Pred projekciou filmu Bezstarostná jazda v Kine Lumière aj v košickom Kine Úsmev sa uskutoční prednáška českého publicistu a prekladateľa beatnickej literatúry Josefa Rauvolfa s názvom Hudobná stopa filmu Bezstarostná jazda. „Prednáška sa pokúsi zaradiť hudobný sprievod filmu do dobového kontextu a na výbere jednotlivých skladieb ukázať, akým spôsobom tvorcovia pri ich výbere pracovali. Zároveň divákom priblíži aj jednotlivých interpretov skladieb,“ ozrejmuje hlavnú tému prednášky Josef Rauvolf.  

 Josef Rauvolf (2. január 1953, Cheb, ČSR) je rešpektovaným prekladateľom a publicistom. V období normalizácie sa venoval prekladom textov pre samizdat, po roku 1989 pôsobil i pôsobí ako prekladateľ a publicista v slobodnom povolaní. Bol aj šéfredaktorom českej mutácie časopisu Rolling Stone, vedúcim kultúry v časopise Instinkt, publikoval napríklad v periodikách Reflex, Respekt, Lidové noviny, na webe iDnes, preložil knihy najmä z okruhu beatnickej literatúry, aj Charlesa Bukowského, ale i životopisy a biografie: Miles Davis – Miles (2000) a Victor Bockris – Nadoraz: příběh The Velvet Underground (1995). Za preklad Kerouacovej knihy Vize Codyho (2011) získal prestížnu Cenu Josefa Jungmanna.  
       Súvisiaci článok:  Človek zomrie - túha po slobode nie  --- link. 

*  *  *

     Do konca roka 2019 cyklus  Music & Film  v  Kine Lumière  uvedie:
hudobný dokument
Amazing Grace (réžia Alan Elliott, Sydney Pollack, 2018, projekcia v utorok 19. novembra 2019) o nakrúcaní rovnomenného albumu Arethy Franklin v roku 1972,
hudobný film Depeche Mode: Spirits In The Forest  (réžia Anton Corbijn, 2019, projekcia v utorok 26. novembra 2019),
a hudobný film 
Ella Fitzgerald: Just One of Those Things  (réžia Leslie Woodhead, 2019, projekcia v utorok 17. decembra 2019).  
     Kino Lumière  - program, online predpredaj vstupeniek, informácie... --- link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?