Dva filmy, ktoré otriasli kinami

Autor: Martin Droppa | 10.10.2019 o 1:11 | (upravené 10.10.2019 o 2:22) Karma článku: 2,05 | Prečítané:  781x

  Koncom 60. rokov XX. storočia sa začala koprodukcia československých a francúzskych filmárov. Ale "nová doba" jej nepriala.  

 V roku 1968 prišiel do československých kín film Muž, ktorý luže a v roku 1970 film Eden a potom... Oba filmy režíroval francúzsky režisér Alain Robbe-Grillet (1922 - 2008), v prípade réžie filmu Muž, ktorý luže s ním režijne spolupracoval Martin Hollý ml. (1931 - 2004). Začala sa tak tvorivá spolupráca československých a francúzskych filmárov, ale i hercov, ktorá ale, bohužiaľ, netrvala dlho - zmarila ju invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a následná komunistická normalizácia v celej spoločnosti. Oba spomenuté filmy pritom patrili k tomu najlepšiemu, čo v tých rokoch v našej kinematografii vzniklo. Napokon - film Muž, ktorý luže získal v Berlíne na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale v roku 1968 cenu Strieborný medveď za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe; cenu získal francúzsky herec Jean-Louis Trintignant (1930) a film bol súčasne na tomto festivale nominovaný na cenu Zlatý medveď za najlepší film. Podobne to bolo i s flmom Eden a potom... - na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale v roku 1970 bol nominovaný na cenu Zlatý medveď za najlepší film. Paradoxne, ako to už bolo v tých rokoch "dobrým zvykom" - oba filmy boli po československej premiére stiahnuté z distribúcie a nadlho uzavreté do trezorov; ich premietanie sa obmedzilo výhradne na projekcie v rámci filmových klubov alebo pre špecifický, úzky okruh divákov - napríklad ako študijný materiál. Smelá a originálna československá filmárska koprodukcia s Francúzmi nadobro dostala doslova komunistickú červenú a už nikdy nebola obnovená v súvislostiach, v ktorých vznikla. 

 Už v utorok 15. októbra 2019 sa v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave uskutoční zaujímavá prednáška, ktorú povedie významný francúzsky teoretik filmu, médií a televízie François Jost. Bude venovaná spomenutým dvom československo-francúzskym filmovým koprodukciám zo 60. rokov minulého storočia, filmom Muž, ktorý luže (1968) a Eden a potom... (1970) režiséra Alaina Robbe-Grilleta. Súčasťou podujatia bude aj prezentácia slovenského prekladu Jostovej knihy o umení Kult banality. Od Duchampa k reality šou.  Oba filmy uvedie

Filmotéka Kina Lumière:
Muž, ktorý luže  v sobotu 12. októbra 2019 o 18:20 hodine
Eden a potom...  v nedeľu 13. októbra 2019 o 18:20 hodine

  

