Ľalie poľné rozkvitnú v Lyone

Autor: Martin Droppa | 10.10.2019 o 23:23 | Karma článku: 2,63 | Prečítané:  202x

  Je veľmi dôležité i potešiteľné, že sa naše klasické audiovizuálne dedičstvo postupne a pravidelne dostáva do celého sveta. Zaslúžene.  

 V Lyone, treťom najväčšom francúzskom meste, sa už v  túto sobotu, 12. októbra 2019, začne prestížny filmový Festival Lumière. Ide o jeden z najväčších a najrešpektovanejších medzinárodných festivalov klasického filmu. Na jeho aktuálnom, jebilejnom 10. ročníku bude slovenskú kinematografiu zastupovať film Ľalie poľné z roku 1972, ktorý nakrútil slovenský režisér Eliáš 'Elo' Havetta (1938 - 1975). Festival potrvá do 20. októbra 2019 a digitálne reštaurovaný film Ľalie poľné bude na ňom uvedený až na dvoch projekciách - a to vo svetovej premiére. Doplňme, že film Ľalie poľné je druhým celovečerným filmom Ela Havettu (po filme Slávnosť v botanickej záhrade z roku 1969) a bol nakrútený na motívy novely Nebýva na každom vŕšku hostinec z roku 1966, ktorú napísal Vincent Šikula (1936 - 2001).  

 Festival Lumière upozorňuje na zásadné filmy z histórie kinematografie a dbá o zachovanie ich kontinuity v súčasnosti. Jeho program je venovaný reštaurovaným archívnym dielam, retrospektívam a poctám významným filmovým tvorcom. Pre jeho 10. ročník organizátori vytvorili značku Lumière Classics, ktorá zastrešuje tri programové sekcie, venované reštaurovaným filmom: Francúzsky film, Medzinárodné filmyPoklady a kuriozity. Film Ľalie poľné je zaradený do sekcie Poklady a kuriozity a tak, ako všetky filmy, uvádzané pod hlavičkou Lumière Classics, bude sa uchádzať o cenu za najlepší reštaurovaný film roka.  

 „Festival Lumière v Lyone je jeden z najprestížnejších filmových festivalov klasických filmov na svete. Jeho cieľom je objavovať zapadnuté klenoty svetovej kinematografie a predstaviť ich súčasnému publiku. V porovnaní s počtom prihlásených diel vyberá do svojho programu každý rok len zopár filmov z celého sveta,“ približuje význam uvedenia filmu Ľalie poľné na lyonskom festivale Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu, ktorý Havettov film v Lyone osobne uvedie. Výber filmu do programu festivalu v Lyone je pre archívnu inštitúciu vždy udalosťou. Ľalie poľné sú už tretím slovenským digitálne reštaurovaným dielom, ktorý sa na tomto festivale predstaví. Ako prvý videli festivaloví diváci v roku 2017 celovečerný animovaný film Krvavá pani (1980) Viktora Kubala, v roku 2018 mala na festivale svetovú premiéru snímka Prípad Barnabáš Kos (1964) Petra Solana. „Digitálne reštaurovanie filmu je dlhodobý a náročný proces. Každý rok vyberáme jeden ´nosný´ film, ktorý digitálne reštaurujeme s vyhliadkou jeho prihlásenia na festival v Lyone. Pre tento rok to boli  Ľalie poľné - film, ktorý je formálne aj obsahovo výnimočný, neopozeraný a pre publikum mimo Slovenska neznámy,“ vysvetľuje výber filmu Rastislav Steranka. Podľa neho je výber filmov do programu akéhokoľvek festivalu alchýmia na strane festivalu a strategická filmová diplomacia na našej strane. Vyzerá to jednoducho, keďže za ostatné tri roky sme mali v Lyone film každý rok. Ale považujem to skôr za výnimku než za pravidlo. Skutočnosť, že tam máme film už tretí rok v poradí, ešte neznamená, že ho na festivale budeme mať aj štvrtý raz, v roku 2020, ale som presvedčený, že v našej kinematografii je ešte stále čo objavovať a prinášať publiku vo svete.“   

 Uvedenie filmu - v tomto prípade snímky Ľalie poľné - vo svetovej premiére v programe lyonského festivalu predurčuje jeho ďalší festivalový život a pre prezentáciu nášho audiovizuálneho dedičstva v zahraničí je to veľmi dôležité. Aj snímky Krvavá pani a Prípad Barnabáš Kos vďačia Festivalu Lumière za ďalšie predstavenia vo svete. „Krvavá pani po svojej obnovenej svetovej premiére v Lyone cestovala do katalánskeho Sitgesu, na jeden z najväčších filmových festivalov venovaných žánrovým filmom. Prípad Barnabáš Kos sa po svojej obnovenej premiére v Lyone rozcestoval a ešte stále cestuje po svete, uviedli ho medzinárodné filmové festivaly Tallinn Black Nights, Cinefan Hong Kong, Karlove Vary, v novembri sa predstaví publiku v National Gallery Of Art vo Washingtone D. C. a na festivale Cinefest v Hamburgu.“ Podľa Rastislava Steranku ide o najdôstojnejší spôsob, akým sa klasický slovenský film, naše audiovizuálne dedičstvo, po desaťročiach od svojho vzniku opäť dostáva k divákom - a to doslova na celom svete.“  

 Film Ľalie poľné rozpráva príbeh ľudí, hľadajúcich domov, šťastie a svoje miesto v spoločnosti. Odohráva sa na slovenskej dedine krátko po I. svetovej vojne a jeho hrdinami sú vojnoví vyslúžilci, ktorí sa po návrate z vojny snažia dať svojmu životu zmysel, nájsť opäť istotu a lásku. Digitálne reštaurovaný film Ľalie poľné Ela Havettu premietne Slovenský filmový ústav aj domácim divákom.  

Ľalie poľné
uvedie Filmotéka Kina Lumière v Bratislave
v nedeľu 27. októbra o 18:20 hodine
pri príležitosti Svetového dňa audiovizuálneho dedičstva

 Svetový deň audiovizuálneho dedičstva si Slovenský filmový ústav pripomína ako jediná pamäťová filmová inštitúcia na Slovensku. Svetový deň audiovizuálneho dedičstva pripadá každoročne na 27. október. Havettove filmy Slávnosť v botanickej záhrade a Ľalie poľné vydá Slovenský filmový ústav tohto roku na na kolekcii 2-DVD a na blu-ray nosičoch.  
     Festival Lumière Lyon 2019  --- link.  
     Zoznam filmov v súťaži  Lumière Classics 2019  --- link.  
     Podrobnosti o filme  Ľalie poľné  --- link.  
     Podrobnosti o projekcii filmu  Ľalie poľné  v  Kine Lumière  --- link.  
     Kino Lumière  - program, info, online predpredaj vstupeniek...  --- link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Režisér Vinterberg pre SME: Film Chľast ma po smrti dcéry zachránil

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?