O kľúčových fenoménoch filmu

Autor: Martin Droppa | 16.10.2019 o 15:15 | Karma článku: 1,53 | Prečítané:  198x

  Predstavte si, že idete z dobrého filmu vo vašom obľúbenom kine. Uvažujete nad tým, aké sú hlavné parametre filmu, ktorý ste videli?  

 Už zajtra, vo štvrtok 17. októbra 2019, sa v Krpáčove začne 19. česko-slovenská filmologická konferencia. Podujatie potrvá do nedele 20. októbra 2019.  
  Na konferenciu, ktorá má názov

Obraz – Slovo – Zvuk

prijali pozvanie známi českí a slovenskí filmoví historici a teoretici z rôznych centier filmových štúdií ako v Slovenskej republike, tak i v Českej republike.  

 Konferencia nadväzuje na sériu pravidelných stretnutí, zameraných na odbornú reflexiu slovenského a českého filmu v širších spoločenských, politicko-ekonomických a kultúrnych súvislostiach. Jej tohtoročná téma  Obraz – Slovo – Zvuk  sa dotýka kľúčových parametrov filmovej výpovede a jej cieľom je prieskum ich vzťahov z rôznych uhlov pohľadu na základe historických, teritoriálnych či autorských podmienok.  
 „Tento rok sme si zvolili širokú tému, venovanú najzákladnejším fenoménom filmového rozprávania: obrazu, slovu a zvuku. Téma oslovila široké spektrum odborníkov nielen z oblasti filmovej vedy, vďaka čomu vznikol jeden z najreprezentatívnejších konferenčných programov za ostatné roky. Prednášať do Krpáčova prídu nielen pravidelní, ale aj celkom noví účastníci, filmológovia, filozofi, literárni vedci, teoretici architektúry, filmári... - medzi inými Jan Bernard, Petr Mareš, Luboš Ptáček, Josef Fulka, Marian Zervan, Monika Mitášová či Tomáš Glanc, a dokonca aj znalci zo sveta reklamy, akým je Pavol Minár,“ hovorí  Martin Kaňuch, šéfredaktor filmologického časopisu Kino-Ikon, jeden z organizátorov konferencie.  
 Konferencia je priestorom pre všeobecné úvahy, konkrétne interpretácie aj prípadové štúdie. Vo štvrtok 17. októbra ju otvorí prednáška estetika a teoretika filmu Petra Michaloviča s názvom Obraz, slovo, zvuk – harmónie a disharmónie. Prednáška je zameraná na analýzu komplikovaných vzťahov filmových zložiek. Počas štyroch dní na stretnutí svoje príspevky prednesie takmer tridsať odborníkov z Prahy, z Bratislavy a z Olomouca, ale i z Ríma či z Zürichu. Okrem čisto teoretických príspevkov sa autori v prednáškach dotýkajú aj konkrétnych filmov režisérov Andreja Tarkovského, Jana Švankmajera, ale i filmov Ostře sledované vlaky z roku 1966 od režiséra Jiřího Menzla, či filmu Postava k podpíraní z roku 1963 režisérov Pavla Juráčka a Jana Schmidta. S prednáškou, nazvanou William Burroughs mnohoúhelný, vystúpi český publicista a prekladateľ beatnickej literatúry Josef Rauvolf.  

 Súčasťou podujatia bude i projekcia celovečerného koprodukčného slovensko-českého filmu Punk je hned! - drámy s príbehom drogovo závislého rebela bez príčiny, ktorý neustále naráža na všeobecne platné pravidlá. Film bide premietnutý v gescii filmologického časopisu Kino-Ikon a na konferencii sa za účasti jeho tvorcov, režiséra filmu Juraja Šlauku a autora hudby Davida Kollara, uskutoční aj diskusia o filme. Záznam z diskusie neskôr vyjde v druhom tohtoročnom čísle časopisu o filme a o pohyblivom obraze Kino-Ikon.  
 Projekt česko-slovenských filmologických konferencií vznikol v roku 1997 na Slovensku. Konferencie organizuje Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Ich hlavným cieľom je vytvorenie priestoru pre dialóg a názorovú konfrontáciu a tiež kritická previerka aktuálneho stavu myslenia o filme u nás. Konferencie sa konajú každý druhý rok a ich výsledkom je vydanie zborníka s príspevkami ich účastníkov. Projekt podporuje slovenský Audiovizuálny fond.  
 Predstavte si, že pôjdete z vášho obľúbeného kina z dobrého filmu, ktorý sa vám páčil. Pokúste sa premýšľať nie nad tým, o čom bol film - ale nad tým, aký ten film bol. Skúste uvažovať nad filmom ako nad umeleckým dielom, pričom budete hodnotiť napríklad jeho obrazovú stránku, limitovanú prácou kameramana či kameramanov - a napokon zhodnotíte strih i zvuk filmu. Uvažujte nad trojicou hlavných fenoménov filmu: nad obrazom, nad slovom a nad zvukom v ňom. Určite napokon objavíte akoby 'celkom iný film,' než ten, ktorý ste videli - a predsa ten istý. Prajem vám pri tom príjemné aj zaujímavé zážitky mysle.  
     Asociácia slovenských filmových klubov --- link.  
     Slovenský filmový ústav --- link.  
     Časopis  Kino-Ikon  --- link. 
     Časopis  film.sk  --- link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.


Už ste čítali?