 François Jost je emeritný profesor na Sorbonne Nouvelle Paris III, kde založil Centrum výskumu mediálnych obrazov a zvukov, zároveň hosťuje na mnohých univerzitách po celom svete. Jeho špecializáciou je výskum obrazu, napísal alebo zostavil viac než tridsať kníh o filme a o televízii a publikoval vyše stopäťdesiat článkov. V ostatných rokoch prispel k rozvoju teoretického bádania o televízii vo Francúzsku, je šéfredaktorom časopisu Télévision - prvého frankofónneho vedeckého časopisu o televízii. V minulosti pôsobil aj ako scenárista a režisér. Jeho návšteva na Slovensku je výnimočnou udalosťou. Vo svojej prednáške sa zameria na špecifickú časť filmovej tvorby režiséra a predstaviteľa nového románu Alaina Robbe-Grilleta na Slovensku: na jeho dva filmy Muž, ktorý lužeEden a potom..., ktoré sa v druhej polovici 60. rokov minulého storočia nakrúcali i na Slovensku.  
  „Oba Robbe-Grilletove filmy bojujú s klasickou predstavou, že film je predovšetkým verným obrazom sveta, prípadne oknom otvoreným do sveta. Hrou a experimentovaním s možnosťami média filmu – so zvukovou zložkou, montážou... Jeho filmy fungujú podľa celkom iných logík,“ hovorí filmový teoretik Michal Michalovič z oddelenia vedy a výskumu Slovenského filmového ústavu, ktorý sa podieľa na organizácii podujatia. Práve na jeho podnet príde François Jost na Slovensko. „Profesor Jost sa literárnej a filmovej tvorbe Alaina Robbe-Grilleta venuje dlhodobo, aj sa s ním osobne poznal, preto sme ho oslovili, aby predniesol prednášku práve o týchto filmoch. Veríme, že jeho prednáška prinesie nové podnety a inšpirácie pre reflexiu Robbe-Grilletových filmov, ktorá, domnievame sa, ešte zďaleka nebola vyčerpaná a uzavretá,“ dopĺňa Michal Michalovič.  
 Prednáška má názov Muž, ktorý luže a Eden a potom…: Za hudobný film„Kritici sa často venovali dekonštrukcii rozprávania vo filmoch Alaina Robbe-Grilleta,“ myslí si François Jost, dodávajúc: „Aj keď táto myšlienka nie je nesprávna, nevystihuje dostatočne diela ako Muž, ktorý luže a Eden a potom… Tieto dva filmy sú postavené na inej logike: nielen naratívnej, ale predovšetkým hudobnej. Muž, ktorý luže sa javí ako film-opera a je inšpirovaný estetikou, ktorá nadväzuje na skladateľov ako Richard Wagner alebo Alban Berg, film Eden a potom… zas vyzerá ako seriálne dielo. V prednáške sa pokúsim ukázať logiku každého z nich.“ Jeho prednáška predznamenáva tému 19. česko-slovenskej filmologickej konferąencie, ktorá sa pod názvom Obraz – slovo – zvuk uskutoční v dňoch 17. až 20. októbra tohto roku v Krpáčove. „Oba Robbe-Grilletove filmy sa vyznačujú tým, že sa s prvkami, ktoré sú v názve konferencie, pohrávajú, rôznymi spôsobmi s nimi experimentujú,“ dopĺňa Michalovič. 
 Súčasťou podujatia bude aj prezentácia jednej z Jostových publikácií: Kult banality. Od Duchampa k reality šou. Ide o údernú esej o zvratoch jedného storočia, v ktorej Jost pripomína, že zatiaľ čo banalita nemá dejiny, kultom banality sa umelci a myslitelia XX. storočia zdajú byť priam posadnutí a priznávajú jej aspekt subverzívnosti. Prostredníctvom kultu, ktorý jej zasvätili, sa usilovali spochybniť zavedené inštitúcie - počnúc dielom, cez umelca až po galériu, múzeum alebo médiá. Podľa Josta sa dnes banality zmocňuje televízia a reality šou. Publikáciu vydáva Asociácia slovenských filmových klubov spolu so Slovenským filmovým ústavom ako tretie dielo knižnej edície Cinestézia, ktorú v roku 2016 založila redakcia odborného filmologického časopisu Kino-Ikon.  
 Prednáška profesora Josta sa uskutoční v utorok 15. X. 2019 o 14.45 hod. na FTF VŠMU. Pred ňou, o 13:00 hodine, bude pre záujemcov premietnutý film Muž, ktorý luže, jeho projekcia bude spojená s diskusiou. O 17:00 hodine bude nasledovať prezentácia publikácie Kult banality. Od Duchampa k reality šou. Projekcia filmu Muž, ktorý luže (1968) Alaina Robbe-Grilleta sa uskutoční aj v sobotu 12. X. 2019 o 18:20 hodine a filmu Eden a potom... (1970) v nedeľu 13. X. 2019 o 18:20 hodine vo Filmotéke Kina Lumière. Podujatie organizujú Asociácia slovenských filmových klubov, Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení, Francúzsky inštitút na Slovensku a Slovenský filmový ústav.  
     Podrobné informácie o filme  Muž, ktorý luže  --- link.  
     Podrobné informácie o filme  Eden a potom...  --- link.  
     Filmotéka Kina Lumière  - program, informácie  --- link.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?